آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بلاکچین چگونه می تواند بر صنعت الماس تأثیر بگذارد؟ احتمالاً نه ، درسته؟ اما اکنون فناوری بلاکچین می تواند نحوه ردیابی الماس را از معدن گرفته تا فروشگاه جواهرات بهبود بخشد.

اما یک مسئله در مورد الماس وجود دارد. مانند هر صنعت محبوب ، بازار الماس کاملا تمیز نیست. برخی از الماسها که به الماسهای درگیری معروف هستند ، برای تأمین بودجه جنگهای خارج از کشور بصورت غیرقانونی تجارت می شوند. به دلیل تقاضای زیاد برای الماس شاید این را ندانید. تقریبا 50 درصد تقاضای الماس از ایالات متحده است – و جای تعجب نیست. از این گذشته ، این جواهر نامزدی و عروسی است. و به دلیل مقاومت آن ، الماس برای مصارف صنعتی ایده آل است.

گفته شد ، استخراج الماس می تواند یک امر خشن باشد. بازی Blood Diamond در سال 2006 ، با بازی لئوناردو دی کاپریو ، فعالیت های مربوط به استخراج الماس در آفریقا را به صحنه جهانی معرفی کرد.

صرف نظر از این ، ذینفعان صنعت الماس به حق می خواهند تجارت الماس درگیری را متوقف کنند و بلاک چین می تواند راه حل باشد.

الماس درگیری چیست?

برای کسانی که نمی دانند ، الماس درگیری یک الماس تراش خورده است که در یک منطقه درگیری مسلح استخراج می شود. سپس الماس داد و ستد می شود و بودجه برای تأمین هزینه های جنگ استفاده می شود. این الماس های خون معمولاً با درگیری در آفریقای مرکزی و غربی در ارتباط هستند.

به گزارش سی ان ان ، در مورد 4 درصد از جمعیت الماس جهان از سیرالئون در طول جنگ داخلی (2001-2002) آمد. و این فقط از یک کشور است! در مقاله ای توسط CBS ، متخصصان اظهار داشتند كه الماس خون می تواند جبران شود 15 درصد تجارت الماس.

علیرغم این آمار ، اقداماتی وجود دارد که تلاش می کند صنعت غیرقانونی را خفه کند. بازیگر اصلی است فرآیند کیمبرلی. این طرح صدور گواهینامه ، دولتهای محلی و سازمانهای بین المللی را برای حل مشکل متصل می کند. راه حل آنها: اطمینان حاصل کنید که هر محموله الماس از این مناطق دارای گواهینامه است.

آیا این کار می کند?

روند کیمبرلی می گوید که این موفقیت 99.8 درصدی را نشان می دهد و ادعا می کند.

اما با وجود بسیاری از واسطه ها و بسیاری از مراحل بین استخراج و فروش الماس ، تقلب هنوز بسیار محتمل است. بسیاری معتقدند که این فرآیند می تواند م moreثرتر باشد ، از جمله غول الماس De Beers.

زنجیره الماس

گروه De Beers ، که بیش از 30 درصد از بازار الماس را در اختیار دارد ، اخیراً قصد خود را اعلام کرده است دنبال فناوری بلاکچین باشید. درست است. یکی از رهبران صنعت می خواهد از زنجیره بلوک برای جلوگیری از الماس های درگیری استفاده کند.

از آنچه در مورد بلاکچین می دانستیم ، باید جواب بدهد. فهرست نویسی الماس در بلاکچین شفافیت ایجاد می کند. فقط تعداد معدودی از افراد به دفتر دسترسی خواهند داشت تا اطمینان حاصل شود که هر فرد در روند کار خود را به درستی انجام می دهد. دیگر نیازی به اعتماد به دولت ها ، معادن ، تیم حمل و نقل ندارید. اگر الماس در زنجیره بلوک تأیید شده باشد ، قانونی است.

De Beers قصد دارد از استخراج اولیه تا فروش نهایی ، الماس را ردیابی کند. به این ترتیب می توانید هر حرکت الماس را روی دفتر دیجیتال ردیابی کنید.

سرمایه گذاری بلاکچین آنها, Tracr, در ژانویه 2018 راه اندازی شد. این شرکت تأکید می کند که دسترسی به داده ها ندارد مگر اینکه توسط مالک داده به اشتراک گذاشته شود. با استفاده از فرآیند کیمبرلی به عنوان راهنما ، آنها با دفاتر الماس ، تولیدکنندگان ، گریدرها ، خرده فروشان و سایر سهامداران سرمایه گذاری کرده اند تا پروژه را به واقعیت تبدیل کنند.

Diamond Blockchain: تصویری از وب سایت Tracr ، لیست مشکلات زنجیره تامین

یک عکس صفحه از صفحه اصلی Tracr. این آسیب پذیری های زنجیره تامین توسط تجارت الماس درگیری مورد سو استفاده قرار می گیرد.

اما آنها تنها کسانی نیستند که از بلاکچین برای از بین بردن الماس های درگیر استفاده می کنند.

در سال 2015 ، از Everledger برای ردیابی ایمن الماس استفاده شد. در سال 2017 با طرح جدید Diamond Time-Lapse (DDLP) بازگشت. این ابتکار جدید تمام مراحل ، از استخراج تا صدور گواهینامه را در زمان واقعی ردیابی می کند.

اما Everledger نیز کاملاً با De Beers بی ارتباط نیست. این فناوری توسط Dharmanandan Diamonds ، اعتماد DDPL و دارنده دید De Beers ساخته شده است. به عبارت دیگر ، سازندگان Everledger توسط De Beers خریداران مجاز الماس خام هستند.

آیا راه حل Be Beers است?

IBM در آوریل 2018 با مشارکت شرکت های مختلف جواهرات به تجارت ردیابی الماس پیوست و آنها تنها نبودند. در حقیقت ، یک سازمان غیردولتی کانادایی ، Impact, روند کیمبرلی را ترک کرد در کل ، با اشاره به اینکه راه حل De Beers نامطلوب است.

اگر این واقعیت داشته باشد ، فضای بیشتری برای توسعه فناوری بلاکچین در صنعت الماس وجود دارد.

خلاصه

گفتن اینكه الماس درگیری مسئله ای است ، قابل تأمل است. بودجه حاصل از این گوهرهای غیرقانونی معامله شده بودجه خشونت و رعب و وحشت است. بلاکچین یک راه حل خیره کننده ارائه می دهد.

تا کنون ، ما شاهد بوده ایم که رهبران صنعت با آغوش باز فن آوری جدید را می پذیرند ، اما هنوز فضای لازم برای رشد فناوری وجود دارد و این روند همچنان می تواند تکامل یابد.

اما یک چیز مسلم است: این ابتکارات باعث می شود ما به این فکر کنیم که چگونه می توانیم از تجارت الماس خون جلوگیری کرده و راه صلح را هموار کنیم..