اخیراً در مورد تمرکززدایی چیزهای زیادی شنیده اید ، اما اینترنت غیرمتمرکز دقیقاً چیست؟ و مردم وقتی به دنبال آن می گردند چه می خواهند?

اینترنت شامل شبکه ای از شبکه ها است و اگر یک قطعه خراب شود ، اینترنت به طور کلی همچنان به کار خود ادامه می دهد. ممکن است مواردی را تجربه کرده باشید که به عنوان مثال نمی توانستید وارد حساب اینترنتی خود شوید. شاید یک سرور خراب شده باشد. یا شاید کابل قطع شده باشد. اما وقتی دوباره وارد سیستم شدید ، دیدید که اینترنت بدون شما همچنان به کار خود ادامه می دهد. و بنابراین جهان می چرخد. برای شروع اینترنت به عنوان یک ساختار غیرمتمرکز وجود دارد.

برخی از جنبه های اینترنت تحت یک قدرت متمرکز کار می کنند. به عنوان مثال اگر می خواهید یک وب سایت جدید منتشر کنید ، باید نام دامنه را از یک ارائه دهنده بخرید زیرا یک مرجع مرکزی نام دامنه ها را کنترل می کند.

اما آیا مردم برای مدیریت نام دامنه های نظیر به نظیر سر و صدا می کنند؟ آیا مردم حتی به مدیریت نام دامنه فکر می کنند؟ بیایید نگاهی دقیق تر بیندازیم.

زیر ساخت

اینترنت زیرساختی مشابه لوله کشی یا شبکه برق تعریف می کند. سیستم لوله کشی مخزن آب آشامیدنی و شبکه ای از لوله ها و کنترل ها را نگهداری می کند. اگر خانه جدید آب روان بخواهد ، پروتكلی برای آوردن آب خانه وجود دارد. بنابراین با اینترنت است.

آیا کاربران خواهان لوله کشی جدید هستند؟ وقتی مردم رایانه خود را روشن می کنند ، اینترنت متصل می شود ، معاملات تجاری انجام می شود ، همه کارها به طور عادی انجام می شود و به نظر می رسد برای اکثر مردم کافی است.

شبکه جهانی وب

وقتی مردم در مورد اینترنت غیرمتمرکز صحبت می کنند ، گاهی اوقات بیشتر به نظر می رسد که آنها به شبکه جهانی وب مراجعه می کنند. تیم برنرز لی در سال 1989 وب را ایجاد کرد و به عنوان یک لایه در بالای اینترنت فعالیت می کند. این عملکرد در درجه اول به عنوان یک رابط کاربر عمل می کند و مرورگرها و پیوندهایی را فراهم می کند تا افراد بتوانند به وب سایت ها پیمایش کنند.

ممکن است فکر کنید که اینترنت غیرمتمرکز می تواند رابط کاربری بهتری داشته باشد. اما هر کسی که رابط کاربری کیف پول های معمولی ارز رمزنگاری شده و سایت های بلاکچین را تجربه کند ، ممکن است بدبین باشد.

وب تعدادی از طراحی های مختلف را انجام داده است که ممکن است افراد معقول در برابر آن بحث کنند. اما تمرکز به سختی به عنوان یک مسئله رتبه بندی می شود. کاربران آزادانه مرورگر خود را انتخاب می کنند. آنها تصمیم می گیرند که آیا یک مرورگر از یک شرکت بزرگ متمرکز مانند مایکروسافت یا گوگل می خواهند یا از یک محصول کوچکتر مانند Tor.

پروژه Tor

مرورگر Tor

مرورگر Tor

افرادی که درخواست اینترنت غیرمتمرکز دارند ، به دنبال حفظ حریم خصوصی و کنترل اطلاعات خود هستند.

دانشمندان کامپیوتر بنیانگذاری کردند پروژه تور در دسامبر 2006 با ماموریت امکان برقراری ارتباط ناشناس. بدیهی است که ارتباطات ناشناس حریم خصوصی را اعمال می کند. Tor ، مخفف کلمه “روتر پیاز” ، از نظارت در شبکه و تجزیه و تحلیل ترافیک محافظت می کند.

روتر پیاز ناشناس بودن را با الگوریتم لایه ها در طول مسیر ارتباط فراهم می کند. هر لایه فقط در مورد لایه قبل از آن و لایه بعد از آن اطلاعات دارد. مبدا و مقصد نهایی برای لایه های مداخله ناشناخته باقی مانده است. در ارز رمزنگاری شده ، برخی از سکه های حریم خصوصی مانند Monero الگوریتمی مشابه را پیاده سازی می کنند.

Tor محصولات زیادی را منتشر می کند ، از جمله مرورگر Tor. مرورگر Tor بر اساس همان بنیادی است که فایرفاکس از آن استفاده می کند ، و Tor آن را به عنوان یک نرم افزار رایگان و منبع باز ارائه می دهد. اما هیچ چیز واقعاً رایگان به دست نمی آید.

کاربران مرورگرهای شرکتی با اجازه دادن به آن شرکت ها برای برداشت اطلاعات کاربر ، هزینه پرداخت می کنند. کاربران مرورگر Tor در درجه اول با زمان پاسخگویی کندتر و تجربه کاربری دست و پا گیر بیشتری پرداخت می کنند. علاوه بر این ، برخی از وب سایت ها به حساب های کاربری کاربر نیاز دارند ، بنابراین به هر حال هویت خود را در اختیار آنها قرار می دهید.

بازار باز

صفحه اصلی OpenBazaar.

صفحه اصلی OpenBazaar

تبلیغات هدفمند یکی از جنبه های آزار دهنده ترین اطلاعات شخصی شما در اینترنت است. هر خریدی که انجام می دهید جنبه استثماری شخصیت شما را مشخص می کند و تبلیغ کنندگان همیشه شما را شکار می کنند.

بازار باز یک بازار آنلاین همتا به همتا با هیچ واسطه ای و بدون هزینه برای استفاده از سیستم عامل فراهم می کند. با بارگیری برنامه آنها در OpenBazaar خرید و فروش می کنید. این شما را به یک گره در شبکه تبدیل می کند و برخلاف سایت های تجارت الکترونیکی سنتی ، هیچ مرجع مرکزی حاکم نیست.

شما می توانید با بیش از پنجاه ارز رمزپایه مختلف پرداخت کنید. و معاملات شما امن و ناشناس است.

برای جلوگیری از کلاهبرداری و اطمینان از رضایت مشتری ، OpenBazaar از ویژگی بیت کوین استفاده می کند که به عنوان امضای چند امضا شناخته می شود. خریدار و فروشنده قبل از معامله با شخص ثالث مورد اعتماد دو طرف موافقت می کنند. پرداخت به یک حساب سپرده می رود. اگر معامله هم خریدار و هم فروشنده را راضی کند ، وجوه آزاد می شود. در صورت اختلاف ، شخص ثالث مورد اعتماد موضوع را حل و فصل می کند.

شناور بالای ابر

اینترنت به عنوان بستری برای انجام امور تجاری حکمرانی می کند و در نتیجه مشاغل از طریق رایانش ابری به سمت تمرکززدایی می روند. سازمان های خدمات ابری با ارائه منابع محاسباتی مجازی و قابل تنظیم. این بدان معنی است که شرکت ها نیازی به داشتن سرورها و فریم های اصلی خود ندارند (در صنعت به عنوان “آهن بزرگ” شناخته می شوند) و آنها نیازی به خرید منابع از یک مرکز داده های فیزیکی ندارند..

ارائه دهندگان Cloud به کاربران امکان می دهند کامپیوترهای مجازی را در نرم افزار ایجاد و پیکربندی کنند. بدین ترتیب ، کاربران سرورهایی را به اندازه قدرت و قدرت متوسط ​​خود بنا بر نیاز خود ایجاد می کنند.

اما ارائه دهندگان ابری مانند Amazon Web Services (AWS) و Microsoft Azure دارای تجهیزات عظیم مورد نیاز برای این کار هستند. و اگرچه ابر نیازهای خرید و نگهداری آهن و سرورهای بزرگ خود را از بین می برد ، خدمات ابری گران هستند.

آیا محاسبات Blockchain غیر متمرکز می توانند ابر را جایگزین کنند?

ساده ترین سرویس ارائه شده توسط رایانش ابری باید فضای دیسک برای ذخیره سازی پرونده باشد. یک فایل را روی سیستم روی ابر قرار دهید و بعداً آن را بازیابی کنید.

در یک سناریوی ذخیره سازی فایل blockchain ، شبکه peer-to-peer وجود دارد. گره های با ظرفیت دیسک اضافی فضای دیسک را به مشتریان اجاره می دهند. سپس مشتریان در صورت لزوم پرونده ها را بارگذاری ، ذخیره و بارگیری می كنند. کاربران با ارز رمزنگاری شده در بلاکچین پرداخت می کنند. پرونده های مشتری رمزگذاری شده اند و از خواندن داده های خصوصی توسط میزبان یا هر شخص دیگر جلوگیری می کنند. این پرونده ها همچنین به چندین قسمت تقسیم شده و در چندین گره توزیع می شوند. این توزیع همچنین حریم خصوصی را اعمال می کند زیرا یک میزبان فقط بخشی از اطلاعات کاربر را دارد.

توجه داشته باشید که در این فرآیند ، هیچ مرجع متمرکز فضای دیسک را کنترل یا نمی فروشد. همسالان فضای دیسک موجود را به سایر همسالان خود می فروشند.

چندین شرکت اکنون بسترهایی را برای ذخیره سازی با استفاده از بلاک چین های غیرمتمرکز فراهم کرده اند. سیستم عامل ذخیره سازی Sia در سال 2015 راه اندازی شد ، و Siacoin قدرت تجارت در شبکه خود را دارد. به همین ترتیب ، Storj همچنین ذخیره سازی غیرمتمرکز را فراهم می کند و از سکه Storj استفاده می کند. سرانجام ، پروژه Filecoin که توسط Protocol Labs توسعه یافته است ، یکی دیگر از گزینه های محبوب است.

اینترنت غیر متمرکز – نتیجه گیری از افکار

تا حدی تمرکززدایی در چشم بینندگان قرار دارد.

شبکه بلاکچین برای بیت کوین از نظر الگوریتم اجماع غیرمتمرکز است. اما با توجه به هزینه منابع سخت افزاری و برق ، برای استخراج آن نیاز به ثروت است. و عقل سلیم ساده به ما می گوید که بیشتر ثروت بیت کوین در تعداد نسبتاً کمی از فرزندان متمول اولیه متمرکز است.

وقتی مردم از اینترنت غیرمتمرکز صحبت می کنند ، به نظر می رسد اصل موضوع عدم رعایت حریم خصوصی در وب ، عدم کنترل اطلاعات شخصی ما و تمایل به منابع مقرون به صرفه است..

هیچ کالایی اینترنت غیرمتمرکز را تعریف نمی کند ، اما فناوری بلاکچین حداقل برخی از قابلیت ها را برای دستیابی به این اهداف در زمینه های مختلف کاربردی فراهم می کند. زمان نشان خواهد داد که آیا محصولات ارائه شده انتظارات کاربر را برآورده می کنند یا خیر.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me