اثبات ظرفیت چیست?

این مقاله اثبات ظرفیت استخراج ، توانایی استفاده از فضای خالی بر روی هارد دیسک برای استخراج سکه های رایگان را بررسی می کند. در حالی که بیشتر سکه ها از اثبات کار یا اثبات سهام در تولید بلوک استفاده می کنند ، در حال حاضر یک سکه وجود دارد که از اثبات ظرفیت استفاده می کند.

هش کردن

اثبات کار و اثبات ظرفیت هر دو نیاز به استفاده از توابع هش دارند. تابع هش یک تابع یک طرفه است ، به این معنی که قرار دادن اطلاعات و محاسبه هش آسان است ، اما گرفتن هش و تعیین اطلاعات اصلی بسیار دشوار است. به طور کلی ، ورودی می تواند هر اطلاعاتی باشد و خروجی یک رشته الفبایی است ، لیستی از اعداد و حروف.

به عنوان مثال ، اگر کلمه “سگ” را در عملکرد هش SHA-256 قرار دهید ، که توسط بیت کوین استفاده می شود ، خروجی این است:

cd6357efdd966de8c0cb2f876cc89ec74ce35f0968e11743987084bd42fb8944

اما اگر فقط یک حرف اضافه کنید و کلمه “doge” را وارد کنید ، هش تبدیل می شود:

c4e793c81ee40370d827d0cbe748d246cffca2cbe959383edf0976d041ece9e5

محاسبه این خروجی ها پیش پا افتاده بود اما دریافت این هش ها و تعیین ورودی اصلی تقریباً غیرممکن است.

اثبات کار

اثبات کار شبیه به اثبات ظرفیت است اما به تجهیزات گران قیمت و تخصصی نیاز دارد. پس از اتمام اثبات استخراج سکه های کاری ، به سختی می توانید برنامه های دیگری برای سخت افزار استخراج خود پیدا کنید. اثبات کار همچنین بسیار بلند و پرانرژی است ، باعث ساییدگی و پارگی دستگاه ها می شود و باعث می شود که آنها مرتباً به آن احتیاج داشته باشند تعمیر یا تعویض.

معدن بیت کوین

در اینجا خلاصه ای از اثبات کار آورده شده است.

 1. معدن کاران معاملات را جمع می کنند و آنها را در یک بلوک قرار می دهند.
 2. تمام داده های موجود در بلوک ، که شامل هش از بلوک قبلی است ، از یک تابع هش عبور می کنند تا یک مقدار هش جدید تولید کنند.
 3. ماینرها برای تلاش برای یافتن مقدار هش صحیح ، سریعاً هرچه سریعتر یک عدد را در هدر بلوک تغییر می دهند.
 4. اولین ماینر برای پیدا کردن مقدار هش صحیح ، بلاک را به بقیه شبکه منتقل می کند و سایر ماینرها قبل از کار در بلاک بعدی ، تراکنش ها را تأیید می کنند.

اثبات ظرفیت – توضیحات ساده

به جای تغییر دائمی اعداد در هدر بلوک و هش کردن برای راه حل ، اثبات ظرفیت شامل طراحی دیسک سخت شما است – عمل محاسبه و ذخیره راه حل ها بر روی کامپیوتر شما قبل از شروع استخراج. برخی از راه حل ها سریعتر از راه حل های دیگر هستند. اگر اتفاقاً دیسک سخت شما سریعترین راه حل را برای معمای اخیر بلوک دارد ، برنده می شوید.

الگوریتم استخراج برای محاسبه در زمان واقعی بسیار پیچیده است و زمان بلوک ها بسیار کوتاه است (به طور متوسط ​​هر 4 دقیقه 1 بلوک) ، به همین دلیل باید راه حل ها را زودتر از موعد بر روی هارد ذخیره کنید. سرانجام ، هرچه راه حلهای بیشتری را که به آنها طرح می گویند ، بر روی هارد دیسک خود داشته باشید ، شانس شما برای داشتن بهترین راه حل برای جدیدترین معما بیشتر خواهد بود.

اثبات ظرفیت – تشبیه

شما را تصور کنید “دیسک سخت خود را با بلیط های قرعه کشی پر کنید و سپس هنگامی که یک عدد تصادفی تولید می شود ، بررسی می کنید که چه کسی بیشترین تعداد منطبق را دارد.” اگر بیشترین تعداد منطبق را داشته باشید ، پاداش می گیرید. بهترین قسمت این است که “شما باید از این بلیط های بخت آزمایی استفاده کنید.”

اثبات ظرفیت – توضیحات فنی

اثبات ظرفیت شامل دو بخش است. نقشه هارد دیسک و استخراج واقعی بلوک ها وجود دارد. بسته به اندازه هارد دیسک شما ، ممکن است چندین روز یا حتی هفته ها طول بکشد تا پرونده های منحصر به فرد خود را ایجاد کنید. نقشه کشی از یک هش بسیار کند معروف به Shabal استفاده می کند. این متفاوت از هش SHA-256 است که قبلاً در مقاله استفاده شده بود و استخراج کنندگان بیت کوین به سرعت از آن استفاده می کنند. از آنجا که محاسبه هش های Shabal سخت است ، ما آنها را از قبل محاسبه کرده و در هارد دیسک ذخیره می کنیم. این فرآیند به عنوان طراحی هارد دیسک شما شناخته می شود.

نقشه کشی

هنگام تهیه نقشه ، همچنین به عنوان ایجاد یک پرونده طرح ، چیزی به نام nonces ایجاد می کنید. Nonces از طریق هش کردن مکرر داده ها ، از جمله شناسه حساب شما ایجاد می شود. هرچه فضای هارد دیسک بیشتری را برای نقشه کشی اختصاص دهید ، می توانید سایر موارد را نیز ذخیره کنید. در نهایت یک nonce حاوی 8192 هش است. این 8192 هش به صورت جفت سازماندهی می شوند ، معروف به اسکوپ. به هر اسکوپ عددی از 0 تا 4095 اختصاص داده می شود.

اثبات ظرفیت Nonce

در حین استخراج ، شما یک عدد اسکوپ بین 0 تا 4095 را محاسبه می کنید. فرض کنید محاسبه شما یک عدد اسکوپ 42 را به شما می دهد. سپس می توانید به اسکوپ 42 از nonce 1 بروید و از داده های اسکوپ برای محاسبه مقدار زمانی استفاده می کنید که مهلت نامیده می شود . شما این فرایند را برای تمام مواردی که روی هارد دیسک خود دارید تکرار می کنید. پس از محاسبه تمام مهلت های خود ، حداقل مهلت را انتخاب می کنید. مهلت تعیین شده است “قبل از اجازه جعل بلوک ، تعداد ثانیه هایی که باید از جعل آخرین بلوک گذشته باشد باید بگذرد. اگر در این مدت هیچ کس دیگری بلوکی را جعل نکرده باشد ، می توانید یک بلوک را جعل کنید و پاداش بلوک را مطالبه کنید. “

به عنوان مثال ، هنگام استخراج ، با حداقل مهلت 25 ثانیه مواجه می شوید. اگر هیچ کس دیگری نتواند ظرف 25 ثانیه بعدی بلوکی را جعل کند ، به شما این فرصت داده می شود که بلوک را جعل کنید و پاداش خود را بگیرید.

مزایا و معایب

اکنون اسکوپ مخصوص حرکت شبیه چمچه زنی و اصول اثبات ظرفیت را دارید. در اینجا نگاهی داریم به برخی از مزایا و معایب استفاده از هارد دیسک برای استخراج.

مزایای

 • می توانید از هر دیسک سخت معمولی استفاده کنید بنابراین سایر ماینرها از خرید تجهیزات تخصصی مانند استخراج ASIC برای بیت کوین مزیتی نخواهند برد.
 • استفاده از درایوهای سخت 30 برابر کارآمدتر از استخراج مبتنی بر ASIC است.
 • اثبات ظرفیت غیرمتمرکزتر است زیرا همه هارد دیسک دارند. حتی می توانید از هارد دیسک تلفن Android خود استفاده کنید.
 • استخراج کنندگان نیازی به ارتقاously مستمر تجهیزات ندارند. درایوهای سخت قدیمی می توانند داده ها را به خوبی داده های جدید ذخیره کنند.
 • پس از اتمام کار استخراج ، می توانید هارد دیسک خود را پاک کرده و از آن برای هدف اصلی خود استفاده کنید

معایب

 • اثبات مشهور استخراج ظرفیت می تواند منجر به مسابقه تسلیحاتی دیگری شود. امروزه مردم از دیسک های سخت ترابایت استفاده می کنند ، اما در نهایت می توانیم پتابایت ، اگزابایت و زتابایت را ببینیم.
 • اثبات ظرفیت یک فناوری نسبتاً جدید است و در دنیای واقعی به سختی آزمایش و به چالش کشیده نشده است.
 • در حال حاضر ، هارددیسک ها داده هایی را ترسیم می کنند که فراتر از هدف استخراج آنها بی فایده است. با این حال ، برنامه ریزی شده است که هارددیسک ها به عنوان ذخیره اضافی برای اطلاعات مهم منبع باز استفاده شوند. درایوهای سخت می توانند نقشه ها ، مقالات ویکی پدیا یا سایر اطلاعاتی را که ارزش نگهداری دارند ، ذخیره کنند.
 • در حال حاضر وجود دارد بد افزار استخراج بیت کوین در رایانه های مردم. اگر اثبات ظرفیت محبوب شود ، ممکن است بدافزارهایی را ببینید که هارد دیسک افراد را طراحی می کنند. تفاوت اصلی در این است که احتمالاً کمتر متوجه شده اید که فضای هارد دیسک خود را اشغال کنید.

بورک کوین

Burstcoin اولین و تنها سکه ای است که از اثبات ظرفیت استفاده می کند. آنها یک تیم توسعه فعال و برنامه های بزرگی برای آینده دارند. آنها حتی مورد توجه علاقه مندان به ارز رمزنگاری شده جان مک آفی قرار گرفته اند. می توانید راهنمای کامل Burstcoin را در اینجا بررسی کنید.

توییت McAfee Burst

افکار نهایی

اثبات ظرفیت یک راه حل جالب برای مشکلاتی است که با اثبات کلاسیک الگوریتم های اجماع کار ظاهر شده اند. این تمایل دارد که منجر به عدم تمرکز قدرت معدن و مصرف انرژی کمتر شود. هنوز کاملا ثابت نشده است ، فقط زمان نشان می دهد که اثبات ظرفیت تا چه اندازه موثر است و آیا به هنجار جدید الگوریتم های اجماع تبدیل می شود یا خیر.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me