فیس بوک جزئیات را منتشر کرده است پروژه رمزنگاری بسیار مخفی آن. این سرمایه گذاری به دلیل داشتن پتانسیل جابجایی در بازار ، جامعه رمزنگاری را برانگیخته و علاقه مندان ذینفعان صنعت رمزنگاری را به خود جلب کرده است.

این نگرانی وجود داشته است که از سیستم عامل Libra آن برای جمع آوری اطلاعات مالی در مورد کاربران خود استفاده شود. فیس بوک تلاش کرده است تا با انتشار بیانیه ای که تأکید می کند داده های مصرف کننده با اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود ، ترس از حریم خصوصی داده ها را کاهش دهد..

این موارد چند مورد را که شرکت ممکن است این کار را انجام دهد برجسته می کند و مواردی را شامل می شود که نیاز به “مطابقت با قانون ، ایمن سازی حساب های مشتریان ، کاهش خطر و جلوگیری از فعالیت مجرمانه” است.

این شرکت قبلاً ایجاد کرده است شرکت فرعی به نام کالیبرا وظیفه آن توسعه کیف پول رمزنگاری Libra همراه با ویژگی های حفظ حریم خصوصی اطلاعات آن است. ظاهراً فناوری آن از ترکیب داده های کاربر در شبکه های اجتماعی فیس بوک با اطلاعات مالی در مورد بلاکچین جلوگیری خواهد کرد.

این شرکت اعلام کرده است که کیف پول ارز رمزنگاری شده در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی آن جاسازی خواهد شد. این برنامه از طریق WhatsApp و FB به عنوان یک ویژگی مستقل در سال 2020 در دسترس خواهد بود.

فیس بوک با اتهامات مربوط به حریم خصوصی داده ها روبرو می شود

فیس بوک در حال حاضر با مشکلات اساسی اعتماد ، به ویژه در رابطه با حریم خصوصی داده ها روبرو است. ذینفعان برجسته صنعت رمزنگاری قبلاً این شرکت را به استتار اهداف واقعی در پشت پروژه ارز رمزنگاری شده خود متهم کرده اند. بسیاری از افراد مشکوک بر این باورند که این شرکت برای جمع آوری داده های مالی کاربران خود از برنامه blockchain Libra استفاده خواهد کرد.

در میان آنها ، مدیر اجرایی Open Privacy ، سارا جیمی لوئیس ، که اخبار اخیر مانور فیس بوک را هشدار داده است مبنی بر اینکه نمی توان با حساسیت اطلاعات کاربر ، به غول رسانه های اجتماعی اعتماد کرد.

نمی توان منتظر ارز رمزنگاری شده با اخلاق Uber ، مقاومت در برابر سانسور Paypal و متمرکز شدن ویزا بود که همگی تحت حریم خصوصی اثبات شده فیس بوک به هم گره خورده اند. https://t.co/C4FymDjtFw

– سارا جیمی لوئیس (SarahJamieLewis) 14 ژوئن 2019

به گفته سناتور جاش هاولی, فیس بوک با پروژه جدید خود در حال گسترش انحصار خود است. وی اعلام کرد که این شرکت بیش از حد بزرگ و قدرتمند شده است و باید از هم پاشیده شود.

این سناتور از کمیسیون تجارت فدرال (FTC) خواسته است که هنگام کنترل مهار در مجتمع جدی شود و اضافه کند که جریمه چند میلیارد دلاری مانند بلیط سریع برای سازمان است که سال گذشته بیش از 50 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

البته ، با توجه به روشهای بحث برانگیز گذشته جمع آوری داده ها و به اشتراک گذاری داده های فیس بوک ، این ترس قابل توجیه است. در سال 2018 ، یک گزارش تحقیقاتی توسط گاردین نشان داد که این شرکت با آژانس های شخص ثالث توافق کرده است ، به آنها امکان دسترسی به داده های قابل شناسایی شخصی را می دهد ، اقدامی که به شدت حریم خصوصی مصرف کننده را نقض می کند.

علاوه بر این ، توضیحات فیس بوک در مورد چگونگی تصمیم گیری برای مقابله با این مشکل هنگام راه اندازی سرویس جدید دور از انتظار است.

با این وجود این پروتکل به کاربران امکان می دهد تا با استفاده از آدرس های بیشمار انتقال رمز را به صورت ناشناس انجام دهند. به گفته دیوید مارکوس, این شرکت متعهد به محافظت از اطلاعات کاربر خواهد بود. وی این موضوع را طی مصاحبه ای با CNBC فاش کرد و افزود که مشتریانی که اعتماد به فیس بوک برایشان دشوار است ، آزادند در گزینه های پرداخت جایگزین ارائه شده توسط رقبا جستجو کنند..

به گفته دیوید مارکوس ، رئیس شرکت Libra ، این شرکت متعهد به محافظت از اطلاعات کاربر خواهد بود. (اعتبار تصویر: یاهو)

کمیته بانکی سنا فیس بوک را احضار کرده است تا توضیح دهد که چگونه می خواهد از اطلاعات کاربر در سیستم عامل رمزنگاری جدید خود محافظت کند.

این درخواست در ماه مه پس از ارسال نامه ای از سوی فیس بوک به بانک های ایالات متحده و م relatedسسات مربوطه از آنها خواسته شد تا اطلاعات مالی متعلق به کاربران خود را ارائه دهند. نحوه استفاده از این جزئیات از جمله س amongالات اصلی سناتورها بود.

جلسه دادرسی برای 16 ژوئیه تعیین شده است. با عنوان “بررسی پیشنهادات دیجیتال فیس بوک و ملاحظات حریم خصوصی داده ها” ، به این شرکت بستری برای رسیدگی مستقیم به نگرانی ها می دهد.

مطابق با رئیس کمیته خدمات مالی مجلس ، نماینده ماکسین واترز ، نیاز فوری به رسیدگی به این مسئله وجود دارد.

همانطور که اریک وورهیس ، مدیر عامل ShapeShift از طریق توییتر اعلام کرد ، Libra واقعاً یک ارز رمزپایه خالص نیست و بنابراین هیچ کس نباید منتظر حفظ حریم خصوصی از سکه دیجیتال باشد. وی همچنین افزود که این شبکه به احتمال زیاد در کشورهایی خاص مانند ایران که در حال حاضر با تحریم های ایالات متحده روبرو است ، در دسترس نخواهد بود.

11 / حال بد: ترازو به وضوح “ارز رمزپایه ای خالص” نیست. هیچ کس نباید با استفاده از حریم خصوصی انتظار داشته باشد. هیچ کس نباید انتظار استاندارد واقعی بدون مرز بسیاری از رمزنگارها را داشته باشد. به عنوان مثال ، به دلیل تحریم ها ، Libra هرگز در ایران در دسترس نخواهد بود.

– اریک وورهیز (ErikVoorhees) 18 ژوئن 2019

Jake Yocom-Piatt ، سرپرست پروژه اعلام شده و بنیانگذار آن می گوید که مزیت اصلی ارز رمزنگاری شده فیس بوک در مورد کاربرد آن نیست ، بلکه پتانسیل آن به عنوان یک پلت فرم رمپ است که به عموم مردم درباره ارزهای دیجیتال آموزش می دهد. این احتمالاً منجر به تصویب بیشتر سکه هایی مانند بیت کوین می شود.

شبکه Libra چقدر غیر متمرکز است?

شبکه Libra ظاهراً غیر متمرکز و تحت کنترل کمیته ای از م institutionsسسات موسس که فیس بوک در آن عضو است با حقوق و اختیارات برابر سایر همتایان خود اداره می شود..

این گروه متشکل از شرکت های پردازش پرداخت مانند Visa ، PayPal ، MasterCard و Stripe ، غیرانتفاعی است که شامل Mercy Corps و شرکت های سرمایه گذاری خطرناک Andreessen Horowitz ، Ribbit Capital و Breakthrough Initiatives ، و غیره است..

کمیته ظاهراً از طریق روند رأی گیری به پیشرفتهای پیشنهادی رضایت می دهد. تصویب سیاست ها یا جنبه های فنی به دو سوم آرا majority اکثریت نیاز دارد.

اعضای مingسس به عنوان گره های اعتبارسنج عمل می کنند و می توانند ضمن مدیریت ذخایر Libra ، با فروشندگان تنظیم شده در بازارهای بین المللی مختلف کار کنند. این شرکت در مورد دارایی های پشتیبان ذخیره خود موارد زیر را می گوید.

“یک سبد سپرده بانکی و اوراق بهادار کوتاه مدت دولتی در Libra Reserve برای هر Libra ایجاد شده نگهداری می شود و اعتماد به ارزش ذاتی آن را جلب می کند. Libra Reserve با هدف حفظ ارزش ترازو در طول زمان اداره خواهد شد. “

Whitepaper نشان می دهد که پروتکل با استفاده از یک چارچوب بلاکچین مجاز کار می کند. این بدان معناست که شرکتهایی که به دنبال کسب اعتبار سنجی هستند باید معیارهای فنی خاصی را داشته باشند.

فیس بوک توضیح می دهد که یک سیستم بدون مجوز به دلیل نگرانی های امنیتی در حال حاضر قابل استفاده نیست. همچنین ادعا می کند که شبکه Libra غیرمتمرکز برای مقاومت در برابر خرابی سیستم یا حمله ای که تا یک سوم کل گره ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، طراحی شده است..

برخی از کارشناسان صنعت تأکید کرده اند که بلاک چین مجاز که در آن برخی از طرفین مجاز به پردازش پرداخت هستند و برخی دیگر به معنای غیرمتمرکز نبودن شبکه نیست.

خدمت به بانکی ، چند مشکل

فیس بوک اظهار داشت که پروژه Libra برای خدمت به جمعیت بزرگسال بدون بانک توسعه یافته است که به گفته این شرکت حدود 1.7 میلیارد نفر است. این برجسته نشان می دهد که حدود 1 میلیارد نفر در این گروه به تلفن همراه دسترسی دارند.

فیس بوک نشان می دهد که بسیاری از افراد بدون بانک به این سرویس مهم دسترسی ندارند زیرا برخی از آنها فاقد سند هستند ، با هزینه های گزاف انتقال پول روبرو هستند و یا بسیار دور از امکانات نهادی قرار دارند. این اعلام می کند ، این بازار هدف اصلی ارز رمزنگاری شده Libra است.

البته ، این مفهوم از نظر تئوریک صحیح است اما گسترش آن در برخی مناطق دشوار خواهد بود. به ویژه کشورهایی مانند ونزوئلا کاندیداهای بسیار خوبی برای این سرویس هستند.

حدود 9.5 میلیون ونزوئلایی بی بانک هستند و کشور در حال حاضر از تحریم ها ، درگیری های سیاسی و افزایش عدم اطمینان اقتصادی رنج می برد. به همین ترتیب ، شهروندان بیشتری از ارزهای رمزپایه ای به عنوان ذخیره ارزش استفاده می کنند.

در نتیجه ، سیستم عامل های رمزنگاری نظیر نظیر نظیر LocalBitcoins در معاملات انجام شده توسط ونزوئلایی ها جهش زیادی دارند. این احتمال وجود دارد که رمز Libra به دلیل سهولت استفاده ، هزینه های معامله کم و ثبات ، مورد توجه مردم قرار گیرد..

اما با توجه به اینکه سکه فیس بوک به تعدادی سکه اصلی فیات از جمله دلار آمریکا متصل خواهد شد ، بدون شک چند مشکل وجود خواهد داشت. دولت ایالات متحده به عمد از دسترسی ونزوئلا به ذخایر دلار خود جلوگیری کرده است و بنابراین بعید است که فیس بوک مجاز به ارائه مشتقات مستقیم باشد.

تبدیل Bolivars ونزوئلا به Libra یکی دیگر از مشکلات اصلی است زیرا ارز ملی این کشور به دلیل تورم بیش از حد بیش از بیت کوین در نوسان است. پیش بینی شده است که نرخ تورم سرسام آور در ونزوئلا تا پایان سال 2019 به 10 میلیون نفر برسد. در حال حاضر ، ارزش 1 دلار حدود 6.2 میلیون بولیوار ونزوئلا (VES) است..

البته ممکن است تعداد زیادی از شرکتهای نوآور FinTech وارد عمل شده و راه حلهایی را ارائه دهند که به مردم محلی امکان دسترسی به شبکه Libra را می دهد. جالب است که ببینیم چنین تنظیماتی چگونه کار می کند.

Visa و MasterCard در کمیته موسس Libra Project هستند ، اما کاخ سفید قبلاً به برنامه هایی برای منع فعالیت دو آژانس پردازش پرداخت در ونزوئلا اشاره کرده است.

علاوه بر این ، Libra از یک بلاکچین مجاز استفاده می کند و این باعث می شود که شرکت های پرداخت شخص ثالث ونزوئلا از پردازش آزادانه معاملات بدون اجازه صریح از فیس بوک جلوگیری کنند. به همین دلیل ، یک احتمال واقعی وجود دارد که ونزوئلایی ها نتوانند از مزایای این ارز رمزپایه جدید بهره مند شوند.

اما دوباره ، پروژه Libra در ژنو ، سوئیس ، اتحادیه اروپا ثبت شد. صلاحیت قضایی. این بدان معناست که قرار است این پروژه مطابق با قوانین ایالات متحده که یک وصله آشفته و مملو از خطرات است ، مطابق با قوانین اروپا باشد. اما هنوز ، در مورد خدمت به چنین مناطقی ، عدم اطمینان زیادی وجود دارد.

(اعتبار ویژه تصویر: Libra.org)