Stablecoins: آوردن ثبات به اکوسیستم ارز رمزنگاری شده

ارزهای رمزنگاری شده به دلیل نوسانات شدید خود به خوبی شناخته شده اند ، زیرا معمول نیست که سکه هایی مانند بیت کوین و اتریوم را در یک بازه زمانی 24 ساعته 10-20٪ افزایش یا کاهش دهند. اگرچه این سطح نوسان برای سوداگران و سرمایه گذاران مفید است ، اما همچنین مانع تصویب ارز واقعی رمزنگاری می شود.

از منظر عملی ، مشاغل نمی خواهند با ارزهای مشخص شده با نوسان و ریسک معامله کنند. اگر قدرت خرید فیش حقوقی وی به طور مداوم در جریان باشد ، به عنوان مثال پرداخت حقوق کارمندی در بیت کوین دشوار خواهد بود. نوسانات همچنین انجام معاملات روزانه با استفاده از ارزهای رمزپایه را برای مصرف کنندگان دشوار می کند. تصور کنید باب یک روز 7 دلار برای یک فنجان قهوه می پردازد و فقط روز دیگر می فهمد که همان فنجان اکنون 5 دلار است..

برای مقابله با این موضوع از نوسانات ، یک کلاس در حال ظهور ارزهای رمزپایه شناخته شده به عنوان پول ثابت وجود دارد که خود را به عنوان دارایی با ثبات در قیمت در یک بازار همیشه در حال نوسان معرفی می کنند.

در هسته اصلی آن ، پایدار بلاکالکینوی دارایی است که ویژگیهای ثبات قیمت را ارائه می دهد و آن را به عنوان یک وسیله مبادله ، واحد حساب و / یا ذخیره ارزش مناسب می کند. به عنوان یک ارز ، یک پایدار بیت کوین باید جهانی باشد و به هیچ یک از پولهای متمرکز متصل نباشد که بتواند عرضه آن را کنترل کند. سکه های ثابت می توانند از نظر طراحی متفاوت باشند ، اما دو روش محبوب حمایت از دارایی ، مدل صدور IOU و مدل وثیقه دارایی رمزنگاری است..

مدل صدور IOU

با استفاده از این مدل ، یک تجارت در حساب بانکی خود با نسبت 1 به 1 نسبت به دارایی پایه ، سکه های ثابت را منتشر می کند (اساساً هر سکه به دارایی موجود در بانک گره خورده است). این دارایی ها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال ، یک شرکت می تواند ارزهای ناخوشایند مانند دلار در حساب بانکی خود داشته باشد ، یا آنها می توانند از پول های ثابت خود با دارایی های فیزیکی مانند طلا یا نقره پشتیبانی کنند. سکه های پایدار منتشر شده ثبات و ارزش خود را از این واقعیت بدست می آورند که هر رمز را می توان با دارایی اصلی مبادله کرد ، شبیه نحوه استفاده اسکناس های دلار برای نشان دادن مبلغی از طلا تحت استاندارد طلا.

Tether (USDT) مشهورترین نمونه از یک Bitcoin ثابت است که از مدل IOU استفاده می کند. هر USDT ارزشی معادل ارزش یک دلار آمریکا دارد. بنابراین ، برای اطمینان از اینکه ارزش یک Tether همیشه برابر با یک دلار است ، برای هر سکه صادر شده ، باید یک دلار مربوطه در حساب بانکی Tether وجود داشته باشد.

با این حال ، یک محدودیت در این مدل صدور ، متمرکز بودن آن است. افراد باید اطمینان داشته باشند که نهاد صادرکننده در واقع دارایی های اساسی را دارد که با هر ثبات کوین صادر شده نشان داده می شود. این محدودیت خود را با Tether روشن کرده است ، زیرا Tether Limited ، شرکت پشت سکه ، به دلیل افزایش عرضه و عدم حسابرسی شخص ثالث برای بررسی اینکه آیا این شرکت بودجه لازم برای تأمین عرضه Tether در گردش را دارد ، مورد بررسی مداوم قرار دارد.

مدل وثیقه ارز رمزنگاری شده

تحت این مدل ، دارایی های متمرکز مانند یورو یا دلار آمریکا پشتیبانی نمی شوند. در عوض ، آنها توسط دارایی های دیجیتالی مانند بیت کوین پشتیبانی می شوند. مزیت اصلی این مدل این است که می توان آن را به روشی غیر قابل اعتماد ایجاد کرد. به عنوان مثال ، دارایی های اساسی که پول های ثابت را پشتیبانی می کنند می توانند در یک نگهداری شوند قرارداد هوشمند بی اعتماد. بنابراین ، مقدار دارایی های قرارداد هوشمند شفاف است و می تواند به طور مستقل تأیید شود.

نگرانی مشترک با این مدل این است که دارایی های اساسی خود ، که در این حالت ارزهای رمزنگاری شده ای مانند بیت کوین هستند ، بی ثبات هستند و ظاهراً بر خلاف هدف پایدار بیت کوین عمل می کنند. به همین ترتیب ، این روش ممکن است اغلب شامل وثیقه بیش از حد باشد تا بتواند نوسانات قیمت را جذب کند. برای مثال ، می توان یک قرارداد هوشمند برای نگه داشتن 400 دلار بیت کوین منعقد کرد ، که به عنوان وثیقه ای برای صدور 200 دلار پول ثابت است. با این حال ، همیشه این خطر وجود دارد که الف رویداد قو سیاه می تواند بر ارزش اساسی یک ثبات Bitcoin تأثیر منفی بگذارد. چنین اتفاقی احتمالاً منجر به کمبود وثیقه و متعاقب آن بی ثبات سازی ارزهای ثابت می شود.

نتیجه

افراد در فضای ارزهای رمزنگاری شده همیشه در جستجوی کاتالیزوری هستند که منجر به پذیرش گسترده ارزهای رمزپایه شود. اگرچه عوامل زیادی می توانند در بروز چنین رویدادی موثر باشند ، اما واضح است که مقابله با نوسانات بازار برای تسهیل پذیرش انبوه بسیار مهم است. Stablecoins با استفاده از ابزاری غیر فرار که می تواند توسط مشاغل و مصرف کنندگان برای تأمین نیازهای پولی خود استفاده شود ، مورد استفاده از ارزهای رمزپایه را تقویت می کند. تولید یک پایدار کوین عالی که منجر به اتخاذ انبوه شود کار دشواری است ، با توجه به محدودیت های ذاتی هر دو مدل پایدار کوین ، یک کار دشوار است. هنوز هم ، تعدادی از پروژه های امیدوار کننده استوک کوین وجود دارد که هدف آنها غلبه بر این مشکلات برای ایجاد ارز رمزنگاری با ثبات قیمت برای اکوسیستم رمزنگاری است..