اصطلاح رایانش ابری همچنان از بسیاری رمز و راز دارد زیرا به نظر می رسد تعریف آن در اتر قرار دارد. خبر خوب این است که آنقدرها که تصور می کنید مفهومی نیست.

در حقیقت ، رایانش ابری فقط روشی برای سازماندهی و برون سپاری است ، دو مفهومی که بشر سالهاست قهرمان آن شده است.

بیایید سعی کنیم برخی از سو mis تفاهم ها را برطرف کنیم و انواع رایانش ابری را که پشته ابری معمولی را تشکیل می دهند ، آشکار کنیم. در یک لحظه دوباره به آن پشته باز خواهیم گشت ، اما در حال حاضر ، فقط بدانید که سه سرویس اصلی وجود دارد که رایانش ابری ارائه می دهد.

هر یک از این سه لایه ، لایه قبلی را تسهیل می کند و مانند بلوک های اسباب بازی کودک روی لایه دیگر قرار می گیرد. پایه پشته زیرساخت ها به عنوان سرویس (IaaS) است. لایه دو پلت فرم به عنوان سرویس (PaaS) است و قسمت بالای پشته نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) است.

توجه داشته باشید که هر سه لایه یک سرویس هستند. هنگام خرید رایانش ابری ، با یک سرویس درگیر می شوید نه یک محصول. درست مثل استخدام یک محوطه ساز برای چمن زدن چمن خود ، پس از پایان کار مالک ماشین چمن زنی نیستید.

انواع رایانش ابری

یادداشت جانبی: اگر تا اینجا هستید و با خود فکر می کنید ، “پشتیبان گیری کنید, رایانش ابری چیست?”یک لحظه وقت بگذارید و به سراغ توضیح دهنده محاسبات ابری خود بروید. بعد از آن ، شما احساس بهتری نسبت به اینکه رایانش ابری چیست و اینکه احتمالاً قبلاً هر روز از آن استفاده می کنید ، احساس بهتری خواهید داشت.

Cliche’s کنار ، بزرگراه های مدرن و حمل و نقل زمینی یک تشبیه عالی برای انواع رایانش ابری است. ما برای نمونه سازی اصول سه لایه از این چارچوب استفاده خواهیم کرد. در هنگام عبور از بزرگراه اطلاعاتی با ما همراه باشید!

بیایید به عمق بیشتری بپردازیم و بررسی کنیم انواع رایانش ابری چیست و چگونه با یکدیگر بازی خوبی دارند.

انواع رایانش ابری

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)

اول ، زیرساخت ها.

به راحتی می توان فراموش کرد که یک شبکه سخت افزاری پیچیده در پشت صحنه کار می کند ، که تجربیات دیجیتالی ما را تعریف می کند. در ظاهر ، ما مصرف کنندگان احتمالاً چند دستگاه داریم. چند قطعه سخت افزاری که زندگی دیجیتالی ما را امکان پذیر می کند.

شاید حداقل یک روتر ، لپ تاپ و تلفن هوشمند داشته باشید. این وسایل فضای فیزیکی زندگی شما را اشغال می کنند. روتر زیرزمین ، لپ تاپ روی میز و تلفن هوشمند در جیب شما.

واقعیت این است که برای کارکرد هر یک از این دستگاه ها ، در پشت صحنه ده برابر سخت افزار وجود دارد. سرورها ، دکل های رله ، مایل های قابل شمارش کابل شبکه ، مراکز داده و ماهواره ها نمونه های انگشت شماری هستند.

به زبان ساده ، زیرساخت رایانش ابری شبیه جاده های ما و همه مواردی است که از جریان سالم وسایل نقلیه موتوری پشتیبانی می کنند. مطمئناً خیابان ها ، جاده ها و بزرگراه ها مهم هستند ، اما این فقط نوک کوه یخ زیرساخت است. همچنین علائم و چراغ های خیابان ، خطوط رنگ آمیزی شده ، پروتکل های سازمانی ، اجرای قانون ، چراغ های خیابانی ، خدمات اضطراری ، تولیدکنندگان بتن و تعداد بیشماری از هکتارها وجود دارد.

همه این اجزای جاده حداقل نیازهای ساخت سیستم ها و برنامه های پیچیده تر را تشکیل می دهند. مشابه این م componentsلفه های مورد نیاز ، IaaS رایانش ابری نیازهای اساسی سیستم عامل ها و خدمات را برای تکثیر در بالای.

یک ارائه دهنده معمولی IaaS ، مانند Amazon AWS یا Microsoft Azure ، خدمات ابری زیرساختی خود را به کاربران اجاره کرده و می فروشد. از آنجا ، کاربران می توانند راه حل های سخت افزاری مقیاس پذیر و پر از مزایای رایانش ابری را آزمایش کرده و بر اساس آن استفاده کنند.

بستر به عنوان یک سرویس (PaaS)

اکنون که سخت افزار موجود است ، نوع بعدی محاسبات ابری بستر به عنوان لایه سرویس (PaaS) است. در اینجا موارد کمی ملموس تر می شوند و ما شروع به دیدن ارتباط بین زیرساخت های مورد نیاز و برنامه های مورد نظر خود می کنیم.

این لایه پل ، لایه پلت فرم ، جایی است که زیرساخت ها با ابزارهای توسعه دهنده و محیط های برنامه نویس ادغام می شوند.

از نظر مثال جاده ما ، PaaS محاسبات ابری را انجام می دهد همانطور که قانون برای بزرگراه ها تعیین شده است. قوانین و قوانینی در مورد اینکه چگونه می توانیم از جاده های خود استفاده کنیم و از آنها بهره ببریم بی شباهت به پروتکل ها و زبان های برنامه نویسی نیستند که خدمات ابری پلت فرم را تشکیل می دهند.

یک جاده خالی ممکن است زیرساخت موردنیاز ما باشد ، اما قوانین و هنجارها مواردی هستند که جاده ها را از یک مورد باریک به یک کالای مشترک تبدیل می کنند..

یک سرور خالی نیز ممکن است زیرساخت مورد نیاز باشد ، اما بدون پروتکل و زبان برنامه نویسان ، آن سرور هیچ برنامه ای برای اجرا نخواهد داشت.

بستر های نرم افزاری به عنوان سرویس لایه ای است که مشتریان را هم به ایجاد زیرساخت و هم به ابزارهای توسعه دهنده ای که برای ساختن نرم افزار و برنامه های مقیاس پذیر نیاز دارند ، ارائه می دهد..

در حال حاضر ، خطوط بین IaaS و PaaS به طور فزاینده ای تار و تار می شوند زیرا شرکت های بیشتر IaaS راه حل های کامل پلت فرم مجموعه را ارائه می دهند. نمونه این خدمات AWS آمازون است که مجموعه کاملی از رایانش ابری را در هر سه لایه ارائه می دهد. ارائه دهندگان مانند Amazon AWS اکوسیستم IaaS ، PaaS و SaaS را به هم متصل می کنند تا کاربران بتوانند به طور کارآمد نیازهای خود را مقیاس دهند.

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)

SaaS به احتمال زیاد قابل شناسایی ترین لایه از انواع رایانش ابری است که در آن برنامه ها و نرم افزارها توسعه یافته و به کاربران تحویل داده می شوند..

از Netflix گرفته تا Google Docs ، نرم افزار به عنوان یک سرویس معمولاً به برنامه های ابری اشاره دارد که مستقیماً زندگی ما را لمس می کنند. یک ویژگی مشخص یک برنامه SaaS این است که سهم شیر از کارهای محاسباتی از راه دور انجام می شود. به عبارت دیگر ، رایانه شما لزوماً برنامه مورد استفاده خود را ذخیره ، اجرا یا کنترل نمی کند.

یک تصویر ساده از یک برنامه SaaS ، تکامل نرم افزار پردازش کلمه است. یک دهه پیش ، برنامه های پردازش کلمه مانند Microsoft Word بارگیری و روی هر رایانه نصب شدند. به عنوان مثال ، دفتری با ده کامپیوتر برای استفاده از این نرم افزار باید ده نسخه جداگانه از Microsoft Word را نصب کند.

هر دستگاهی که با Microsoft Word نصب شده است حاکم است. تنظیمات شخصی ، پرونده ها و کارهای در حال انجام همه در رایانه محلی شما جدا شده است. انتقال پرونده ها به دستگاه دیگر به معنای انتقال دستی این موارد بود.

با پرش از زمان حال ، سرویس ابری SaaS Google Docs در نهایت با داشتن یک کپی از برنامه مشترک در همه دستگاه ها ، این موانع را برطرف می کند. در دفتری که دارای ده کامپیوتر است ، این نرم افزار به صورت محلی روی هیچ دستگاهی نصب نشده است. درعوض ، هر رایانه از طریق اینترنت و معمولاً از طریق مرورگر وب به Google Docs دسترسی پیدا می کند.

تنظیمات شخصی ، پرونده ها و کارهای در حال انجام همه از راه دور و دور از رایانه شما ذخیره می شوند. این کار باعث می شود فعالیت هایی مانند جابجایی بین ماشین ها و به اشتراک گذاری فایلها به طور بینهایت آسان تر باشد. ناگفته نماند از سردردهای بی شماری که با یک نسخه واحد از آن اجتناب می شود (اگر در اینجا احساس درد نمی کنید ، احتمالاً هرگز مجبور نشده اید سیستم عامل را برای ده رایانه در حال کار به روز کنید … و ما تعجب می کنیم که چرا شرکت ها خیلی به روز می شوند؟ ).

استراحت ها را پمپ کنید, استعاره بزرگراه کجاست?

بیایید خلاصه کنیم در مرحله اول ، ما زیرساخت های خود را به صورت جاده ها ، علائم و اجزای فیزیکی مورد نیاز به عنوان ایستادگی در برابر سخت افزار محاسبات ابری داریم. در مرحله دوم قوانین و قوانینی هستند که می توانند ما را قادر به ایجاد زیرساخت ها کنند. در ابر ، این لایه دوم لایه پلت فرم است ، جایی که پروتکل ها و محیط های برنامه نویسی همراه با زیرساخت های ابر.

سرانجام ، ما برنامه ها یا چگونگی سرانجام ما کاربران را داریم استفاده کنید سرویس های ابری در بزرگراه ها و جاده ها ، اینها همه اجزای دیگری هستند که از زیرساخت ها و سکوهای بزرگراه بهره می برند. شرکت های حمل و نقل ، فورد موتورز ، اوبر و وعده های غذایی بر روی چرخ همه برنامه هایی هستند که اجرای آنها بدون دو لایه قبلی تقریباً غیرممکن است.

مانند اتومبیل ها ، شرکت های حمل و نقل و خدمات مختلف با استفاده از جاده های مشترک ما ، SaaS آخرین لایه ای است که توسعه دهندگان محصولات و خدمات را به کاربران مقیاس بندی و تحویل می دهند. بدون IaaS و PaaS قبلی ، SaaS یک کالای مصرفی نخواهد بود و ما همچنان در الگوی تک نرم افزار / تک ماشین گیر خواهیم داشت.

انباشته کردن انواع رایانش ابری

برگشت به پشته همانطور که گفته شد ، هر نوع محاسبات ابری یک لایه در پشته ابر است. SaaS در بالای پشته قرار دارد و انعطاف پذیرترین لایه برای کاربر است. در زیر آن لایه PaaS و متعاقباً لایه IaaS قرار دارد.

هر لایه پشته توسط قبلی امکان پذیر است. به عنوان مثال ، بدون لایه زیرساخت ، PaaS در یک محیط ابر غیرممکن است و قطعاً از مزایای مقیاس گذاری ابرها نیست..

در نهایت ، آسانترین درک انواع رایانش ابری به عنوان برون سپاری مقیاس پذیر نیازهای محاسباتی شماست. سرورهای درخواستی ، سیستم عامل های توسعه دهنده مقیاس پذیر و برنامه های از راه دور بسیار زیاد است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me