زمان کافی را در انجمن رمزنگاری سپری کنید و شاهد بحث و گفتگو درباره اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) خواهید بود. طرفداران PoW استدلال می کنند که این سیستم معاملاتی است که Satoshi Nakamoto برای ارزهای رمزپایه در ذهن داشت. از طرف دیگر ، طرفداران PoS معتقدند که استخراج معدن در مقایسه با اشتغال قدیمی است ، ناکارآمد و ناامن است.

بنابراین ممکن است از خود بپرسید که چه تفاوتی وجود دارد ، آیا یکی در واقع بهتر از دیگری است و چرا بهتر است؟ مانند بسیاری از موارد دیگر در Coin Central ، ما در اینجا نیستیم تا نظرات ناخواسته خود را به شما ارائه دهیم ، اما ما در اینجا هستیم تا برخی از اطلاعات عینی را به شما ارائه دهیم که ممکن است به شما کمک کند تعیین کنید کدام یک از اثبات ها بهترین ارزش را دارد.

اثبات کار

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 بیت کوین ایجاد کرد ، ارزی را متصور شد که متکی به یک سیستم اجماع غیر قابل اعتماد و توزیع شده باشد. این اجازه می دهد تا بیت کوین از نظر فنی و مالی غیرمتمرکز شود. به عنوان مثال ، وقتی از طریق یک سیستم مطمئن پول را معامله می کنید ، شخص ثالث (فکر می کنید بانک ها ، کارت های اعتباری / بدهی ، PayPal) این معاملات را از نظر بدهی و اعتبار انجام می دهد. اگر مارک 100 دلار به سالی بفرستد ، موسسه 100 دلار حساب مارک را بدهکار می کند و سالی را با 100 دلار اعتبار می دهد. همه پول توسط شخص ثالث اداره می شود و بنابراین هیچ یک از وجوه معامله متعلق به مارک و سالی نیستند تا زمانی که از سیستم خارج شوند.

بیت کوین با بی اعتماد بودن از مراکز مالی سنتی متفاوت است. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید با پول خود به بیت کوین و بلاکچین اعتماد کنید. در واقع ، این کاملاً برعکس است. ماهیت بی اعتماد بیت کوین امکان تبادل نظیر به نظیر را بدون نیاز به واسطه شخص ثالث فراهم می کند.

ماینرها جایگزین واسطه های سنتی می شوند و این ماینرها از طرف دارندگان بیت کوین کار می کنند تا ببینند معامله با موفقیت انجام می شود. برای اینکه ببینند این تراکنش ها تأیید شده اند ، ماینرها قدرت پردازش رایانه خود را برای حل الگوریتم های رمزگذاری شده در هر تراکنش متعهد می کنند. منظور ما از اثبات کار این است.

براساس سیستم Proof of Work ، ماینرها برای تأیید قانونی بودن کلیه معاملات در بلوک نامزد (بلوکی که در حال حاضر در حال ساخت است) با یکدیگر رقابت می کنند. برای این کار ، آنها باید معماهای رمزگذاری شده ای را که صحت سکه های معامله شده را تأیید می کند ، حل کنند. اولین استخراج کننده برای حل این معما ها مقداری از ارز معامله شده را دریافت می کند که به آن پاداش بلوکی نیز می گویند. پس از حل مشکل ، معاملات بلوکی را ایجاد می کنند که به عنوان دفتر عمومی در بلاکچین ذخیره می شود و استخراج کننده راه حل را برای کل شبکه اعلام می کند.

همانطور که می بینید ، PoW توسط رقابت و خروجی محاسباتی دیکته می شود. یک مسابقه بین المللی ریاضی را تصور کنید که در آن اثبات حل نشده (بلوک) به رقبا (استخراج کنندگان) داده می شود. هرکسی که اول این مدرک را حل کند یک جایزه (پاداش بلوک) به او تعلق می گیرد و سپس مدرک حل شده در اینترنت ارسال می شود تا همه ببینند (بلوک در بلاکچین ایجاد می شود).

اثبات سهام

اثبات سهام کاملاً با اثبات کار متفاوت است. به جای ایجاد بلوک از طریق خروجی کار ، سازنده یک بلوک با سهم یا سهم آنها در یک ارز تعیین می شود.

براساس این سیستم ، جاعلان (معادل PoS یک استخراج کننده) برای ساخت بلوک بر اساس میزان سهام خود در یک ارز و سن آن سهام در شبکه بلاکچین انتخاب می شوند. به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما 500،000 QTUM دارید. اول از همه ، به من اجازه دهید تا به طور فرضی شما را به دلیل انباشته شدن چربی به شما تبریک بگویم. اگر به مثال برگردیم ، تحت سیستم Proof of Stake ، احتمال ایجاد بلوک نامزدی بیش از فردی با 100،000 QTUM وجود دارد. برای رفتن حتی فراتر از این ، اگر 500000 QTUM خود را به مدت یک سال در همان آدرس نگه داشته بودید ، احتمالاً تولید بلاک بعدی بیشتر از شخصی است که 500،000 QTUM دارد اما آن را در آدرس شبکه نگه داشته است نصف سال.

برای ارائه یک تشبیه دیگر ، تصور کنید اگر شانس شما برای برنده شدن در قرعه کشی افزایش می یابد ، بر اساس الف) چقدر پول برای آن می گذارید و ب) چه مدت است که بلیط می خریدید. اکنون ، با جمع آوری ارز PoS مورد علاقه خود میلیون ها دلار درآمد کسب نخواهید کرد ، اما می توانید علاوه بر سود سرمایه گذاری خود ، درآمد منفعلانه خوبی نیز کسب کنید..

لازم به ذکر است که ، برای انتخاب سهام ، باید آن را در آدرس شبکه سکه نگهداری کنید. بنابراین اگر مانند مثال بالا QTUM را در دست داشتید ، باید آن را در کیف پول اصلی QTUM ذخیره کنید. همچنین هیچ پاداش بلوکی در سیستم PoS وجود ندارد. با توجه به اینکه انگیزه کار محوری برای رقابت با سایر کارگران معدن وجود ندارد ، به جعل کنندگان فقط هزینه معاملات تعلق می گیرد.

همچنین یک تفاوت قابل توجه بین اثبات نمایندگی سهام و اثبات عادی سهام وجود دارد ، اما این برای مقاله دیگری در تاریخ دیگر است.

سکه های PoW:

– بیت کوین

– اتریوم

–Litecoin

–مونرو

ترکیبی PoW / PoS:

-خط تیره

-استراتیس

–H اشتراک گذاری

–پیکس

سکه های PoS:

–کاردانو

-OmiseGo

–QTUM

-آردور

تفاوت های اصلی و چیدمان ها

طرفداران PoW به شما می گویند این اجازه می دهد تا رمزنگاری به طور موثرتری به عنوان یک ارز کار کند. آنها استدلال می کنند که مدل PoS به کاربران انگیزه می دهد که سکه های خود را برای مدت طولانی بچرخانند ، در نتیجه آنها را غیرفعال می کند.

با این حال طرفداران PoS از برتری کلی سیستم خود دفاع خواهند کرد. برای مبتدیان ، این مشکل مصرف انرژی که بیت کوین ایجاد کرده است را حل می کند. همانطور که تراکنش ها و کاربران بیشتری به شبکه Bitcoin اضافه می شوند ، قدرت محاسباتی بیشتری برای سازگاری با رشد مورد نیاز است. هرچه قدرت محاسباتی بیشتری به شبکه اضافه شود ، سختی هش ریت بیشتر می شود. با دشواری بیشتر ، افزایش میزان کاری که کامپیوتر برای تولید بلوک باید تولید کند ، ایجاد می کند و این افزایش تولید منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود. رشد و دشواری استخراج بیت کوین به طور فزاینده ای به مصرف انرژی بستگی دارد و منتقدین این مسئله را تحت مدل PoW به عنوان یک مسئله غیرقابل حل می دانند. این دلیل آن است که شبکه بیت کوین به تنهایی مصرف می کند انرژی بیش از 159 کشور.

Proof of Stake همچنین از حمله 51 درصدی به بلاکچین دفاع می کند. همانطور که با جنگ داخلی بیت کوین کش و بیت کوین اخیراً مشاهده کردیم ، قدرت نامتناسب استخراج می تواند منجر به متمرکز شدن فاکتور شبکه بلاکچین شود. برای کنترل اکثریت بلاکچین PoS ، یک اعتبار سنج باید 51٪ یا بیشتر از کل منبع رمزنگاری را در اختیار داشته باشد. بنابراین برای اینکه کسی به بلاکچین Cardano حمله کند ، برای این کار باید 609،286،157.643 دلار به ارزش Cardano را داشته باشد. ما چنین اتفاقی را نمی بینیم.

PoS و PoW هر دو فراز و نشیب دارند و ما خوشحال خواهیم شد که ببینیم بازار چگونه به سکه هایی که از هر دو سیستم یا ترکیبی استفاده می کنند پاسخ می دهد. با این حال ، آخرین نکته ای که باید برای PoW به خاطر بسپارید این است که هنگامی که تمام سکه های ارز ضرب و منتشر می شوند ، جوایز بلوکی دیگر متوقف می شوند. این ممکن است سکه های PoW را برای بروزرسانی به یک مدل PoS تشویق کند ، اما فقط زمان مشخص خواهد شد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me