Kinks های متعدد در زنجیره های تأمین

مدیریت زنجیره تأمین می تواند یک کابوس لجستیکی باشد. آنچه فروتنانه در آغاز شد اوایل دهه 1900 به عنوان راهی برای استفاده بهتر از فضای انبار به یک مجموعه پیچیده تبدیل شده است, 10 دلار صنعت انتظار نمی رود به این زودی ها کند شود. اکنون یک زنجیره تأمین واحد ممکن است در کشورهای مختلفی گسترش یابد و محصولاتی به ارزش میلیون ها دلار را جابجا کند ، همه این محصولات با مالکیت شرکت های مختلف در هر مرحله از راه است. و به همین دلیل ، زنجیره های تأمین تقریباً کاندیداهای مناسب برای ایجاد اختلال در بلاکچین هستند.

از آنجا که زنجیره های تأمین به اندازه های بزرگی که امروزه رسیده اند ، مشکلی ندارند. بیایید نگاهی به بزرگترین بزرگانی که امروز با آنها روبرو هستند و نحوه دستیابی به آنها بلاکچین خرده فروشی برای چنین مشاغل می تواند برخی از درد را کاهش دهد.

ناسازگاری اطلاعات

به دلایل زیادی ناسازگاری داده ها در یک زنجیره تامین ممکن است رخ دهد. متداول ترین آنها تفاوت در سیستم های نگهداری سوابق در بین شرکت های وابسته است.

به عنوان مثال یک زنجیره تامین شیر ساده را در نظر بگیرید که شامل یک کشاورز ، یک شرکت حمل و نقل و یک فروشگاه خرده فروشی می شود.

در ابتدای زنجیره ، کشاورز شیر را جمع می کند و اطلاعات تولید خود را روی یک کاغذ یادداشت می کند. سپس ، او آن را به صورت دستی وارد صفحه گسترده می کند. از آنجا شیر را بهمراه صفحه گسترده به ناقل منتقل می کند.

با این حال ، حمل و نقل از یک برنامه شخص ثالث برای ردیابی موجودی شیر استفاده می کند. برخی از سیستم ها داده ها را به طور خودکار از صفحه گسترده منتقل می کنند ، اما اغلب به کار دستی بیشتری نیاز دارند. و کار دستی به این معنی است که جای خطا وجود دارد.

هنگام تحویل ، حمل کننده اطلاعات شیر ​​را به کارگر خرده فروشی منتقل می کند. اما یک بار دیگر ، فروشگاه سیستم خاص خود را دارد ، یک برنامه داخلی. با توجه به سیستم های مختلف ، هر بار که داده ها دست به دست می شوند ، احتمال خطای انسانی زیاد است.

بلاکچین منبع تغییرناپذیری از حقیقت زنجیره تأمین است

ادغام بلاکچین در یک زنجیره تأمین منبع واحدی از حقیقت را به شما می دهد. به جای تلاش برای مقایسه اطلاعات سیستم های مختلف ، فقط باید به دفتر بلاکچین مراجعه کنید. این تطابق هنگام مراجعه به نقاط داده ، خطر خطا را از طریق انسان یا غیر از آن کاهش می دهد.

برخی از پروژه های بلاکچین مانند VeChain و Waltonchain حتی دستگاه های شناسایی فیزیکی را برای بهبود پاسخگویی روی محصولات قرار می دهند. در هر مرحله از فرآیند ، کارمندان یک برچسب RFID را اسکن می کنند ، به عنوان مثال ، محصول را به طور منحصر به فرد شناسایی می کند ، و همچنین میزان ورود اطلاعات دستی را کاهش می دهد.

شناسه های بلاکچین برای تضمین کیفیت نیز مفید هستند. اگر کسی اقدام به تعویض محصولات کند ، با اسکن سریع ، اصالت مشخص می شود. این راه حل به ویژه برای بخش اقلام لوکس بسیار مفید است – صنعتی که با تقلب رسیده است.

چه کسی در گسل است?

محصولات ممکن است ده ها بار در یک زنجیره تأمین دست عوض شوند. اگر در این مدت محصولی گم شد ، آسیب دید یا به تأخیر افتاد ، پیدا کردن مقصر کار فشرده ای است و می تواند منجر به بازی انگشتان اشاره شود.

چند دلیل وجود دارد که دلیل این امر است. پیچیدگی سیستم ، خطاهای موجود در نگهداری سوابق (تصادفی یا غیر) و داده های محرمانه ، همگی باعث می شوند که در کشف خطا مشکل ایجاد شود.

بلاک چین اختلافات زنجیره تامین را حل می کند

شماره یک چیزی که فناوری بلاکچین به زنجیره های تأمین وارد می کند شفافیت است. همه ذینفعان وضعیت محصولات را می دانند و به راحتی می توانند محل وقوع خطا را ببینند.

علاوه بر این ، اعضا می توانند قراردادهای هوشمند تنظیم کنند ، به این ترتیب که اختلافات ساده ، مانند تأخیر در تحویل ، به طور خودکار حل و فصل می شود. میزان صرفه جویی در زمان حل اختلافات به تنهایی منجر به کاهش چشمگیر هزینه می شود.

تأخیر در پیگیری شماره

شما به عنوان یک شرکت کننده در زنجیره تأمین ، می خواهید به طور مداوم روند خود را بهبود بخشیده و به سرعت مشکلی را که ظاهر می شود برطرف کنید. متاسفانه ، جداسازی قسمتهای مختلف یک زنجیره تأمین می تواند این مسئله را مشکل ساز کند. بیایید به مثال شیر خود برگردیم.

شما مالک خرده فروشی هستید. یک روز متوجه می شوید که 20٪ شیر تقریباً فوری خراب می شود. پس از کشیدن آن از قفسه ها ، شروع به ردیابی منبع شیر می کنید. خوب ، این سخت است.

شما این هفته پنج محموله از سه توزیع کننده دریافت کرده اید که شیر خود را از بیست مزرعه مختلف تهیه می کنند. حتی اگر بفهمید که این شیر از کدام مزرعه به وجود آمده است ، ممکن است کشاورز تقصیری نداشته باشد. این خطا می تواند هنگام حمل و نقل رخ دهد.

دستیابی به مشکلات زنجیره تامین با بلاکچین

در سطح ابتدایی ، می توانید از فناوری بلاکچین برای ردیابی محل قرارگیری یک محصول در چرخه حیات زنجیره تامین خود استفاده کنید. شما به سادگی در هر مرحله یک تراشه RFID یا کد QR را اسکن می کنید و وضعیت محصول به زنجیره بلوک اضافه می شود. همه اعضای زنجیره تأمین به داده ها دسترسی دارند و می توانند با اطمینان بدانند که تاخیرها از کجا اتفاق می افتد.

دانستن مکان برای پیگیری بیشتر مسائل با کیفیت کافی نیست. بستن بیشتر بلاکچین با دستگاه های اینترنت اشیا جایی است که تضمین کیفیت واقعاً جالب می شود.

زنجیره تأمین بلاکچین IBM

مزایای استفاده از زنجیره بلوک در زنجیره های تأمین. منبع: IBM

دوباره ، ما به مسئله شیر خود بازگشتیم – این بار با بلاکچین و اینترنت اشیا. تمام شیرهایی که دریافت می کنید دارای کد QR هستند که می توانید اسکن آنها را ببینید تا چرخه حیات آنها باشد ، تا زمانی که به مزرعه از آنجا که آمده است بازگردید. علاوه بر این ، هر کامیون تحویل حاوی سنسورهای دما است که در صورت افزایش دما به اندازه کافی برای خراب کردن شیر ، بلاکچین را مطلع می کند.

هنگامی که محموله خود را دریافت می کنید ، شیر را اسکن می کنید. بلافاصله می بینید که شیر کامیون شماره 3 به زودی خراب می شود زیرا دمای کامیون از آستانه بالاتر رفت. برای شناسایی مشکل نیازی به اتلاف وقت و منابع نیست – اسکن فقط کافی است.

پرداختها را بیرون بکشید

چرخه پرداخت فعلی شرکتهای تدارکاتی از 60 تا 90 روز طول می کشد. مانند اکثر مسائل مربوط به پرداخت ها ، طول کشیده شده به دلیل مدارک غیرضروری و اتکا به واسطه ها برای تسهیل معاملات است. این ناکارآمدی ها اغلب باعث مشکلات قابل توجهی در گردش پول می شود که می تواند شرکت ها را خراب کند.

شرکت های حمل و نقل همچنین خطر تاخیر در پرداخت یا حتی هرگز رسیدن آن را ندارند. برای جلوگیری از این خطر ، بسیاری از آنها نرخ خود را افزایش می دهند که بر کل زنجیره تأثیر منفی می گذارد.

قراردادهای هوشمند پرداخت ها را خودکار می کند

قراردادهای هوشمند زنجیره تأمین می تواند به آسانی پرداخت پول به یک فروشنده در لحظه دریافت کالا باشد. در حال حاضر ، این بهبودی در روند فرآیند 60 تا 90 روزه است که قبلاً ذکر شد.

قراردادهای هوشمند ارزش بسیار بیشتری دارند. آنها می توانند برای هر رابطه در زنجیره تأمین شرایط تعیین کنند و این شرایط را بدون نیاز به واسطه اجرا کنند. سفارشی آسیب دیده رسید؟ بازپرداخت ارسال کنید محصول تأمین کننده را دیر ترک کرد؟ X دلار برای هر دقیقه در زمان تعیین شده برگردانید. قراردادهای هوشمند قادر به کنترل بسیاری از منطق پرداخت پیچیده هستند که واسطه ها در حال حاضر کنترل می کنند.

چه چیزی برای زنجیره های تأمین Blockchain وجود دارد?

ادغام فناوری بلاکچین در زنجیره های تأمین فقط آغاز کار است. بله ، این کارایی بیشتری ایجاد می کند و نیاز به اعتماد را از بین می برد. اما وقتی با یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی ترکیب شود ، امکان پیشرفت بیشتری وجود دارد.

با استفاده از توان محاسباتی توزیع شده ، اکنون می توانیم مشکلات لجستیکی را که قبلاً غیرقابل حل بودند حل کنیم. همچنین باور اینکه ما زنجیره های تأمین خواهیم داشت که در نهایت بدون دخالت انسان کار می کنند ، غیرممکن است. ما می توانیم انبارهای خودکار را ببینیم که از دستگاه های اینترنت اشیا برای برقراری ارتباط با وسایل نقلیه خودران استفاده می کنند ، همه اینها دنباله رو هوشمند در بلاکچین است.

این قطعات در حال حاضر به طور مستقل وجود دارند ، بنابراین فقط یک مسئله زمانی است که آنها به هم بپیوندند. وقتی نوبت به زنجیره تأمین بلاکچین می رسد ، آینده ممکن است از آنچه به نظر می رسد نزدیکتر باشد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me