هنگامی که Airbnb و Uber به صحنه حمله کردند ، صحبت های زیادی در مورد چگونگی استقبال این شرکت ها از دوره جدید اشتراک بین همتا وجود داشت. ما به این باور رسیده ایم که طی سالهای آینده ، دیگر چیزهایی مانند ماشین چمن زنی یا ابزار برقی نخواهیم خرید. ما می توانیم چنین مواردی را در جوامع به اشتراک بگذاریم ، با استفاده از اینترنت برای برقراری ارتباط بین کسانی که دارند با افراد نیازمند استفاده می کنند. کارایی بیشتری خواهد داشت و ضایعات کمتری ایجاد می کند. اما اقتصاد اشتراکی در این راه واقعاً تکامل نیافته است و شرکتهای مشترک اقتصادی مقصر مقصر هستند.

مشکلات اقتصاد مشترک فعلی

چند بازیکن بزرگ بر اقتصاد مشترک سهیم هستند. ده سال پس از ایجاد آنها ، اینها عمدتا Airbnb و Uber هستند ، اگرچه چند مورد دیگر نیز وجود دارد. هر دو شرکت در طول سالها با مشکلاتی روبرو شده اند و همزمان چندین مورد دیگر را ایجاد کرده اند.

بدون اتصال مستقیم و هزینه های سنگین

اصطلاح اقتصاد اشتراکی و مزایایی که شرکت ها در اقتصاد اشتراکی مطرح می کنند ، این واقعیت را انکار می کند که اشتراک واقعی چندانی در این امر وجود ندارد. درست است که این شرکت ها بسترهایی با رابط کاربری مناسب برای ارتباط مردم فراهم می کنند. با این حال ، افراد ممکن است بدون نقض شرایط خدمات در خارج از سیستم عامل با یکدیگر ارتباط برقرار نکنند.

شرکت های اقتصادی اشتراکی همچنین بخشی از درآمد سالم را از افرادی که دارایی های خود را وام می دهند ، می گیرند. این هزینه ها امکان گسترش سریع Uber و Airbnb را فراهم کرده است.

Blockchain امکان برقراری ارتباط همتا به همتا را فراهم می کند ، این امر دیگر نیازی به واسطه ای مانند Uber یا Airbnb را از بین نمی برد. خدمات بلاکچین هزینه واسطه ها را کاهش یا حتی از بین می برد. این اجازه می دهد تا کسانی که چیزی برای به اشتراک گذاشتن دارند به طور مستقیم با کسانی که می خواهند وام بگیرند ارتباط برقرار کنند. طرفین در مورد قیمت توافق کرده و آن را به صورت امن با ارز رمزپایه منتقل می کنند.

ایمنی و جرم

حتی اگر شخصاً با استفاده از Airbnb یا Uber هیچ مشکلی را تجربه نکرده باشید ، این احتمال وجود دارد که شخصی را با یک داستان بشناسید. اگرچه شرکت های مشترک اقدامات امنیتی و بررسی هایی را انجام داده اند ، اما هنوز اتفاقات وحشتناکی رخ می دهد. سی ان ان گزارش داد در اوایل سال جاری تاکنون 103 راننده Uber آمریکایی به جرم تجاوز جنسی یا سو abuse استفاده متهم شده اند و تقریباً یک سوم آنها قبلاً محکومیت جنایی داشته اند. گزارشاتی از حوادث مشابه دیگر شرکتهای اشتراک کننده سواری مانند اولا در هند و در مالزی چنگ بزنید. در همین حال ، وجود دارد وب سایت های کامل اختصاص داده شده به داستان های ترسناک Airbnb از هر دو مهمان و میزبان.

راننده اوبر

چگونه واقعاً می توانید بفهمید چه کسی شما را رانندگی می کند?

برای انصاف در رابطه با شرکت های اشتراکی اقتصاد ، وب سایت Airbnb کاملا به درستی اشاره می کند که بررسی پیشینه به داده های سازمان های عمومی وابسته است که اغلب چندپارچه بوده و از ضعف خوبی برخوردار نیستند.

تأیید هویت و بررسی پس زمینه در سیستم عامل بلاکچین موثرتر است. به خصوص اگر سازمان های دولتی به سمت ثبت مواردی مانند جرایم کیفری و مجوز رانندگی و ثبت نام در بلاک چین های تغییر ناپذیر حرکت کنند ، بررسی پیشینه برای شرکت های اقتصادی اشتراکی قابل اطمینان تر و قوی تر خواهد بود.

شرکت های اقتصاد اشتراکی مبتنی بر بلاکچین همچنین می توانند از ثبت چک های پس زمینه در بلاکچین بهره مند شوند. این امر باعث می شود که چک ها قابل اعتماد و ضد دستکاری باشند.

امنیت داده ها و حریم خصوصی

در اواخر سال 2017, بلومبرگ ماجرا را شکست که Uber بیش از یک سال نقض گسترده داده ها را از مشتریان خود پنهان کرده بود. هکرها اقدامات امنیتی اطراف سرورهای این شرکت را شکسته و داده های حدود 57 میلیون کاربر را به سرقت برده بودند. پس از آن این شرکت مدیر ارشد امنیتی خود را به دلیل مشارکت در پرداخت خاموش کردن 100000 دلار به هکرها اخراج کرد.

در حالی که اوبر است دور از تنهایی این موضوع در معرض چنین هکی قرار دارد ، این مثال برای ایجاد یک مورد دیگر برای به اشتراک گذاشتن شرکت های اقتصادی با بلاکچین غیر متمرکز است. عدم تمرکز پایگاه داده ها در چندین گره ، داده ها را ایمن تر می کند و از بسیاری از آسیب پذیری های سرورهای متمرکز جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، اگر چنین حمله ای به سیستم غیرمتمرکز اتفاق بیفتد ، پوشاندن آن بسیار دشوارتر است. حتی اگر 51 درصد از گره های بلاکچین نیز مخرب به نظر برسند ، برای پوشش 100 درصد نیازی به جیغ زدن نیست.

چشم انداز آینده برای شرکت های اقتصادی به اشتراک گذاری بلاکچین

با وجود همه این مشکلات ، چشم انداز رشد اقتصاد مشترک به نظر می رسد درخشان است. یک مطالعه بیان کرد انتظار می رود بازار از حدود 14 میلیارد دلار در سال 2014 به بیش از 335 میلیارد دلار تا سال 2025 رشد کند. استارت آپ های بلاکچین به سرعت شاهد فرصت پایان دادن به سلطه صنعت توسط شرکت های بزرگ اقتصادی مشترک بودند. دو چنین استارت آپ بلاکچین Origin و ShareRing هستند. هر دو پتانسیل شبکه ای را می بینند که معاملات مشترک در طیف وسیعی از کالاها و خدمات را ارائه می دهد.

اصل و نسب

اصل و نسب یک پروتکل منبع باز و مبتنی بر Ethereum برای ایجاد بازارهای مشترک اقتصادی است. به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برای انواع مختلف اشتراک کالاها و خدمات (به عنوان مثال وظایف ، اشتراک در خانه ، اشتراک سوار) یا مکان های مختلف ، dApp های سفارشی ایجاد کنند. Origin dApp خود را در این سیستم عامل راه اندازی خواهد کرد. این برنامه به عنوان یک بازار مصرف عمل می کند و کسانی که مایل به تجارت هستند را به هم متصل می کند. این سیستم برای کنترل معاملات و پرداخت کالاها و خدمات از قراردادهای هوشمند استفاده می کند.

صفحه اصلی پروتکل مبدا

صفحه اصلی پروتکل مبدا

این وب سایت نشان می دهد که چگونه نبود یک واسطه به کاربران خود امکان معامله بدون پرداخت هزینه های قابل توجه را می دهد. Origin در حال حاضر با شرکت هایی همکاری می کند که از این پلتفرم برای ایجاد بازارهای اشتراک خود استفاده می کنند. این شرکت فروش توکن خود را با مشارکت Coinlist Capital ثبت شده در SEC در حال انجام است. اجرای ICO سازگار باعث می شود تا از گسترش ICO کلاهبرداری که بازار را آزار داده است فاصله بگیرد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری اهداف مشابهی با Origin دارد اما در حال توسعه بلاک چین خود برای راه اندازی یک سیستم توکن دوگانه است. سازوکار توکن دوگانه برای کاهش اصطکاک در استفاده از کاربران جدید (غیر رمزنگاری) به سیستم است.

ShareToken رمز سودمندی سیستم است. این انگیزه رانندگی بلاکچین و همچنین سکه مورد استفاده برای خرید در سیستم توسط افراد دارای اجاره برای اجاره است. SharePay رمز دیگری است و با ارزش فیات مرتبط است. کاربران می توانند با استفاده از پلتفرم ShareRing فیات را با SharePay مبادله کنند. کسانی که مایل به اجاره از طریق ShareRing هستند می توانند مانده کارت SharePay خود را با استفاده از کارت اعتباری خود “جبران” کنند.

صفحه اصلی ShareRing

صفحه اصلی ShareRing

ShareRing ریشه در شرکت اشتراکی سوارکاری Keaz در استرالیا دارد. به همین ترتیب ، اخیراً وارد کنسرسیوم بلاک چین خودرو MOBI شد.

انحصارات ناپایدار هستند

انحصارات بر اقتصاد مشترک فعلی تسلط دارند و بازارهایی از این دست برای ایجاد اختلال رسیده اند. ظهور بلاکچین باعث قطع واسطه ها می شود ، بنابراین استارت آپ های باهوش می توانند سردردهایی را برای افرادی مانند Uber و Airbnb ایجاد کنند. شرکت های بزرگ اقتصاد اشتراکی و همچنین سایر بازارهای آنلاین باید اطمینان حاصل کنند که اگر قرار است در بالای بازی خود باقی بمانند ، با این پیشرفت ها همگام هستند..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me