سکه های محرمانه و ناشناس در حال تبدیل شدن به موضوعی فراگیر و اغلب بحث برانگیز هستند. در نتیجه ، بسیاری از چهره ها در رسانه ها و دولت با بی اعتمادی به چنین پروتکل هایی ترس از رسانه ای جدید برای فعالیت های غیرقانونی و غیرقانونی نگاه کرده اند. در همین حال ، دوستداران آزادی این تحولات جدید را به عنوان تحول بی سابقه نه تنها فناوری بلکه آزادی مالی بدون کشور تحسین می کنند.

یک استدلال محکم که من به نفع حریم خصوصی به آن برخوردم از مقاله سفید Zerocash بود که در آن آمده بود:

وی افزود: “تضمین های حریم خصوصی به منظور بهره مندی از کاربران قانونی که نمی خواهند جزئیات مالی آنها علنی شود ، طراحی شده اند. مثل همیشه این نگرانی وجود دارد که پرداختهای ناشناس غیر متمرکز ، پولشویی از طریق وجوه بد مصرف شده توسط کاربران بزهکار را تسهیل کند … اما [سکه های حریم خصوصی] به سختی بر وضع موجود کاربران بزهکار تأثیر می گذارد ، که از قبل انگیزه های زیادی برای پنهان کردن فعالیت خود دارند ، در حالی که مزایای قابل توجهی را برای کاربران قانونی فراهم می کند. “

چرا ما به حریم خصوصی نیاز داریم?

بیت کوین برای پنهان کردن هویت از رمزنگاری استفاده می کند و یک دفتر عمومی شفاف دارد. از یک طرف ، این یک ساختار شگفت انگیز است اما ما باید پیامدهای آن را در نظر بگیریم. کیف پول های عمومی توسط هر کس قابل مشاهده است و نه تنها موجودی کیف پول را شامل می شود بلکه همچنین مقدار پول دریافتی و پرداختی (شامل آدرس کیف پول عمومی فرستنده ها و گیرنده ها) است..

مطمئناً ، این ممکن است برای یک موسسه غیرانتفاعی یا سایر اشخاص شفاف عمومی عالی باشد …اما آیا ما واقعاً می خواهیم کسی و همه ببینند چه چیزی داریم و برای چه کسی می فرستیم؟?

مشاغل ممکن است اسرار تجاری یا لیستی از مشتریان و تأمین کنندگان موردنظر خود را پنهان داشته باشند. به عنوان یک کاربر ، نگرانی ایمنی بوجود می آید زیرا هکرها می توانند دارندگان بزرگ را به راحتی پیدا کنند و هدف قرار دهند.

معرفی سکه های حریم خصوصی.

این سکه ها به منظور کمک به کاربران درجاتی از ناشناس ماندن به صورت قوی و غیرمتمرکز است.

این راهنما فناوری ، تیم ها و اهداف بین سکه های حریم خصوصی از جمله Monero ، Zcash ، Dash ، Verge ، PIVX و Hush را برجسته می کند.

در حالی که سکه های دیگری نیز وجود دارند که به همین موارد استفاده می پردازند ، ما تصمیم گرفته ایم که محبوب ترین سکه ها را براساس فناوری ، سرمایه بازار ، پذیرش و آگاهی از مارک تجاری محدود کنیم..

مونرو

آرم مونرو

در اصل در آوریل 2014 با نام BitMonero راه اندازی شد ، Monero (نماد XMR) ، در اسپرانتو به معنی پول است. مونرو یک انشعاب از Bytecoin است و یک ارز امن و غیرقابل ردیابی خصوصی است.

تاریخچه مختصری از وب سایت آنها نحوه دستیابی به تیم فعلی را به اشتراک می گذارد: “بنیانگذار ، با تشکر از امروز ، برخی از تغییرات بحث برانگیز را پیشنهاد داد که جامعه با آنها مخالف بود. نتیجه ای رخ داد و تیم Monero Core پس از این تیم هسته جدید ، پروژه را با جامعه چنگ زد. این تیم اصلی از آن زمان نظارت را انجام داده است. “

Monero از فناوری CryptoNote و همچنین امضاهای زنگ ، معاملات محرمانه حلقه و آدرسهای خفا استفاده می کند..

CryptoNote چیست?

CryptoNote یک پروتکل با منبع آزاد است که امکان افزایش حریم خصوصی در معاملات ارزهای رمزپایه را فراهم می کند. اکثر ارزهای رمزپایه سنتی برای تأیید نقل و انتقالات از امضاهای تغییرناپذیر استفاده می کنند ، در حالی که CryptoNote از امضای حلقه استفاده می کند.

امضاهای زنگ: پوشاندن فرستنده

Ring Signatures نوعی امضای دیجیتالی است که در آن گروهی از امضا کنندگان برای امضای معامله ای که حلقه تشکیل می دهد گرد هم می آیند. این حساب مشابه حساب بانکی مشترک است اما امضا کننده واقعی آن مشخص نیست.

فرستنده واقعی یک کلید هزینه یک بار تولید می کند و گیرنده تنها طرفی است که می تواند وجوه را بر اساس آن کلید شناسایی و هزینه کند. از آنجا که همه خروجی ها غیرقابل پیوند هستند ، از حریم خصوصی گیرنده اطمینان حاصل می شود.

چگونه از هزینه های مضاعف جلوگیری می شود

اگر از مشاهده خروجی های فرستنده جلوگیری شود ، چه عواملی باعث می شود دو بار خروجی مصرف نشود؟ همچنین ، چطور ممکن است شخص بررسی کند که یک معامله رخ داده است? خوب ، وقت آن است که تصاویر اصلی را ملاقات کنید.

تصویر کلیدی یک کلید رمزنگاری است که از خروجی مصرف شده حاصل می شود و بخشی از هر معامله امضای حلقه است. برای هر خروجی در بلاکچین فقط یک تصویر کلیدی وجود دارد.

بر اساس ویژگی های رمزنگاری آن ، تعیین اینکه کدام یک از تصاویر خروجی را ایجاد کرده است امکان پذیر نیست. لیستی از تصاویر کلیدی که قبلاً تولید شده اند ، در blockchain نگهداری می شود که به ماینرها اجازه می دهد تأیید کنند که خروجی ها دو بار هزینه نشده اند.

در نهایت تصاویر کلیدی اجازه می دهد خروجی ها بدون اتصال به آدرس کیف پول تأیید شوند.

معاملات محرمانه حلقه (RCT): پنهان کردن وجوه

از ژانویه 2017 معاملات محرمانه Ring بصورت اختیاری در این پروتکل فعال شدند. اکنون ، این یک بخش اجباری از پروتکل از سپتامبر 2017 است.

قبل از RingCT ، معاملات باید به مقادیر متعدد تقسیم می شدند. (به عنوان مثال اگر 10 مونرو ارسال کنید ، مقادیری مانند 2 ، 1.5 ، 3 و 3.5 تقسیم می شود) نکته منفی این است که بدون توجه به تقسیم شدن ، مقادیر همچنان قابل مشاهده است.

امروز با RingCT monero تازه ایجاد شده ابتدا در خروجی هایی قرار دارد که مقادیر قابل مشاهده دارند. با این حال ، هنگامی که monero جدید برای اولین بار منتقل می شود ، مقادیر نقاب شده RingCT تولید می شود.

به عنوان مثال ، اگر جان 12 مونرو داشته باشد و 2 را به بیل بفرستد ، جان 12 را می فرستد و 10 را پس می گیرد (12 تا 2 برای بیل) به عنوان “تغییر”. برای اثبات اینکه Monero به طور کلاهبرداری در معامله جعل نشده است ، مجموع ورودی معاملات باید برابر با مجموع خروجی ها باشد

با توجه به خصوصیات رمزنگاری RingCT ، جان ملزم است به مقدار خروجی متعهد شود که اطلاعات کافی برای شبکه (ماینرها) را برای تأیید معامله آشکار می کند در حالی که مبلغ کل خود را به طور عمومی اعلام نمی کند..

اگرچه تعهدات مانند اعداد تصادفی به نظر می رسند ، ماینرها می توانند میزان ارسال شده را همان تعداد وجوه موجود تأیید کنند.

Stealth Adreses: پنهان کردن گیرنده

در هر معامله ، یک آدرس مخفی کاری (معروف به یک کلید عمومی یکبار مصرف) به طور خودکار برای معامله ایجاد می شود تا مشخص شود چه کسی می تواند در معامله بعدی بودجه صرف کند.

یک ناظر خارجی نمی تواند تشخیص دهد که آیا بودجه از دیگری به دیگری منتقل می شود یا آدرس کیف پول را به یکدیگر پیوند می دهد.

وجوهی که به گیرنده می رود با کیف پول آنها در ارتباط نیست ، با این وجود کلید یکبار مصرف (آدرس مخفی کاری) می تواند توسط شخص ثالث تأیید شود تا معامله رخ دهد.

گیرنده می تواند با اسکن بلاکچین با کلید نمایش خصوصی کیف پول خود ، خروجی مورد نظر خود را پیدا کند. هنگامی که خروجی توسط کیف پول شناسایی و بازیابی شد ، گیرنده می تواند یک کلید خصوصی یک بار مصرف را محاسبه کند که با کلید عمومی یکبار مصرفی ارسال کننده مطابقت دارد.

سپس گیرنده می تواند خروجی مربوطه را با کیف پول خود خرج کند. کل این فرایند بدون داشتن کیف پول گیرنده به صورت عمومی با هرگونه معامله ای اتفاق می افتد.

نیازی به گفتن نیست که Monero نیرویی است که نه تنها با همبستگی جامعه و توسعه دهندگان بلکه یک فناوری کاملاً منحصر به فرد محسوب می شود که بسیاری از مشکلات حل نشده سایر ارزهای رمزپایه را برطرف می کند.

خط تیره

آرم داش

Dash (قبلاً با نام Darkcoin و XCoin شناخته می شد) ارز رمزنگاری نظیر به نظیر منبع باز است که در اصل از بیت کوین گرفته شده است. Dash ویژگی های مشابه بیت کوین را ارائه می دهد اما دارای قابلیت های بهبود یافته از جمله معاملات فوری و خصوصی است.

در ابتدا در ژانویه 2014 تأسیس شد ، داش برای تأمین انرژی شبکه خود از معماری دو لایه استفاده می کند. ردیف اول متشکل از ماینرهایی است که شبکه را ایمن می کنند و معاملات را به بلاکچین می نویسند. ردیف دوم متشکل از ابزارهای مختلفی است که ارسال معاملات فوری و خصوصی و حاکمیت غیرمتمرکز را کنترل می کنند.

ویژگی های اصلی Dash عبارتند از:

  • InstantSend – معاملات فوری با توانایی کنترل حجم زیاد
  • PrivateSend – سرویس اختلاط سکه بر اساس اجرای غیرمتمرکز CoinJoin
  • حکومت غیرمتمرکز توسط Blockchain (DGBB) – مکانیزمی برای مدیریت بودجه و توسعه آینده از طریق یک جامعه خودگردان

ارسال فوری

این م componentلفه که در ابتدا InstantX نامیده می شد و در ژوئن 2016 با نام InstantSend تغییر نام داد ، معاملات تقریباً فوری را تسهیل می کند. با استفاده از این سیستم ، ورودی ها می توانند در معاملات خاص قفل شده و توسط شبکه masternode تأیید شوند. علاوه بر این ، می تواند به طور بالقوه با بیت کوین و حتی توان ویزا با قابلیت تراکنش 500-1000 در ثانیه رقابت کند.

ارسال خصوصی

PrivateSend یک سرویس اختلاط غیر متمرکز سکه و مبتنی بر CoinJoin است. این شامل استفاده از masternode به جای یک دروازه واحد ، زنجیر زدن با اختلاط با چندین masternode ، محدود کردن مخلوط کردن فقط برای پذیرفتن فرقه های خاص است (به عنوان مثال: 0.01 DASH ، 0.1 DASH ، 1 DASH و 10 DASH و غیره)

مشکل اصلی CoinJoin این است که کاربران نمی توانند در معاملات پروتکل Bitcoin مذاکره کنند و کاربران را مجبور به ارسال وجوه خود به خارج از شبکه Bitcoin به خدمات متمرکز کند..

هدف Dash ایجاد یک ساختار غیر متمرکز CoinJoin در پروتکل از طریق گره های کامل است که سرویس مخلوط کردن را بین گره های تصادفی انتخاب شده مدیریت می کنند.

یک انتقاد از این روش حمله Sybil است که در آن اشخاص مخرب هزاران گره ایجاد می کنند تا اکثریت درصد شبکه را کنترل کنند. این امر می تواند منجر به کنترل متمرکز معاملات کاربر شود و در نهایت نامگذاری نام از آنها حذف شود.

برای رفع این مشکل ، Dash یک رویکرد گره وثیقه ای به نام Masternodes ایجاد کرد که برای اجرای Masternode به 1000 Dash نیاز دارد. علاوه بر این. Masternodes به دلیل صادقانه ارائه خدمات مخلوط کردن ، پاداش می گیرد (مشابه استخراج کنندگان).

حکومت غیرمتمرکز (DGBB)

Dash یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است که توسط سیستم حاکمیت و بودجه غیرمتمرکز Sybil به نام Decentralized Governance by Blockchain (DGBB) تأمین می شود. DGBB همچنین به عنوان “سیستم خزانه داری” شناخته می شود ، سازوكاری اجماع در مورد توسعه شبکه و بودجه اکوسیستم Dash است. 10٪ جوایز بلوکی به این خزانه تعلق می گیرد.

علاوه بر این ، هر اپراتور masternode یک رأی دریافت می کند. MN ها به پیشنهادهای ارسال شده از طریق فروم های dash.org و سایر وب سایت های جامعه محور مانند DashCentral رأی می دهند. ارائه دهندگان پیشنهادات معمولاً پیش نویس های مختلفی را ارائه می دهند و قبل از اشتراک پروژه خود در شبکه برای رای گیری ، لابی را برای حمایت از جامعه لابی می کنند. پس از پذیرش پیشنهاد ، شبکه به طور خودکار وجوه موجود در ابر بلوک بعدی را که ماهانه اتفاق می افتد ، پرداخت می کند.

Dash از زمان تأسیس به عنوان Darkcoin بسیار تکامل یافته و در نهایت ثابت شده است که با بقا و ساختن کد و پروژه اصلی ، یک بازیگر است. علاوه بر این, با مقابله با مشکلاتی که توسط بیت کوین حل نشده است ، واقعاً به قابلیت های آن افزوده و اصطکاک را به طور کلی به اکوسیستم کاهش داده است.

ZCash

آرم zcash

ZeroCoin – کاتالیزور ZCash

قبل از اینکه به Zcash بپردازیم ، درک پروتکل قبل از آن مهم است.

Zerocoin یک پروتکل ارز رمزنگاری است که توسط Ian Miers ، Christina Garman ، Matthew Green و Aviel D. Rubin در سال 2013 ایجاد شده است. تکرار بعدی Zerocash نام داشت که بهبود پروتکل شامل تیم اصلی و Eran Tromer و Madars Virza بود. در سال 2014.

بیت کوین با پخش و تأیید معاملات پرداخت در یک دفتر عمومی ، به صورت شفاف عمل می کند. Zerocash در نحوه جمع آوری و سپس تأیید این معاملات پرداخت متفاوت است و در نهایت باعث افزایش ناشناس بودن کاربر می شود.

جالب است بدانید که همه دانشمندان پشت Zerocash اعضای تیم Zcash هستند که نشان می دهد این پروتکل از بنیانگذاران پشتیبانی خواهد کرد. علاوه بر این ، آنها سرمایه گذاران قابل توجهی مانند راجر ور و اریک وورهیس را دارند.

ZCash – اولین کاربرد گسترده Zerocash

Zcash پیاده سازی پروتکل Zerocash بر اساس zk-SNARKs است (استدلال دانش غیر تعاملی دانش صفر دانش). ZEC رمز ارز ارز Zcash و. نماد ارز است.

پروتکل دانش صفر راهی است که یک طرف می تواند به طرف دیگری ثابت کند که گزاره داده شده درست است ، بدون اینکه چیزی غیر از این گزاره واقعاً درست باشد.

ZEC مقدماتی انواع تصویر را خرج می کند

انواع خرج Zcash

وجوه موجود در Zcash یا شفاف (عمومی) هستند و یا محافظ هستند. مقدار شفاف همان بیت کوین است و از ویژگی های حریم خصوصی یکسانی برخوردار است. اسکناس های دارای ارزش محافظت شده از اهرم هایی استفاده می کنند که جزئیات مبلغ را ذکر می کند و شامل یک کلید پرداخت است که بخشی از آدرس پرداخت است و مقصدی است که می توان اسناد را به آن ارسال کرد. این با یک کلید خصوصی در ارتباط است که می تواند یادداشت های ارسالی به آدرس را که کلید خرج نیز نامیده می شود ، صرف کند

یک آدرس پرداخت شامل دو کلید عمومی است: یک کلید پرداخت همراه با یادداشت های ارسال شده به آدرس و یک کلید انتقال که مانند کلید مشاهده کار می کند ، فقط توسط دارنده کلید خصوصی مربوطه قابل دسترسی است.

به اختصار, یک فرستنده می تواند یادداشت های خروجی رمزگذاری شده را بر روی بلاکچین به گیرنده ای بفرستد که با استفاده از کلید انتقال (مشاهده) زنجیره بلوک را برای یادداشت های آدرس داده شده اسکن می کند و سپس آنها را رمزگشایی می کند.

خصوصیات اصلی حریم خصوصی Zcash این است که هنگامی که یک یادداشت خرج می شود ، هزینه کننده تعهد نسبت به آن را فاش کرده است ، بدون اینکه کدام یک را فاش کند. این بدان معنی است که یادداشت خرج شده نمی تواند به معامله ای که در آن ایجاد شده متصل شود.

Zcash یکی از آن پروژه های جالبی است که اگرچه از بیت کوین منشعب شده است ، اما فناوری واقعاً اصلی را در آن گنجانده و نوآوری کرده است که همیشه در مورد “سکه” های مختلف موجود در بازار صدق نمی کند. با داشتن سرمایه گذاران افسانه ای مانند اریک وورهیز و حتی علاقه جی پی مورگان ، Zcash یکی دیگر از نیروگاه های در حال ظهور است.

آرم HUSH

هس

Hush یک اجرای خصوصی از پروتکل Zerocash است که از Zcash ساخته شده است.

Hush از یک روش قابل اعتماد پیروی از همان روش تیم Zcash شامل سوزاندن تشریفاتی کلیدهای خصوصی است که می تواند به شبکه دسترسی داشته باشد..

چه تفاوتی بین Hush و ZCash وجود دارد?

همانطور که در اطلاعیه bitcoinintalk Hush آمده است:دارایی های زنجیره ای که ZcashCo روی Zcash مناسب کار می کند به اندازه دارایی های طرف مقابل قدرت ندارند و آنها به دنبال افزودن مستقیم EVM به Zcash نیستند. تیم های توسعه Zclassic و Zen در حال حاضر در جریان هستند و در حالی که برخی از ویژگی های ZEN وعده داده شده مشابه HUSH هستند ، ما معتقدیم که ما سابقه بهتری از انتشار جرعه دارها را داشته و خواهیم داشت. “

Hush و تیمش در عین شباهت های تقریباً دقیق با Zcash ، تلاش کرده اند تا خلا gapهایی را که به طور حتم پر نمی شوند پر کنند و همچنین توزیع گسترده و عادلانه ای از نشانه ها را برای پرندگان اولیه که احتمالاً Zcash را از دست داده اند ، ایجاد کنند. اوایل قایق در نتیجه ، هاش یکی است که برای آینده در رادار است.

PIVX

آرم PIVX

معامله تأیید شده فوری خصوصی با نام مستعار PIVX ، یک ارز رمزنگاری شده برای منبع آزاد حریم خصوصی غیرمتمرکز است که در تاریخ 1 فوریه 2016 به عنوان دارک نت (DNET) قبل از اینکه به صورت حرفه ای به PIVX برند شود ، راه اندازی شد. PIVX با پروتکل Blackcoin PoS 2.0 اجرا می شود و بر اساس یک چنگال بیت کوین (همان Dash) است.

تفاوت اصلی PIVX با Dash در این است PIVX 100٪ اثبات سهام است. این بدان معناست که PIVX به ماینرها اعتماد نمی کند ، در عوض از طریق مکانیزم Proof of Stake (POS) به دارندگان جایزه می دهد. این تغییر همچنین قدرت بیشتری را در اختیار Masternodes قرار می دهد که معاملات را به جای ماینرها تأیید می کنند.

تفاوت دیگر مکانیسم پاداش دیدن است که PIVX برای توزیع پاداش بلوک استفاده می کند. 90٪ جوایز به Masternodes و Proof of nodes اختصاص می یابد که 10٪ به پروژه های جامعه تعلق می گیرد.

مشابه HUSH ، PIVX همچنین فرصت های تازه و همکف را برای افراد جدیدی که احساس می کردند قطار Dash را از دست داده اند فراهم می کند. استفاده از فن آوری اثبات شده Dash با ترفندهای خاص خود و پشتیبانی جامعه ، PIVX را به یک بازیگر خوب در فضای حریم خصوصی تبدیل می کند.

لبه

آرم Verge

Verge یک ارز رمزنگاری شده برای حفظ حریم خصوصی است که بر ارتباطات از طریق پروتکل هایی مانند I2p و Tor متمرکز است که از ادغام با سیستم عامل با پشتیبانی از Android نیز پشتیبانی می کنند..

Verge دارای 5 الگوریتم اثبات کار است که روی زنجیره بلوکی آن شامل Scrypt ، X17 ، Lyra2rev2 ، myr-groestl و blake2s اجرا می شود. هر الگوریتم یک زمان بلوک هدف بلوک 30 ثانیه ای دارد. مشکل فقط تحت تأثیر نرخ هش الگوریتم ها است. این امکان باعث بهبود امنیت و محافظت در برابر 51٪ حملات می شود.

از دیگر ویژگی های قابل توجه می توان به پشتیبانی از تراکنش P2P برای تلگرام و Discord اشاره کرد که در حال توسعه است و قرار است به زودی منتشر شود. با داشتن 100 میلیون کاربر در تلگرام و 40 نفر با Discord ، مخاطبان كاملاً در مقابل آنها خواهند بود.

سرانجام ، توسعه آینده برای ترکیب Rootstock (RSK) وجود دارد: RSK یک زنجیره جانبی دو طرفه است که قابلیت قرارداد هوشمند را به شبکه Verge پیوند می زند. همچنین یک پروتکل خارج از زنجیره ای برای پرداختهای فوری ارائه می دهد. RSK یک بلاکچین مستقل است که رمز اختصاصی خود را ندارد ، در عوض به رمزهای موجود (مانند Verge) متکی است. RSK قادر است این کار را با پیوند دادن (یا تطبیق) رمز هوشمند خود با Verge انجام دهد ، به طوری که مقدار توکن RSK دقیقاً برابر با یک رمز Verge است. کاربران این قابلیت ها را دارند که می توانند نشانه های خود را آزادانه بین دو زنجیره به عقب و جلو ببرند. “

در حالی که بیشتر یکپارچه کننده سازه های مختلف از قبل موجود مانند I2p و Tor و همچنین Discord / Telegram و Rootstock است به من می گویند Verge می خواهد کارهای آنها خوب کار کند. با تمرکز بر ارتباطات و کانال هایی که در حال حاضر توسط بازار هدف آنها استفاده شده است ، این رمز حفظ حریم خصوصی با ارائه یک محصول با کیفیت صنعت را بر روی انگشتان خود نگه دارد.

غذاهای آماده

امیدواریم از این سفر به Crypto لذت برده باشید. همانطور که مشاهده می کنید ، دنیای رمزنگاری های خصوصی با انواع فناوری های اساسی و موارد استفاده بسیار پیچیده است.

بخاطر داشته باشید که اگرچه بسیاری از سکه ها از رویکردها و ویژگی های مشابهی برخوردارند ، اما به هیچ وجه “یکسان” نیستند. حتی می توان چنگال ها و تغییرات پایه های کد مشابه را شبیه سازی ، تغییر داده و به محتوای قلب یک توسعه دهنده تغییر داد و پیاده سازی های بسیار متفاوت از نسخه اصلی را ایجاد کرد..

این ترفندها و اصلاحات غالباً فقط بر اساس ایده های جدید در مورد چگونگی انجام کارها بلکه رویکردهای جدید مقیاس گذاری است که ممکن است در شبکه اصلی که پروژه از آن گرفته شده کار نمی کند. (همانطور که در مورد Zcash و Dash نسبت به بیت کوین اتفاق افتاد)

به همین دلیل است که هر سکه به ویژه آنهایی که در بالا ذکر شد بطور مداوم در حال نوآوری و یافتن راههایی برای حفظ برتری رقابتی و ارزشهای پیشنهادی منحصر به فرد خود هستند. فقط زمان نشان خواهد داد که چه کسی می خواهد در این نبرد پیروز شود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me