وقتی به صنایعی می پردازیم که توسط بلاکچین ایجاد اختلال می کنند ، ساخت و ساز در این لیست قرار ندارد. به هر حال ، به نظر می رسد تصویر سنتی یک سایت ساختمانی بسیار دور از رمزنگاری ، کدگذاری و هکاتون است. اما کنار هم قرار دادن بلاکچین و ساخت و ساز مزایای بالقوه زیادی دارد.

در این مقاله برخی از موارد استفاده احتمالی برای بلاکچین در صنعت ساختمان جمع بندی می شود.

زنجیره تأمین بلاکچین و ساخت و ساز

یک کارگر بد ابزار خود را مقصر می داند ، درست است؟ هر چند شاید این کمی سخت باشد. از این گذشته ، صنعت ساختمان به در دسترس بودن لوازم و ابزار با کیفیت ، در زمان مناسب و در مکان مناسب بستگی دارد. با توجه به اینکه این بخش با بازیگران مختلف ، بزرگ و کوچک بسیار پراکنده است ، زنجیره های تأمین یک معامله بزرگ است.

ابزارها

آنطور که به نظر می رسند بی گناه نیستند …

سفارشات خرید ، برگه های تحویل و فاکتورها اغلب هنوز کاغذی هستند. شرکت ها معمولاً نمی دانند که هنگام شروع یک پروژه ، لوازم مورد نیاز آنها موجود است یا خیر ، که منجر به تأخیر و هزینه می شود.

این حتی بدترین عواقب نیست. قرارداد دولت انگلیس Carillion در ابتدای سال 2018 سقوط کرد ، که بر این امر تأثیر می گذارد مشاغل حدود 43000 نفر در نتیجه. منابع به مدیریت ضعیف تأمین آن اشاره کرد به عنوان یک عامل مهم در سقوط ، از طریق مدیریت اعتباری شنیع و عدم دید کافی نسبت به پروژه ها و تجهیزات مورد نیاز.

این بلاکچین در حال اثبات توانایی خود در تبدیل زنجیره های تأمین است ، در یک نمونه از طریق همکاری بین Walmart و IBM. استفاده از زنجیره بلوک برای مدیریت زنجیره های تأمین ساخت و ساز می تواند منبع واحدی از حقیقت در مورد در دسترس بودن و منشأ ساخت لوازم ساختمانی و همچنین پیگیری پرداخت ها را ایجاد کند..

صنعت در حال توجه به این مورد استفاده برای زنجیره بلوک و ساخت و ساز است. اعلامیه های اخیر اکنون تأیید کرده اند که Probuild ، یکی از بزرگترین شرکتهای ساختمانی استرالیا ، با مبتکر ساخت بلاکچین ایالات متحده همکاری کرده است زنجیر آجر برای مدیریت زنجیره تأمین جهانی آن. این اعلامیه تأیید می کند که “Probuild این چشم انداز را دارد که Blockchain ، IoT و Big Data می توانند زنجیره تأمین ساخت و ساز را متحول کنند.”

عکس Brickchain

صفحه اصلی Brickschain

مدیریت پروژه Blockchain و ساخت و ساز

پروژه های ساختمانی به احزاب مختلف متکی هستند تا برای تکمیل یک ساختمان بر اساس مشخصات از پیش تعریف شده با یکدیگر کار کنند. هر یک از طرفین انتظار پرداخت براساس کار انجام شده را دارند. بنابراین ، اتصال همتا به بلوک زنجیره بلوک ، همراه با قابلیت قرارداد هوشمند ، فرصت های عالی برای ساده سازی مدیریت پروژه ساخت و ساز را به ارمغان می آورد.

یک مطالعه با توجه به پتانسیل زنجیره بلوک در مدیریت پروژه های ساختمانی دریافت که “[در بلاکچین سایت ساخت و ساز می توان قابلیت اطمینان و قابل اعتماد بودن دفترچه های ساخت و ساز ، کارهای انجام شده و مقادیر مواد ثبت شده را بهبود بخشید.”

نشریه صنعت مدیر ساخت و ساز (آنها با نام های کرک و مبهم در این تجارت سر و صدا نمی کنند) همچنین در مورد توسعه گزارش شده است دو برنامه اولیه با ترکیب زنجیره بلوک و ساخت و ساز.

TraderTransferTrust یک سیستم پرداخت ساخته شده بر روی بلاکچین است که پرداخت را فقط با اتمام کار انجام شده تحریک می کند. در صورت تمایل اثبات فیزیکی کار. ConstrucCoin پروژه دیگری از همان تیم توسعه است. هدف آن ایجاد بازار اطلاعاتی در مورد صنعت ساختمان است.

کاهش دادخواهی

کنسرسیوم Blockchain ساخت و ساز (CBC) یک گروه صنعتی است که توسط اعضای آن تاسیس شده است تا پتانسیل چگونگی بازی بلاکچین و ساخت و ساز را بررسی کند. در حالی که موارد استفاده فوق تحول آفرین است ، CBC برخی تغییرات فرهنگی را که ممکن است در صنعت در نتیجه استفاده از بلاکچین رخ دهد ، بیان می کند.

صنعت ساختمان بسیار دعوا کرده است. CBC نشان می دهد که چگونه استفاده از بلاکچین برای پرورش فرهنگ همکاری و مالکیت می تواند به کاهش وقایع طرفین شکایت از یکدیگر برای کارهای نامناسب یا تأخیر در اتمام پروژه کمک کند. بعلاوه ، این کنسرسیوم معتقد است که یک محیط کم دعوا “باید رویکرد” دفاعی “کمتر در تصمیم گیری را تشویق کند و در نتیجه نوآوری را تشویق کند.”

تملک و حقوق ساخت دیجیتالی شده

در مقاله خود درباره آینده شهرهای هوشمند, مک کینزی به بوروکراسی فعلی مربوط به تملک زمین و حقوق ساختمان به عنوان سدی در ساخت و ساز چابک اشاره دارد. در ادامه مقاله توضیح داده می شود که چگونه راه حل های دیجیتالی ، روند دستیابی به مصوبات زمین و ساختمان را تسریع می کنند.

ثبت زمینی مبتنی بر بلاکچین پیشرفت چشمگیری نسبت به فرآیندهای امروز پر از کاغذ ایجاد می کند. Blockchain امکان تصویب سریعتر را بدون از دست دادن مدارک یا انتظار برای امضاهای چند طرفه در اسناد فیزیکی فراهم می کند.

بعلاوه ، در کشورها ، اختلافات در زمین بسیار رایج است. سابقه مالکیت دائمی و غیر قابل تغییر دارای مزایای مشخصی در اثبات مالکیت است. هند در میان کشورهایی است که استفاده از بلاکچین در ثبت زمین را آزمایش کرده اند.

بازرسی ساختمان

بیشتر ساختمان ها در برهه ای از زمان مورد بازرسی قرار می گیرند. سازه های مورد استفاده عموم برای اطمینان از رعایت استانداردهای ایمنی نیاز به بررسی دارند. نظرسنجی های ساختمان اغلب در فروش املاک و مستغلات دیده می شوند ، زیرا هر گونه نقص ساختاری را که ممکن است بر ارزیابی تأثیر بگذارد ، نشان می دهد.

این بازرسی ها اغلب به صورت پراکنده انجام می شود. یک بازرس یا نقشه بردار ممکن است دارای سوابق موجود در چک های قبلی باشد یا محدود باشد. این امر باعث می شود که روند به شدت به بازرس خاص وابسته باشد ، به همین دلیل است من این شرکت ارزیابی املاک را توصیه می کنم. هیچ چیز تجربه را شکست نمی دهد.

بازرسی ساختمان

بدیهی است که برخی از ساختمانها از برخی دیگر به بازرسی نیاز دارند.

بلاکچین فرصتی را برای یک قطعه املاک و مستغلات فراهم می کند که دارای سابقه دائمی بازرسی های گذشته خود باشد. داده های بلاکچین از دستکاری هر طرفی که علاقه مند به اطمینان از عبور ساختار است ، مصون است. به طور مشابه ، بلاکچین همچنین می تواند هر کار ساختاری یا تعمیر و نگهداری انجام شده در املاک را در طول چرخه زندگی خود ثبت کند.

برنامه ریزی چابک تر

در حال حاضر ، یک فرآیند طولانی برای تهیه بودجه عمومی برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها وجود دارد. دولت ها باید نیاز به صرف بودجه مالیات دهندگان را برای یک ابتکار خاص توجیه کنند. این بدان معناست که سرمایه گذاری در زیرساخت های جدید ممکن است ماه ها یا حتی سال ها به طول انجامد تا به نتیجه برسد.

همانطور که به سمت شهرهای هوشمند آینده می رویم ، افزایش اتصال و در دسترس بودن اطلاعات می تواند به طور قابل توجهی سرعت تصویب برای سرمایه گذاری در زیرساخت های جدید را افزایش دهد. به عنوان مثال ، یک نهاد دولتی ممکن است با استفاده از داده های حسگر زنجیره بلوکی به سرعت پرونده ای را نشان دهد که جریان های ترافیکی را در یک منطقه خاص افزایش می دهد. این امکان سرمایه گذاری سریعتر ساخت و ساز در بهسازی جاده ها ، اقدامات آرام سازی ترافیک یا سایر روش ها را فراهم می کند.

شهرهای هوشمند

شهرهای هوشمند بیشتر به هم متصل خواهند شد.

حرف آخر

زنجیره بلوک و ساخت و ساز ممکن است در ابتدا شرکای بعید به نظر برسند. با این حال ، مانند بسیاری از بخشهای دیگر ، ساخت و ساز به تعامل مبتنی بر اعتماد با طرف های دیگر همراه با ثبت سوابق بستگی دارد. بنابراین ، با فرض اینکه صنعت می تواند سازگار شود ، بلاکچین می تواند ارزش قابل توجهی برای سازندگان آینده فراهم کند.