اثبات تفویض شده سهام چیست؟ | بررسی الگوریتم اجماع

اثبات نمایندگی سهام (DPoS) الگوریتم توافق Proof of Stake (POS) است که یک عنصر رأی دهنده را به شبکه ارز رمزنگاری می کند.

DPOS کمی یادآور یک برنامه تلویزیونی واقعیت است. با جامعه سر و صدا کنید و به احتمال زیاد رأی دهید. این دموکراسی در بلاکچین است!

تاکنون ، شما احتمالاً از Proof of Work (PoW) و Proof of Stake (PoS) ، دو روش رایج ترین توافق برای ارزهای رمزپایه آگاه هستید. بیایید نگاهی به زیر کاپوت بیندازیم و ببینیم چه مزایا و معایبی برای دنیای رمزنگاری همیشه در حال پیشرفت دارد.

اجماع اجمالی

بیایید ابتدا یک قدم به عقب برگردیم و اجماع را مرور کنیم. زنجیره های بلوکی مشکل قدیمی را به نام مشکل Byzantine General’s Problem حل می کنند که در آن چندین قسمت از ارتش برای رسیدن به هدف خود باید روی یک استراتژی توافق کنند. اگر ارتش بتواند با موفقیت نیروهای خود را هماهنگ کند ، ما این اجماع را می خوانیم.

در مورد ارزهای رمزپایه ، همه کاربران شبکه باید در مورد دفتر (سیستم حسابداری) توافق کنند. بنابراین ، برنامه نویسان بلاکچین باید اطمینان حاصل کنند که این دفتر به طور دقیق تراکنش های مربوط به همه بازیکنان شبکه را ضبط می کند. وقتی کسی بتواند سوابق یک دفتر حساب را دستکاری کند و به عنوان مثال معامله را از 5 بیت کوین به 500 تبدیل کند ، سیستم به وضوح نمی تواند کار کند.

چه کسی DPoS را ایجاد کرده است?

Delegated Proof of Stake حاصل ایده Dan Larimer ، خالق Bitshares است. Bitshares در سال 2014 تاسیس شد و دارای یک جامعه نسبتاً فعال است. دن احتمال تمرکز استخراج در بیت کوین و تأثیرات احتمالی زیست محیطی اثبات کار را مشاهده کرد. او استدلال می کند که DPoS دارای مزایای زیر نسبت به سیستم های سنتی PoW و PoS است:

اثبات تفویض شده مزایای سهام

اثبات تفویض شده مزایای سهام

چگونه کار می کند?

محافظت از شاهد

در DPoS جامعه تعداد زیادی را انتخاب می کند شاهدان یا تولیدکنندگان بلوک برای امنیت شبکه ارز رمزنگاری شده. شاهدان هر بلوک را در بلاکچین امضا می کنند ، با این حال ، کاربران شبکه ابتدا باید شاهدان را از طریق سیستم رأی گیری تأیید کنند.

مدل Delegated Proof of Stake استدلال می کند که ما نیازی به حذف کامل اعتماد از یک سیستم نداریم. در عوض ، طراحان سیستم می توانند با اعتماد به نفس سیستم را ایجاد کنند به شرطی که چندین محافظ امنیتی در این زمینه اعمال شود.

برخی از اقدامات حفاظتی شامل موارد زیر است:

  • یک شاهد نمی تواند بلوک ها را به طور تصادفی امضا کند. آنها باید تأیید کنند که یک شاهد معتبر بلوک قبلی را امضا کرده است.
  • اگر شاهد بلوکی تولید نکند ، در معرض اخراج و از دست دادن سود تضمین شده در آینده است.

تفاوتهای کلیدی

اثبات نمایندگی سهام

با احترام از Bitshares

از آنجا که برای تأیید هر بلوک از این زنجیره ، فقط تعداد کمی از شاهدان معتمد لازم است ، معاملات بیشتری می تواند در هر بلوک لحاظ شود. این سرعت معاملات را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. از نظر تئوری ، DPoS می تواند در مقیاسی در مقایسه با سیستم های سنتی مانند Visa رقابت کند & مسترکارت.

علی رغم ادعاهای بیت کوین مبنی بر عدم تمرکز ، سیستم اثبات کار تاکنون تمرکز معدنچیان را ایجاد کرده است. در نهایت ، کسانی که بیشترین قدرت محاسباتی را دارند (یعنی بیشترین سرمایه را برای صرف سخت افزار بهتر) بیشترین پاداش را می گیرند.

اثبات نمایندگی سهام

با احترام از Bitshares

از طرف دیگر ، در یک سیستم DPoS ، همه توانایی تصمیم گیری در مورد اینکه به چه کسی باید اعتماد شود را دارند. اعتماد در دست کسانی که بیشترین منابع را دارند متمرکز نشده است (حداقل این تئوری است).

در این مصاحبه عالی, آماندا جانسون از توسعه دهنده می پرسد فابیان شو برای جزئیات بیشتر در مورد نحوه کار شبکه Bitshares DPoS:

همه چیز درباره ادراک است

برخلاف نهادهای سنتی دموکراتیک ، جامعه به طور مداوم شاهد را کنترل می کند. اقدامات بد مانند تلاش برای دو برابر کردن هزینه ها یا جلوگیری از معاملات می تواند باعث از بین رفتن شهرت شود. و به گفته فابیان ، کسب شهرت کار آسانی نیست. مدت زمان زیادی طول می کشد تا جمع شود اما خیلی راحت از بین می رود. از آنجا که این شبکه با بیشترین پاداش (پرداخت در ارز رمزنگاری شده در شبکه ها) به شاهدان برتر سیستم پرداخت می کند ، رقابت برای نقاط برتر همچنان زیاد است.

علاوه بر این ، شاهدان نمی توانند منابع خود را (مانند بیت کوین) برای افزایش قدرت خود در شبکه جمع کنند. قدرت به طور مساوی بین شاهدان تقسیم می شود. در اینجا لیستی از شبکه های قابل توجه DPoS و تعداد تولیدکنندگان بلوک که شبکه های خود را ایمن می کنند آورده شده است:

انتقادات

همانطور که می توانید تصور کنید ، بحث اصلی علیه سیستم Delegate Proof of Stake عنصر تمرکز است. آخرین پروژه EOS دن در حال حاضر تنها دارای 21 تولیدکننده بلوک است که معاملات را امضا می کنند. این میزان تمرکز نسبتاً بالایی است. جامعه مجبور است که فقط به چند شاهد اصلی اعتماد کند. بعلاوه ، هرچه EOS بیشتری داشته باشید قدرت رای گیری در به اصطلاح دموکراسی EOS قوی تر است.

اگر EOS ارز خود را به طور مساوی بین کاربران شبکه توزیع کند ، این چندان مشکل ساز نخواهد بود. با این حال ، این می تواند یک مشکل باشد زیرا بسیاری از ارزهای رمزپایه هنگام راه اندازی در بین چند آدرس متمرکز شده اند. Vitalik Buterin از پروژه Ethereum اخیراً با ادعا اینکه DPoS مشوق هایی برای شاهدان تشکیل کارتل و رشوه دادن رای دهندگان برای حمایت.

علاوه بر این ، برخی نیز وجود داشته است بحث های بسیار آتشین پیرامون اجرای EOS در رسانه های اجتماعی. و مشهور ماکزیمالیست بیت کوین ، نیک Szabo موارد منفی زیادی برای گفتن داشته است:

اثبات نمایندگی سهام

نیک سابو از پروتکل EOS انتقاد می کند

بیرون در طبیعت

با وجود برخی انتقادهای بسیار معتبر از Delegated Proow of Stake ، در حال حاضر تعدادی پروژه وجود دارد که خود را در برنامه های واقعی اثبات می کنند. Blocktivity یک ماتریس جالب را نشان می دهد که 13 ارز رمزپایه برتر را براساس فعالیت شبکه نشان می دهد:

اثبات نمایندگی سهام

با احترام به انسداد

2 ارز رمزپایه برتر ، شبکه های اثبات شده سهام اثبات شده هستند. و دن هر دو را خلق کرد. همچنین توجه داشته باشید که هر دو شبکه در مقایسه با Ethereum هنوز ظرفیت کافی زیادی دارند.

منبع این داده ها به طور مشخص مشخص نیست و ما این را به خواننده واگذار می کنیم تا آنچه را که می خواهید از این ماتریس تهیه کند.

در حالی که مقیاس پذیری و امنیت در این بحث ها اغلب صندلی های ردیف اول را می گیریم ، چیزی که تقریباً به آن توجه نمی شود فرزندخواندگی. چه ارزشی دارد یک شبکه ارز رمزنگاری شده که از نظر تئوریک عالی است اما هیچ کس از آن استفاده نمی کند?

افکار نهایی: اثبات تفویض شده سهام

اجماع بلاکچین یک فناوری مهم برای بشریت است. هزاران سال است که از سیستم های متمرکز پول سو been استفاده می شود. ما سرانجام راهی برای تغییر آن داریم.

ارز رمزنگاری شده یک رویکرد کاملاً متفاوت به سازمان ها ارائه می دهد. یکی از اهداف اصلی آن ، توانمندسازی کاربران یک شبکه و نه فقط سهامداران ، همانند شرکت های سنتی است. توافق اثبات شده توافق بر تلاش خود را بر بهبود مقیاس پذیری متمرکز می کند در حالی که برخی از عناصر تمرکززدایی را فدا می کند.

کدام روش به اوج می رسد؟ به نظر می رسد هیچ راه حل واحدی برای همه وجود ندارد. اما حداقل در حال حاضر ، Delegated Proof of Stake برای ماندن در اینجا است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map