ایمنی مواد غذایی برای همه افراد ضروری است و بلاکچین برخی از خطرات زنجیره تامین ایمنی مواد غذایی را کاهش می دهد. مواد غذایی ، بیماری های آلوده یا خراب باعث از بین رفتن مواد غذایی می شود. غذا با دست زدن ، آماده سازی یا ذخیره سازی نامناسب بد می شود. باکتری ها ، ویروس ها ، انگل ها و سموم وارد غذایی می شوند که از نظر مدیریت ضعیف است.

ایمنی غذا ، تصویر باکتری E. coli

باکتری E. coli

خوردن غذای خراب یا آلوده منجر به استفراغ ، تب ، درد ، اسهال و احتمالاً مرگ می شود. اشرشیاکلی که معمولاً به آن E. coli گفته می شود باعث مسمومیت غذایی جدی می شود و چندین مورد در حافظه اخیر باعث فراخوانی محصول و مشکلات جدی سلامتی می شود. کاهوی رومیایی از یوما ، آریزونا منجر به شیوع اخیر آن شد. سالمونلوز ، که به عنوان سالمونلا شناخته می شود ، خطرات مشابهی را برای سلامت عمومی ایجاد می کند.

داده های دولتی

طبق سازمان جهانی بهداشت (WHO) “تقریباً از هر 10 نفر 1 نفر هر ساله از خوردن غذای آلوده بیمار می شود و در نتیجه 420000 نفر می میرند” (اولین تخمین جهانی WHO از بیماریهای منتقله از طریق غذا ، کودکان زیر 5 سال را تقریباً یک سوم مرگ و میرها اعلام می کند)

در سطح شخصی ، وب سایت هایی وجود دارد که افراد آخرین اطلاعات مربوط به هشدارهای بهداشتی ، شیوع و فراخوان محصولات را پیدا می کنند. FoodSafety.gov یکی از این سایتهاست: FoodSafety.gov: دروازه شما برای دسترسی به اطلاعات ایمنی مواد غذایی فدرال. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) همچنین اطلاعات ایمنی مواد غذایی را ارائه می دهد: CDC: مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها. سازمان غذا و دارو (FDA) نیز داده ها را منتشر می کند: FDA: سازمان غذا و داروی ایالات متحده (وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده).

تصویر FoodSafety.gov

فواید Blockchain برای غذا

اما یک مشکل سیستمیک نیاز به یک راه حل سیستمی دارد و فناوری بلاکچین حداقل برخی از مشکلات زنجیره تامین ایمنی مواد غذایی را برطرف می کند. Satoshi Nakamoto برای بیت کوین و معاملات مالی بلاکچین ایجاد کرده است ، اما این فناوری در بسیاری موارد دیگر استفاده می کند. (راهنمای مبتدیان: بیت کوین چیست؟)

فناوری Blockchain سوابق تغییرناپذیری از حقیقت را فراهم می کند. بلاکچین اطلاعات را ذخیره می کند ، اما بلاکچین ها با پایگاه های داده متفاوت هستند. در پایگاه های داده ، کاربران داده ها را اصلاح و حذف می کنند و بلاکچین ها اجازه نمی دهند که داده ها پس از قرار دادن بلوک در زنجیره ، تغییر کنند. سرپرستان پایگاه داده مراجع متمرکز را برای ورود ، اصلاح و حذف داده ها ارائه می دهند. اما فناوری بلاکچین با توافق غیرمتمرکز برای ورود داده های جدید به سیستم عمل می کند.

بلاکچین شفافیت و قابلیت ردیابی را فراهم می کند و هر مرحله از راه غذا را مستند می کند. مزرعه غذا را ثبت می کند ، حمل و نقل سفر را ثبت می کند ، بسته بندی کنندگان فعالیت های خود را ثبت می کنند و فروشگاه اطلاعات خود را در مورد زنجیره بلوک برای مشتری ثبت می کند. بارکدی که روی محصول قرار دارد ، تمام این اطلاعات را هنگام اسکن شدن در تلفن هوشمند به مشتری می دهد.

وقتی شیوع ایجاد می شود ، شفافیت و ردیابی بلاکچین به مقامات اجازه می دهد تا منبع غذای آلوده را با سرعت بیشتری از آنچه سیستم فعلی اجازه می دهد ، پیدا کنند. همانطور که هست ، هفته ها و حتی ماه ها می توانند قبل از شناسایی محل تولد غذا ، بگذرد. پس از آن ، افراد بیشتری دچار بیماری می شوند ، مشتریان در خرید هر محصول مشابه تردید می کنند و نمی دانند بی خطر است و شرکت ها به دلیل حل نشده مشکل درآمد خود را از دست می دهند. تبادل اطلاعات و تبدیل داده های FDA (INFORMED)

در نتیجه ، FDA از طریق خود در مورد بلاکچین تحقیق می کند تبادل اطلاعات و تبدیل داده ها (INFORMED) تقسیم INFORMED بلاکچین و سایر فناوری های نوظهور را برای یافتن راه هایی برای تبادل ایمن داده های بهداشتی در مقیاس ، مطالعه می کند این تلاش با همکاری آزمایشگاه نوآوری ، طراحی ، کارآفرینی و عمل (IDEA) وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آغاز شد.

تلاش های بین المللی

ایمنی مواد غذایی یک نگرانی بین المللی است. زنجیره تأمین مواد غذایی به آن سوی مرزها کشیده شده و ماهیت غیر متمرکز بلاکچین خود را به معاملات مرزی وام می دهد.

کارفور

گروه Carrefour در سال 1960 به عنوان یک فروشگاه مواد غذایی در آنسی ، فرانسه آغاز به کار کرد. سپس آنها اولین هایپرمارکت در اروپا را افتتاح کردند. یک هایپرمارکت یک سوپرمارکت و یک فروشگاه بزرگ را با هم در همان مرکز ادغام می کند. امروز ، کارفور به عنوان یک سازمان چند ملیتی فعالیت می کند که در بیش از 30 کشور در اروپا ، آمریکا ، آسیا و آفریقا تجارت می کند.

کارفور برای ردیابی جوجه های دور رده در مرکز فرانسه از بلاکچین استفاده می کند. تا پایان سال 2018 ، کارفور استفاده از بلاکچین را گسترش می دهد تا شامل محصولاتی مانند عسل ، تخم مرغ ، پنیر ، شیر ، پرتقال ، گوجه فرنگی ، ماهی و گوشت شود..

در برنامه فعلی ، برنامه Blockchain Carrefour از کد QR روی بسته بندی محصول استفاده می کند. شما به عنوان مشتری ، این کد را در فروشگاه با استفاده از تلفن هوشمند خود اسکن می کنید. زنجیره بلوک اطلاعات مربوط به محل پرورش مرغ ، نام کشاورز ، آنچه که مرغ تغذیه می شود ، آنتی بیوتیک ها یا داروهای مرغ تحت درمان و پردازش گوشت به شما بازمی گرداند..

استفاده از فناوری بلاکچین به مشتریان Carrefour ضمانت می کند تا در مورد هرچه در مورد سلامتی و کیفیت محصول غذایی شناخته شده است ، واقعیتی تغییرناپذیر داشته باشیم.

کرالا ، هند

علاقه مندان اغلب از رمز ارز به عنوان راهی برای توانمندسازی مردم در اقتصادهای در حال توسعه حمایت می کنند. ارزهای رمزپایه یک بستر مالی در مناطقی فراهم می کنند که مردم از تلفن های هوشمند برخوردار هستند اما به سیستم های بانکی دسترسی ندارند. به همین ترتیب ، بلاکچین از راه های دیگری غیر از خدمات مالی ، مزایایی برای اقتصادهای در حال توسعه دارد. (چگونه بلاکچین می تواند فقر را در کشورهای جهان سوم از بین ببرد)

در هند ، به دلیل اختلالات در زنجیره تأمین مواد غذایی ، حدود 7 درصد از کل مقدار مواد غذایی تولید شده هدر می رود. علل این دامنه از کمبود فضای ذخیره سازی در یک مکان مشخص گرفته تا عدم ارتباط یا حمل و نقل مناسب از مزارع به تأسیسات تولیدی است. بسیاری از شهروندان هند زیر خط فقر زندگی می کنند ، بنابراین کمبود غذا عواقب غم انگیزی را ایجاد می کند.

دولت ایالتی کرالا در هند از بلاکچین برای مدیریت تأمین غذا استفاده می کند. شورای راهبردی توسعه کرالا (K-DISC) این پروژه را اجرا می کند. با استفاده از لبنیات ، محصولات ماهی و سبزیجات ، بلاکچین K-DISC زنجیره تأمین را ردیابی می کند و با این کار شکست های موجود در سیستم را که منجر به اتلاف مواد غذایی می شود ، شناسایی می کند. سپس می توان به این پیوندهای ضعیف پرداخت.

این سیستم همچنین شامل م componentلفه ای از بیمه محصولات است. شفافیت و حقیقت تغییرناپذیر بلاکچین به کشاورزان با ادعا اجازه می دهد تا با سهولت بیشتری خسارت تلفات محصول را دریافت کنند.

کنسرسیوم IBM با Walmart و دیگران

در آگوست سال 2017 ، IBM کنسرسیومی را برای رسیدگی به ایمنی مواد غذایی در سراسر جهان و بهبود اعتماد مصرف کننده در زنجیره تامین مواد غذایی جهانی اعلام کرد. اعضای این کنسرسیوم شامل Dole ، Driscoll’s ، Golden State Foods ، Kroger ، McCormick and Company ، McLane Company ، Nestle ، Tyson Foods ، Unilever و Walmart هستند. این سیستم موارد امنیتی ، عملکردی ، همکاری و حریم خصوصی را که مربوط به شرکت های بزرگ است را برطرف می کند.

این همکاران در بازار با یکدیگر رقابت می کنند. در نتیجه ، این بلاکچین دسترسی متقابل و مجاز را فراهم می کند ، اما به عنوان مثال امکان دسترسی آزاد و عمومی شبکه بلاکچین را ندارد. این سیستم به تولیدکنندگان ، تأمین کنندگان ، پردازنده ها ، توزیع کنندگان ، خرده فروشان ، تنظیم کنندگان و مصرف کنندگان با سطح دسترسی مناسب اجازه می دهد..

بلاکچین در این سناریو به همه شرکت کنندگان در اکوسیستم ثبت یک واقعیت قابل اعتماد و تغییرناپذیر می دهد. حقیقت از طریق بلاکچین غالب است و رقبا همکاری می کنند. وقتی محصولی آلوده شد ، بلاکچین منبع محصول و توزیع آن را مشخص می کند. این اطلاعات را با کارآیی و اطمینان بیشتری نسبت به پایگاه های داده سنتی ارائه می دهد. فروشگاه ها به موقع محصول را از قفسه خارج می کنند و از سلامت مصرف کننده محافظت می کنند. در نتیجه ، اعتماد مصرف کننده افزایش می یابد.

جمع بندی افکار

ایمنی غذا ، تصویر غذایی حفظ شده

بخورید ، بنوشید و خوشحال باشید ، زیرا امیدواریم فردا از شکسته شدن زنجیره تامین مواد غذایی نخواهیم مرد.

مانند بسیاری از مخترعین و اختراعات آنها ، وقتی Satoshi Nakamoto بلاکچین ایجاد کرد ، هیچ کس همه احتمالات را پیش بینی نکرد. با این وجود ، به نظر می رسد بلاکچین ما را قادر می سازد تا بهتر و با خیال راحت غذا بخوریم و در نتیجه زندگی طولانی تری داشته باشیم.