تعدادی از بازرگانان و اقتصاددانان برجسته ، نیاز به ارزهای رمزنگاری شده را نسبت به ارزهای سنتی (کاغذی) زیر سوال برده اند. بیت کوین ، اولین ارز رمزپایه غیرمتمرکز ، عمدتا به عنوان پاسخی ایجاد شد و در نتیجه بحران مالی 2008/2009 محبوبیت یافت. برای درک اینکه چرا ارزهای رمزپایه وجود دارد و چه مزایایی برای آنها به ارمغان می آورد ، ابتدا باید سفری به گذشته و به مبدأ پول کاغذی داشته باشیم..

متولد شرق

اکثر مردم روزانه جیب خود را فرو می کنند ، بدون اینکه به این فکر کنند که چگونه ما از این با ارزش ترین ابزار استفاده کردیم. پول کاغذی پدیده جدیدی نیست. تقریباً هزاره است که از آن استفاده می کنیم. اولین کاربردهای ثبت شده در چین در حدود سال 1000 میلادی مشاهده شده است.

آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه نیاز داریم

اولین ارز چاپی در جهان

دولت چین خیلی سریع مزایای استفاده از کاغذ روی سکه های ضرب شده را تشخیص داد. تولید آنها ارزان و توزیع آنها آسان بود. دوران کاملاً جدیدی از تجارت در شرف تکامل بود.

اما دقیقاً پول چیست?

بیشتر ما با این باور بزرگ می شویم که پول = کاغذ چاپ شده توسط دولت. ممکن است دشوار باشد درک کنید که ، در واقع ، تقریباً از هر چیزی می توان به عنوان ارز استفاده کرد. اقتصاددانان امروزی موافقند که پول سالم دارای 3 ویژگی زیر است:

  1. فروشگاه ارزش
  2. واحد محاسبه
  3. وسیله مبادله

فروشگاه ارزش

پول اگر ارزشی داشته باشد ارزش دارد عرضه محدود. به همین دلیل است که ما اشیا rare کمیاب مانند هنر ، شراب و جواهرات طلا را جمع می کنیم. همچنین اگر درک کنیم که مقدار را در خود نگه می دارد ، از ارزش نیز برخوردار است. در حال حاضر ، تنها ایمان دولت ها از بیشتر ارزهای ملی پشتیبانی می کند.

واحد محاسبه

پول برای ثبت مانده مثبت و منفی هنگام مبادله کالا و خدمات به نوعی سیستم حسابداری (یا دفتر) احتیاج دارد. در سیستم نقدی ، این کار به خوبی انجام می شود زیرا وقتی کالایی یا خدماتی به شما اعتبار می دهند ، پول شما پس گرفته می شود. یک سیستم دیجیتال اما باید انصافاً داشته باشد معاملات بدهی و اعتباری, در غیر این صورت ، سیستم خراب می شود.

وسیله مبادله

یک وسیله مبادله خوب می تواند به راحتی بین خریداران و فروشندگان منتقل شود و برای معاملات بعدی دوباره مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال ذرت واسطه مبادله مناسبی نیست. به مقدار زیادی ذخیره سازی نیاز دارد ، اداره آن دشوار است و به سرعت خراب می شود. سکه و پول کاغذی به طور سنتی بسیار خوب کار می کردند. آنها کوچک هستند و حمل آنها آسان است.

اشکالاتی که در سیستم فعلی وجود دارد

اختراع و جریان اصلی رایج گرفتن ارز کاغذی توسط چینی ها یک روش ابتکاری برای امکان تجارت بود. با این وجود ، چند ضعف عمده با خود به همراه آورد:

مرد میانی

برای دستیابی به این ثروت کاغذی رسمی ، به یک مرجع مرکزی (دولت / بانک) برای صدور آن نیاز دارید. این در نهایت به این معنی است که شما به عنوان یک تجارت یا مصرف کننده نیاز دارید اعتماد کردن این اقتدار شما برای حفظ استاندارد صحیح پول کاملاً به آنها وابسته هستید.

در عصر دیجیتال ما که به طور فزاینده ای رقم می خوریم ، برای تسهیل تجارت ، وابستگی بیشتری به اشخاص ثالث داریم. برخی از جوامع مانند سوئد ، جایی که پول نقد کمیاب است ، بیشتر به واسطه اعتماد می کنند.

تورم / ابر تورم

دومین مشکل خاص مخرب که رخ می دهد یک چیز کوچک اب زیر کاه به نام تورم است. تورم مالیاتی خفا است که دولتها از طریق چاپ ارز اضافی به شهروندان خود می گذارند. محدودیتی در سیستم های ارزی فیات وجود ندارد. بانکهای مرکزی از نظر تئوریک می توانند هرچه بخواهند چاپ کنند.

وقتی عرضه در یک سیستم اقتصادی به طرز چشمگیری افزایش می یابد ، شاهد خارج شدن کنترل قیمت کالاها و خدمات هستیم. از زمانی که چینی ها این امکان را ارائه داده اند ، ما نتایج منفی این پول فوق تورم را به طور مکرر در سراسر جهان و در طول اعصار مشاهده کرده ایم. به عنوان مثال این اسکناس صد تریلیون دلاری را که در حدود 2008/2009 در زیمبابوه صادر شده است ، در نظر بگیرید:

آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه نیاز داریم

تجزیه هر یک از خصوصیات پول که قبلا مشاهده کردیم ، منجر به تجزیه آن چیز به عنوان پول می شود.

حباب همه چیز

جهان غرق در بدهی است و بانک های مرکزی در حال فشار دادن فشار بر چاپخانه های خود هستند. ما در حال نزدیک شدن به یک وضعیت بالقوه فاجعه بار هستیم که اکنون “حباب همه چیز” ایجاد شده است. Visual Capitalist یک اینفوگرافیک عالی در مورد برآورد پول موجود.

آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه نیاز داریم

با احترام از Visual Capitalist

تاریخ هرگز دروغ نمی گوید و اغلب تکرار می شود. جیمی سانگ ، توسعه دهنده مشهور بیت کوین در یک اظهار داشت مصاحبه اخیر, که “پول لایه اساسی تمدن است … وقتی پول را پایین می آورید ، تمدن را فرومایه می کنید”.

آنچه Cryptocurrency به جدول می آورد

تجارت بی اعتماد

مسئله اساسی که ارزهای رمزنگاری شده برای حل آن تلاش می کنند کاهش اعتماد به یک واسطه / شخص ثالث است. در یک سیستم متمرکز ، نقطه ضعف همیشه در مرکز است. در سیستم نظیر به نظیر ، اگر یک همکار پایین بیاید ، دیگران برای برداشتن شلی در آنجا حضور خواهند داشت.

آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه نیاز داریم

نمایشی تصویری از سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز – با مجوز از آدام علاladالدین

وقتی اعتماد از بین می رود ، چه کسی قصد دارد تا واسطه را مسئول بداند؟ بیایید این را بگیریم بانکی در استرالیا که پولشویی می کرد به عنوان مثال. در چنین مواردی ، یک واسطه دیگر مانند یک آژانس دولتی اغلب برای رسیدگی به شرایط وارد عمل می شود. اما آیا می توانیم برای حل مشکلی که در وهله اول توسط یک سازمان متمرکز ایجاد شده به یک سازمان متمرکز دیگر اعتماد کنیم?

صدا پول

بیت کوین کاملاً به خصوصیات پول سالم اعتماد می کند.

  1. این یک ذخیره ارزش است (با یک عرضه محدود)
  2. فناوری Blockchain یک دفتر حساب توزیع شده ایمن به عنوان یک واحد حساب معرفی می کند
  3. این یک وسیله تبادل عالی است. در حالی که پول نقد فیزیکی در بسیاری از موقعیت های محلی هنوز آسان تر است ، Bitcoin می تواند در عرض چند دقیقه به همه گوشه و کنار جهان ارسال شود.

این نمودار معکوس دلار بیت کوین یک تصویر کلی از چگونگی اندازه گیری ارزهای رمزنگاری شده در برابر کاغذ به ما می دهد. دلار از سال 2011 به طرز چشمگیری کاهش یافته است:

آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه احتیاج داریم

این یک اشتباه نیست ارز ذخیره جهانی در این دوره 99.97٪ ارزش خود را در برابر بیت کوین از دست داده است. روند مشخص است ، مردم در سراسر جهان به دنبال راهی برای حفظ ثروت خود هستند.

چالش ها

البته ، انقلاب ارزهای رمزپایه با مشکلات خاص خود همراه است. برای هر فناوری در حال ظهور ، سطح سالم بدبینی لازم است. کلاهبرداری ، سرقت و پولشویی هنوز موضوعاتی است که مردم را تحت تأثیر قرار می دهد. مقیاس پذیری ، پذیرش در مقیاس بزرگ و سهولت استفاده برخی از چالش هایی است که توسعه دهندگان هنگام ورود به قلمرو نامشخص با آن روبرو هستند.

آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه نیاز داریم?

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین در تلاشند برخی از مسائل اساسی اقتصاد مبتنی بر فیات را با قدمت 1000 ساله حل کنند. ما در مراحل اولیه این صنعت هستیم و احتمالاً سوالات بیشتری نسبت به پاسخ وجود دارد.

با وجود پیشرفت در فناوری ، تخمین زده می شود که 1.7 میلیارد نفر بدون بانک باقی مانده باشند. چگونه آنها را بگنجانیم؟ آیا راهی بهتر برای تسهیل تجارت جهانی وجود دارد؟ آیا می توانیم پول مبتنی بر جامعه درست کنیم؟ آیا واقعاً به ارزهای رمزپایه احتیاج داریم؟ خوب ، وقتی بحران مالی بعدی رخ می دهد ، آخرین سوالی که ممکن است فقط از خود بپرسیم این است که آیا واقعاً می توانیم این کار را انجام دهیم بدون آنها?

برای توییت کردن این مقاله اینجا را کلیک کنید, و حتما پاسخ خود را به این سوال مهم وارد کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me