ایران و ونزوئلا در حال حاضر با موج تحریم های مالی اعمال شده توسط ایالات متحده روبرو هستند. همانطور که انتظار دارید ، دولتهای مربوطه به طور فعال در جستجوی راههای دور زدن آنها هستند.

گفته می شود ، استفاده از ارزهای دیجیتال به شرکای تجاری این امکان را می دهد تا خارج از سیستم استاندارد پولی بین المللی با دو کشور معامله انجام دهند و به باز نگه داشتن اقتصاد آنها کمک کنند..

این قطعاً در حال حاضر به نظر جواب می رسد ، اما آیا این راهبرد می تواند جواب دهد?

وضعیت ونزوئلا

از سال 2015 ونزوئلا از تحریم های اعمال شده توسط دولت اوباما تحت فرمان اجرایی (E.O) 13692 ، که هدف آن “مسدود کردن اموال و تعلیق ورود برخی از افراد م Contثر در وضعیت در ونزوئلا” بود ، خودداری می کند..

با توجه به الف بیانیه صادره از کاخ سفید, این تحریم ها برای جلوگیری از استفاده نیکولاس مادورو ، رئیس جمهور ونزوئلا و دولت وی ، از استفاده از سیستم مالی ایالات متحده برای غارت کشورش تنظیم شده است..

دولت ایالات متحده دولت مادورو را به زندانی کردن اعضای مخالف و استفاده از خشونت برای سرکوب آزادی بیان متهم کرد.

فساد گسترده در میان مقامات دولتی و تلاش برای تصفیه دارایی های عمومی نیز منجر به اجرای تحریم ها شد.

در زمان تحمیل ، اکثر مردم ونزوئلا با کمبود شدید غذا روبرو بودند و دسترسی بسیار محدودی به خدمات پزشکی و امکانات اولیه داشتند. متأسفانه هنوز هم اینطور است.

مردم ونزوئلا از فقر ناتوان کننده ای رنج می برند. تصویر در اینجا یک باریو ونزوئلائی را نشان می دهد که روی تپه ای ساخته شده و در پایین آن یک تونل آزادراه وجود دارد.

تحریم های ایالات متحده و فساد گسترده ، اقتصاد ونزوئلا را ویران کرده است.

آخرین دور تحریم ها پس از پیروزی مادورو در انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه اعمال شد. آنها شرکت ها و شهروندان ایالات متحده را از خرید بدهی ونزوئلا یا درگیر شدن در مطالبات دولت منع کردند.

نرخ تورم ونزوئلا

طبق آخرین آمار توسط صندوق بین المللی پول, ملت آمریكای جنوبی تا پایان 2018 نرخ تورمی در حدود 1.000.000 درصد خواهد داشت.

در ماه فوریه ، این کشور ارز رمزنگاری شده خود را به نام پترو راه اندازی کرد که ظاهراً مورد حمایت ذخایر معدنی و نفتی کشور است. این به منظور دور زدن تحریم های ایالات متحده بود.

یکی از مزایای مهم ارزهای دیجیتال برای اقتصاد این است که حتی اگر ارزهای بی ثباتی داشته باشند ، وضعیت بولیوار ونزوئلا بسیار بدتر است. تقریباً هر روز مقدار آن خونریزی می کند.

با این وجود ، چند مشکل در مورد استفاده از ارز رمزپایه وجود دارد ، زیرا حداقل دستمزد بسیار کم است تا در کوتاه مدت تأثیر معناداری بر اقتصاد رمزنگاری ونزوئلا داشته باشد..

با توجه به اینکه حداقل دستمزد ماهانه کشور در حدود است 1.61 دلار. این حدود 0.00020 بیت کوین است. گفته شد ، گفته می شود که ارز رمزنگاری شده Dash با استقبال بیش از همه ارزهای رمزنگاری شده دیگر ، در کشور استقبال می شود.

به گزارش داش فورس نیوز, گفته می شود بیش از 500 بازرگان از ارز دیجیتال نظیر به نظیر هم اکنون گسترده استفاده می کنند که دارای بیش از 10 هزار کاربر است.

ایران و ارزهای رمزپایه

اقتصاد ایران برخلاف اقتصاد ونزوئلا که توسط فساد و تحریم ها نابود شده و به معنای واقعی کلمه روی زانو قرار گرفته ، در شمارش معکوس مجازی برای اعمال تحریم ها توسط ایالات متحده است..

این به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران در ماه مه است ، احتمالاً اولین دور تحریم ها در تاریخ 6 آگوست 2018 این کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

مناطقی که قرار است در این مورد تحت تأثیر قرار گیرند شامل خرید دلار آمریکا ، تجارت طلا و سایر فلزات گرانبها ، هواپیمایی و صنعت اتومبیلرانی است..

با وجود کمتر کشوری که از ترس مجازات تحریم های ایالات متحده به دنبال تجارت با ایران هستند ، ارزهای رمزپایه گزینه منطقی به نظر می رسد. با این حال ، کشور خلیج عربستان رابطه ای عاشقانه و متنفر با ارزهای دیجیتال دارد.

در ماه آوریل ، بانک مرکزی این کشور به دلیل نگرانی از پول شویی ، تجارت بانک های رمزنگاری شده را از بانک ها منع کرد. ایران همچنین برای کاهش اثرات کاهش ارزش پول خود ، تبادل پول در خارج از سیستم بانکی خود را غیرقانونی دانست.

به گفته وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران ، محمد جواد آذری جهرمی ، هدف این بود نه اینکه کاملاً لغو شود استفاده از ارزهای دیجیتال به طور کلی ، اما برای جلوگیری از خروج ارز خارجی از کشور.

گفته شد ، دولت آن همچنین به طور همزمان یک پروژه محلی ارز رمزنگاری شده را به صورت آزمایشی راه اندازی کرد. این پروژه برای آزمایش روشهایی که در آن رمزنگاری کمک می کند تا اقتصاد را به محض تحریم های ایالات متحده کمک کند ، آغاز شد.

گزارش شده است که در حال حاضر ، برخی از موسسات ایرانی سپرده ارز رمزنگاری شده را می پذیرند. طبق Cryptoslate ، بستر آنلاین رزرو هتل ، HotelsInIran ، استفاده از Bitcoin ، Cash Bitcoin و Ethereum را برای رزرو محل اقامت در ایران تشویق می کند..

اما این امر با توجه به اینکه اینها عمدتا سپرده هستند و هیچگونه مبادله ارزی در داخل کشور انجام نمی شود ، بدیهی است که غیرقانونی نیست.

ایران خود را برای تحریم ها و تورم ایالات متحده آماده می کند. این تصاویر شهر تهران ، پایتخت ایران را با کوه و مه در پس زمینه نشان می دهد.

ایران ممکن است به زودی در بحبوحه تحریم های ایالات متحده ، ارز رمزنگاری شده خود را راه اندازی کند.

مصادره دارایی های دارنده رمزنگاری ایرانی توسط ایالات متحده

دولت ایالات متحده در شرایط نامشخص بیت کوین را از ایرانیان مصادره کرده است. این روند نگران کننده منجر به درگیری انجمن Blockchain ایران شده است. حداقل 500 بیت کوین به ارزش 5.77 میلیون دلار تاکنون توقیف شده است.

دولت ایران اما درگیر این موضوع نبوده است ، زیرا تجارت ارزهای دیجیتال در داخل کشور غیرقانونی است.

نتیجه

در مورد اینکه آیا ارزهای رمزپایه می توانند وضعیت ونزوئلا را حل کنند ، این کشور در حال حاضر بیش از حد مشکلات داخلی برای اقتصاد خود دارد تا در کوتاه مدت پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

در مورد ایران ، این کشور مقدار زیادی نفت به کشورهای دارای نفوذ اقتصادی مانند چین صادر می کند که روزانه حدود 650،000 بشکه وارد می کند.

استفاده از این منبع و متقاعد کردن کشورهای وارد کننده برای استفاده از ارز رمزنگاری شده (که هنوز راه اندازی نشده است) قطعاً به اقتصاد ایران در برابر تحریم ها کمک می کند ، حداقل از لحاظ نظری.

اما در حقیقت ، ترکیبی از نیروهای اقتصادی در نهایت سرنوشت آن را رقم می زند.