مبادله اتمی چیست?

مبادله اتمی معامله ارز رمزنگاری شده است که می تواند بلافاصله و بدون نیاز به سرویس شخص ثالث برای تسهیل مبادله انجام شود. این مرحله دیگری در تکامل مبادلات غیرمتمرکز است ، تلاشی برای ایمن تر ، کارآمدتر و بی اعتمادتر کردن تجارت.

“صبر کنید ، بنابراین ، من نمی توانم به مبادله اتمی اعتماد کنم؟” نه نه ، منظور ما این نیست که وقتی می گوییم بی اعتماد – کاملاً برعکس. از قضا ، یک مبادله غیر قابل اعتماد بیش از یک مبادله قابل اعتماد است. به عنوان مثال ، هنگامی که شما از یک مبادله متمرکز مانند استفاده می کنید بینانس, شما خود را درگیر یک معامله مطمئن می کنید. یعنی ، شما به Binance با دارایی خود اعتماد دارید. با این اعتقاد که اپراتورهای آن از آنها سو mis استفاده نخواهند کرد ، از کلیدهای خصوصی صرافی خود صرف نظر می کنید و در عوض ، به سیستم تجارت Binance دسترسی پیدا می کنید.

برای مثال دیگر ، بگذارید بگوییم مولی و استیو می خواستند ارزها را مبادله کنند. مولی 57 LTC ​​دارد اما می خواهد 1 BTC داشته باشد تا بداند چه حسی دارد. معلوم شد ، استیو 1 BTC دارد و او 57 LTC ​​می خواهد ، بنابراین مولی و استیو تصمیم می گیرند تجارت را انجام دهند. اما هیچ یک از آنها نمی خواهد وجوه را ابتدا به دیگری بفرستد ، از ترس اینکه ممکن است فریب بخورد. آنها همچنین نمی خواهند از طریق یک سرویس سپرده گذاری (نمونه دیگری از یک واسطه شخص ثالث مورد اعتماد ،) برای انجام تجارت برای آنها استفاده کنند..

خوشبختانه ، آنها می توانند از مبادله اتمی برای این کار استفاده کنند. با یک مبادله اتمی ، مولی و استیو می توانند معامله را انجام دهند بدون اینکه از طریق شخص ثالثی مانند Binance یا سرویس سپرده گذر کنند و دیگر نگران پیچیده شدن توسط دیگری نباشند..

نمودار مبادله اتمی

منبع: Streams.Lykke

جادویی ، درست است؟ خوب ، اگر شما به خواندن ادامه می دهید ، در زیر به جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت.

مبادله اتمی: نحوه عملکرد آنها

همانطور که احتمالاً متوجه شدید ، مبادله های اتمی با در نظر گرفتن دو ارز مختلف طراحی شده اند. آنها روشی هستند که با استفاده از آن می توانید سکه ها را بصورت مستقیم و بدون گذر از صرافی معامله کنید. بعلاوه ، مبادله اتمی می تواند بصورت زنجیره ای یا خارج از زنجیره انجام شود ، اما بعد از بررسی نحوه کار آنها ، اطلاعات بیشتری در این باره ارائه می شود.

مانند برخی از معاملات شبکه رعد و برق ، یک مبادله اتمی از یک قرارداد زمان بندی شده (HTLC) استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که هر دو طرف پایان معامله خود را حفظ می کنند. این قراردادها از یک سیستم معاملات چند علامتی استفاده می کنند که هر دو معامله گر را برای موفقیت در مبادله مسئول می داند. برای ایجاد این امکان ، هش قفل از الگوریتم رمزنگاری استفاده می کند که فقط به کاربران اجازه می دهد تا به منابع مالی دسترسی پیدا کنند ، هر دو طرف در معاملات مربوطه خود را امضا کردند ، و زمان بندی مانند بیمه نامه است که اطمینان می دهد وجوه هر دو کاربر به آنها بازگردانده می شوند اگر تجارت در یک بازه زمانی مشخص موفقیت آمیز نباشد ، آنها را انجام دهید.

مثال مبادله اتمی

منبع: هکر نون

بنابراین در عمل ، یک مبادله اتمی به این شکل پایین می آید:

مولی و استیو کانال های پرداخت را به روی یکدیگر باز می کنند تا 57 LTC ​​را با 1 BTC مبادله کنند. سپس محرک معامله باید یک آدرس قرارداد ایجاد کند. در این مثال ، مولی محرک است – او همینطور جلو است – بنابراین یک آدرس قرارداد ایجاد می کند.

آدرس قرارداد مانند صندوق امانات است. در ایجاد آدرس ، مولی 57 LTC ​​خود را واریز می کند و مقداری برای تولید آن تولید می کند (یک رشته مخفی از داده ها که مانند یک کلید کار می کند). در اصل ، هش مانند یک قفل برای امن است ، در حالی که مقدار اصلی است. برای تسهیل معامله ، مولی هش را برای استیو ارسال می کند.

استیو هش را دریافت می کند و یک آدرس قرارداد مشابه با آن تولید می کند. استیو در ایجاد آدرس قرارداد خود ، 1 BTC خود را به یک گاوصندوق (آدرس قرارداد) وصل می کند که دارای همان کلید Molly است. بنابراین ، برای اینکه مولی 1 BTC خود را بازیابی کند ، باید برای آدرس قرارداد استیو معامله ای امضا کند و برای اینکه استیو 57 LTC ​​خود را بازیابی کند ، باید برای آدرس قرارداد مولی معامله ای امضا کند..

برای این کار ، مولی آدرس قرارداد استیو را با مقدار (كلیدی) كه برای تولید هشی كه استیو برای آدرس قرارداد خود استفاده كرده بود ، امضا كرد. مولی با این کار قفل گاوصندقی را که بودجه خود را دارد باز می کند ضمن اینکه این کلید را برای استیو فاش کرده است. بنابراین اکنون که استیو این کلید را دارد ، می تواند برای آدرس قرارداد مولی از معامله خارج شود و 1 BTC خود را بازیابی کند و همه خوشحال هستند.

اساساً ، وقتی مولی آدرس قرارداد را ایجاد می کند ، پول خود را واریز می کند و برای این آدرس مقداری ایجاد می کند ، او استیو را برای مقدار ارسال می کند تا بگوید: “اگر این 57 LTC ​​را می خواهید ، باید کلید hash را بازتولید کنید.” بنابراین استیو سپس آدرس قرارداد خود را با این هش ایجاد می کند تا بگوید ، “خوب ، اما من نمی توانم کلید را تا زمانی که شما آن را به من بدهید ، پس از آن استفاده کنید تا قفل 1 BTC خود را باز کنید و سپس من قادر به گرفتن آن خواهم بود برای باز کردن قفل 57 LTC ​​من. “

مثال مبادله زنجیره متقابل اتمی

منبع: @ n1clker

خیلی باحاله ، درسته؟ ما اینطور فکر می کنیم HTLC معامله را به گونه ای ساختار می دهد که هر دو طرف به اطمینان از موفقیت در مبادله ، به طرف دیگر وابسته باشند. اگر به هر دلیلی مبادله از کار بیفتد (به عنوان مثال ، خرابی شبکه یا طرفی که معامله خود را متوقف نکرده است) ، وقت حساب تمام وجوه را به صاحبان قانونی خود باز می گرداند – هیچ آسیبی وارد نشده است.

مبادلات اتمی: زنجیره ای در مقابل زنجیره ای

توجه به این نکته مهم است که مبادله های اتمی را می توان به صورت توابع زنجیره ای یا خارج زنجیره ای اجرا کرد.

مبادله اتمی روی زنجیره, همانطور که از نامش پیداست ، در بلاکچین ارزی هر دو صورت می گیرد. در حال حاضر ، برای کار با این مبادله ها ، هر دو ارز باید از الگوریتم هش کردن یکسانی استفاده کنند و همچنین باید از HTLC پشتیبانی کنند. بازگشت به سپتامبر سال 2017, Litecoin و Decred مبادله اتمی زنجیره ای موفقی انجام دادند ، اولین نمونه در نوع خود.

فقط اولین را تکمیل کرد DCR دلار <> LTC دلار مبادله اتمی زنجیره ای متقابل با SatoshiLite. فریاد بزرگ برای اشکال زدایی با ما! اطلاعات بیشتر به زودی… pic.twitter.com/o2viQm3LTR

– تصمیم گرفت (decredproject) 19 سپتامبر 2017

مبادله اتمی خارج از زنجیره حدس زده اید امکان مبادله خارج از بلاکچین ارزهای موردنظر را فراهم کنید. این در یک لایه ثانویه از گره ها اتفاق می افتد و در این مرحله ، مبادله های اتمی خارج از زنجیره ، گسترش شبکه رعد و برق بیت کوین است. بیت کوین و Litecoin اولین مبادله اتمی خارج از زنجیره را با استفاده از شبکه رعد و برق در نوامبر 2017 انجام دادند.

امروز ما هیجان زده هستیم که اولین مبادله میان زنجیره ای Lightning از Bitcoin به Litecoin را اعلام می کنیم!&# 128177؛

کد و نسخه ی نمایشی را در اینجا بررسی کنید: https://t.co/92CMslUrV4 https://t.co/hnaAUWktuN

– آزمایشگاه های رعد و برق ⚡️ (@ lightning) 16 نوامبر 2017

جمع بندی: چرا مبادله اتمی مهم است

مبادله اتمی می تواند امنیت بیشتری را در فضای مبادله ای ایجاد کند که دارای خطراتی از جمله تخصیص بودجه نادرست و حملات هکری است. در مورد ویژگی تجارت چیزی وجود دارد که به شما امکان می دهد معاملات را بدون نیاز به واسطه متمرکز انجام دهید.

در این مرحله ، مبادله های اتمی کل روند معاملات را تا حد راحتی راحت می کنند. از نظر تئوریک می توان مبادله های اتمی را ایجاد کرد تا جفت معاملات جهانی را از ارز به ارز دیگر فراهم کند. آیا می خواهید ARK را با LINK معامله کنید؟ فهمیدی. IOTA برای DASH چطور؟ تا زمانی که کاربران درخواست و پیشنهاد دهند و در حال ایجاد بازار برای این مبادله ها باشند ، شما می توانید با این جفت ها داد و ستد کنید. علاوه بر این ، مبادله اتمی می تواند ادغام کیف پول را مشاهده کند ، به شما این امکان را می دهد که ارزها را مستقیماً از طریق نرم افزار ، موبایل یا کیف پول وب خود معامله کنید – دیگر هیچ وجهی به مبادلات و یا مبادله منتقل نکنید..

همانطور که قبلاً در مقاله ذکر کردم ، مبادله اتمی می تواند تحول بعدی در تجارت غیرمتمرکز باشد. چند پروژه وجود دارد که می خواهند این رویا را به واقعیتی غیرمتمرکز تبدیل کنند. Altcoin.io, به عنوان مثال ، ساخت یک ارز و کیف پول غیرمتمرکز با ویژگی های تعویض اتمی داخلی است. این پروژه در حال حاضر برای آزمایشات مبادله اتمی خود دارای یک تست بتا زنده است و تیم امیدوار است که به زودی یک پلتفرم کاملاً فعال داشته باشد. کومودو همچنین در حال ساخت مبادله غیرمتمرکز خود با قابلیت تعویض اتمی روی یک زنجیره است ، قطعه ای جدایی ناپذیر از راه حل های blockchain همه در یک.

امیدوارم پروژه هایی از این دست بتوانند به وعده های خود عمل کنند و یک راه حل تجاری مورد نیاز در حوزه ارزهای رمزپایه را تحقق بخشند. اگر چنین شد ، به دنبال مبادله اتمی باشید تا مدل مبادله فعلی را به هم بزند ، زیرا احتمالاً پتانسیل یک انقلاب کامل در چگونگی تغییر دست ارزها را از بین می برد..