آیا باید بلاکچین را با چیز دیگری جایگزین کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از تکنسین ها در پی چالش های مقیاس بندی برای سیستم عامل های کلیدی بلاکچین مطرح می کنند.

بلاکچین دردهای در حال رشد دارد. سیستم عامل های اصلی شناخته شده ترین در اکوسیستم بلاکچین ، بیت کوین و اتریوم ، هر دو در طول سال گذشته با مقیاس پذیری مواجه شده اند.

بیت کوین & چالش های Ethereum

برای بسیاری از کاربران ، زمان تأیید تراکنش Bitcoin همیشه بیش از حد طولانی بوده است (اگر توصیه می کنید شش بلوک منتظر بمانید). سال گذشته ، هزینه Bitcoin نیز با محبوبیت شبکه افزایش یافت زیرا محدودیت بلوک 1 مگابایتی مانع از معاملات بسیاری از معدنچیان شد.

Ethereum با زمان معاملات و نیاز به گاز خود دچار شکست مشابهی شده است (البته نه به اندازه چشمگیر). مثال قابل توجه و پر استناد این است که چگونه کارت تجارت Cryptokitties برای مدت کوتاهی شبکه را سال گذشته تحت فشار قرار داد.

تاکنون هیچ یک از شبکه ها راه حلی را برای حل اساسی این مشکلات اجرا نکرده اند. علاوه بر این ، بسیاری از مردم معتقدند که مقیاس پذیری مشکلی است که ذاتی بلاکچین به عنوان یک پروتکل است. هرچه افراد بیشتری را در یک شبکه قرار دهید و تراکنش های بیشتری برای تأیید نیاز دارید ، رسیدن به اتفاق نظر دشوارتر است.

در نتیجه این عقب ماندگی ها ، برخی از کارشناسان این سال را مطرح می کنند که آیا بلاکچین در شکل فعلی واقعاً می تواند مشکلاتی را در سطح شرکت و جامعه که در ابتدا برای حل آنها بود ، حل کند. از یک طرف ، برخی معتقدند که بلاکچین خود یک فناوری ناکافی است و ما باید بلاکچین را با یک فناوری دفتر توزیع شده متفاوت جایگزین کنیم. از طرف دیگر ، دیگران ادعا می کنند که بلاکچین قابل اصلاح است ، اما به طراحی مجدد قابل توجهی نیاز دارد.

نمودار چرخشی کارگردانی شده

بلاکچین تنها نوع فناوری دفتر کل توزیع شده نیست. روش های دیگری برای نگهداری سوابق ایمن بدون استفاده از بلاکچین وجود دارد. یکی از چنین گزینه هایی که می تواند جایگزین بلاکچین شود ، نمودار چرخشی مستقر (DAG) است.

DAG چیست?

DAGنمودار چرخشی مستقیم نوعی شبکه است که در آن کل تراکنش ها و اطلاعات تأیید نمی شوند. در عوض ، هنگامی که یک گره برای ارسال یک تراکنش با شبکه ارتباط برقرار می کند ، چندین معامله دیگر را به طور همزمان تأیید می کند.

نتیجه یک وب متقاطع از تأیید است که در آن هر معامله جدید حداقل دو معامله اصلی دارد که آن را تأیید می کند. به نوبه خود ، آن معاملات والدین به معاملات قبلی اشاره دارند. در طی تأییدهای آبشار که رشد تصاعدی دارند ، در پایان همه معاملات جدید به همان مجموعه معاملات قبلی مراجعه می کنند.

نتیجه این معماری مقیاس گذاری همراه با تعداد گره های شبکه است. علاوه بر این ، برای کار ارزان است ، هزینه های معاملات کمی یا بدون هزینه دارد. از آنجا که هر گره ارسال کننده یک تراکنش ابتدا باید تراکنشهای دیگر را تأیید کند ، شبکه مقیاس بندی می شود و هیچ استخراج کننده ای نیست که به آن پاداش پرداخت کند..

اشکال DAG در حال حاضر نظری است ، اما به زودی می تواند واقعی شود. بدون ترافیک شبکه زیاد ، معماری های DAG در برابر حمله آسیب پذیر می شوند. به همین دلیل ، در روزهای ابتدایی ، پروژه های DAG معمولاً به یک هماهنگ کننده مرکزی نیاز دارند تا اطمینان حاصل کند که زنجیره های سرکش وجود ندارد و همه معاملات به همان اندازه تأیید می کنند. DAG همچنین یک فناوری جدید است که در مقایسه با بلاکچین ، آزمایش و اثبات کمتری در امنیت خود دارد.

پروژه ها با استفاده از DAG

  1. Byteball – Byteball یک ارز رمزنگاری شده است ، مانند بیت کوین ، اما بر اساس زیرساخت های DAG با هدف مقیاس بندی گسترده ساخته شده است. همچنین شامل قابلیت قرارداد برای پرداخت های مشروط است.
  2. IOTA – IOTA در ایجاد شبکه ای برای معاملات بدون هزینه بین دستگاهها در اینترنت کارها متمرکز شده است. این معماری DAG است که با نام Tangle شناخته می شود ، این تراکنش ها را امکان پذیر می کند ، اما همچنین زیر آتش قرار بگیر.
  3. هاشگراف – از هاشگراف بعنوان قاتل بلاکچین تبلیغ شده است. این یک پروژه باز برای توسعه DAG برای استفاده گسترده با استفاده از Gossip است ، جایی که هر گره به طور تصادفی گره دیگری را انتخاب می کند تا تمام اطلاعات خود را با آن به اشتراک بگذارد. با این حال ، هنوز راه اندازی نشده است.

گره خوردن یوتا

IOTA ده ارز رمزپایه برتر است که به پتانسیل DAG برای جایگزینی بلاکچین مشروعیت می بخشد. با این حال ، همانطور که می بینید ، هنوز تعداد زیادی پروژه DAG وجود ندارد و این فناوری نسبتاً جدید و آزمایش نشده است.

خود بلاکچین را تغییر دهید

گزینه دیگر جایگزینی بلاکچین با نسخه بهتری از خودش است. با این حال ، این نسخه های جدید نیاز به برخی تغییرات اساسی در نحوه کار بلاکچین در حال حاضر دارند. بیایید نگاهی به برخی از آن گزینه ها بیندازیم …

خرد کردن

Sharding شامل تقسیم شبکه گره های کامل به گروه های کوچکتر است. این گروه های کوچکتر مقدار متناسبی از کل تراکنش های شبکه را تأیید می کنند. با رشد شبکه استخراج ، شما آن را به گروه های بیشتری تقسیم می کنید ، به معنی مقیاس ظرفیت تراکنش با تعداد گره های استخراج.

در اینجا چالش گاهی سفارش دادن امور است و معاملات قبل از تأیید باید تأیید چیزی را در یک قطعه دیگر ببینند. این امر خصوصاً درصورتی که بخواهید معاملات قراردادهای هوشمند یا dapp را خرد کنید ، بسیار صادق است. به محض این که ارتباطات بیش از حد خرد را وارد کنید ، در وهله اول مزایای خرد کردن را از دست می دهید. علاوه بر این ، هیچ کس مشکل خرد کردن دولت را حل نکرده است ، که به شما امکان می دهد قراردادهای پیچیده در یک شبکه خرد شده کار کنند. در حال حاضر ، شبکه های خرد شده مانند Zilliqa نمی توانند چیزی خارج از قراردادهای عملکردی را پشتیبانی کنند.

خرد کردن zilliqa

Ethereum در حال حاضر به عنوان بخشی از راه حل مقیاس پذیری در حال کار بر روی خرد کردن حالت است.

سازوکارهای جدید اجماع

چندین پروژه در حال آزمایش سازوکارهای اجماع جدید برای جایگزینی اجماع بلاکچین هستند ، همانطور که در حال حاضر آن را می شناسیم (به عنوان مثال Pow و PoS). این روش های اجماع جدید به طور کلی شامل کاهش نیاز کل شبکه به شرکت در اجماع با انتخاب تصادفی گروه کوچکتر از گره ها برای تأیید و تأیید معاملات است..

neo dbft

اجماع تحمل گسل بیزانس به استاندارد شناخته شده این روش تبدیل شده است. NEO احتمالاً شناخته شده ترین پروژه بلاکچین برای اجرای اجماع BFT است (NEO از dBFT استفاده می کند). به تازگی ، NEO اعلام کرده است که شبکه آنها به 1000 تن در ثانیه رسیده است بدون اینکه در شرایط آزمایشگاه خرد شود.

کانالهای جانبی & گره های مورد اعتماد

راه اندازی شبکه رعد و برق در بیت کوین یک اختراع مجدد دیگر از بلاکچین را افزایش می دهد. ایده استفاده از کانالهای جانبی برای تسویه معاملات بین طرفهایی است که غالباً تجارت می کنند. این معاملات نیازی به تسویه حساب در بلاک چین ندارند ، مگر در مواردی که کانال را باز یا بسته می کنید.

گزینه دیگر استفاده از لایه دوم گره های استخراج است که به عنوان گره های قابل اعتماد عمل می کنند. این ابرنواخترها می توانند معاملات بیشتری را با سرعت بیشتری بررسی کنند. یکی از نمونه های چنین سیستمی Dash است.

در حالی که این تاکتیک ها تقاضای کلی از استخراج کنندگان را کاهش می دهند ، اما آنها واقعاً اقدامات مهمی هستند که به مسئله اساسی مقیاس پذیری بلاکچین نمی پردازند.

چه چیزی جای Blockchain را خواهد گرفت?

Blockchain هنوز پیشرفتی در پیش دارد. این سال های ابتدایی این فناوری جدید است و ممکن است هنوز راه حلی که جایگزین بلاکچین شود هنوز اختراع نشده است. با این وجود ، اگر بلاکچین پذیرش گسترده ای داشته باشد ، این مسائل طی سالهای آینده ایجاد یا شکسته خواهد شد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me