Turcoin ، تبلیغ شده به عنوان “ارز رمزنگاری شده ملی ترکیه” به عنوان یک طرح چند میلیون دلاری Ponzi فاش شده است زیرا در شرم آور فروپاشیده است.

تصور می شود که 12000 سرمایه گذار انفرادی تحت تأثیر قرار گرفته باشند. بسیاری از پس اندازهای زندگی خود را در این پروژه فرو بردند ، پس از آنكه توركین وعده سود سهام سریع داد و به این معنی بود كه از حمایت دولت ترکیه برخوردار است.

روزنامه محلی پستی گزارش داد که شرکت مادر Turcoin ، Hipper A.Ş. 100 میلیون لیره ترکیه (20.6 میلیون دلار) از سرمایه گذاران گرفت.

مالکان مشترک – سادون کایا و محمد ساتیر اوغلو – Hipper A.Ş. را اداره کردند. از استانبول پایتخت ترکیه خارج شده و اولین تورکوین را در اکتبر 2017 به فروش رساند.

اما تا ژوئن 2018 ، بازده وعده داده شده تحقق نیافت و سرمایه گذاران شروع به بالا بردن پرچم های هشدار دهنده با ناظر مالی ترکیه ، هیئت بازارهای سرمایه کردند..

گزارش شده است که بازرسان دادستانی عمومی کوچالی ، دارایی های کایا و Satıroğlu را پس از کشف ادعای کلاهبرداری مسدود کردند.

هر دو در تاریخ 19 ژوئن دستگیر و با قرار وثیقه آزاد شدند ، اما در تاریخ 2 ژوئیه مجدداً دستگیر و در بازداشت بازداشت شدند و منتظر محاکمه بودند.

روزنامه محلی اخبار روزانه حریت با Satıroğlu مصاحبه کرد و او شریک تجاری سابق خود را مقصر سقوط تورکوین دانست. وی گفت: “تمام پول به شرکت Sadun Kaya در قبرس رفت. من فقط واسطه بودم. شرکت ما Hipper حتی یک دلار هم در بانک ندارد. “

Satıroğlu سپس متعهد شد که “اگر [مقامات] حساب های بانکی من را رفع انسداد نکنند” پول سرمایه گذاران را پس خواهد داد.

چگونه تورکوین میلیون ها نفر را ساخت

تورکوین با مجموعه ای از رویدادهای تبلیغاتی مجلل ، که اغلب افراد مشهور محلی در آن حضور داشتند ، در کنار تبلیغات تکراری تلویزیونی ، ابروهای خود را در سراسر ترکیه بالا برد. به سرمایه گذاران اولیه وعده داده شده بود که هدایای لوکس عجیب و غریب مانند اتومبیل های مرسدس و بی ام و.

در آگهی های اصلی ادعا می شد که حامیان با سرمایه گذاری اولیه خود با 1500 لیر ترکیه (TRY) 16 درصد سود کسب می کنند. وقتی آنها به اندازه کافی سرمایه گذاران دیگر ثبت نام کردند ، مبلغ 250 TRY پرداخت می کنند.

این ادعای جسورانه ای بود – و وسوسه انگیز – با توجه به مشکلات مالی شدید ترکیه. به طور متوسط ​​ماهیانه 455 دلار به کارگر متوسط ​​پرداخت می شود. دولت ترکیه همچنین پس از یک کودتای نافرجام نظامی در ژوئن 2016 در یک وضعیت اضطراری دائمی قرار دارد.

رئیس جمهور رجب اردوغان در ژوئن 2018 دوباره انتخاب شد و بلافاصله شروع به اخراج هزاران کارگر بخش دولتی کرد. از زمان مسئولیت اردوغان بیش از 160 هزار نفر اخراج شده اند.

رمزنگاری در ترکیه

یکی از مفسران محلی در این باره نوشت توییتر این تجربه شور و شوق ارزهای رمزپایه را در کشور تشدید کرده است: “در افکار عمومی ، اعتماد جدی به مشاغل پول رمزنگاری داخلی کاهش جدی یافته است.” ارز رمزنگاری شده Turcoin Turkey Ponzi

با توجه به اینکه علاقه مکرر سیاسی به ارزهای رمزپایه وجود داشته است ، شاید سردرگمی در ترکیه تعجب آور نباشد.

در فوریه 2018 ، حزب جنبش ملی گرای ترکیه در یک مقاله 22 صفحه ای درباره تنظیم ارزهای رمزپایه “بیت کوین ملی” را پیشنهاد داد.

در همان ماه ، محمد نخست وزیر معاون نخست وزیر این کشور به آن گفت وابسته CNN ترکیه که دولت به دنبال آزاد کردن ارز رمزنگاری شده تحت حمایت دولت خود بود.

بانک های مرکزی و دولت ها بارها مجبور شده اند در برابر شایعات مبنی بر راه اندازی ارزهای رمزپایه رسمی عقب نشینی کنند.

این اتفاق اخیراً در هنگ کنگ رخ داد ، هنگامی که بانک مرکزی کشور ، سازمان پول هنگ کنگ (HKMA) انکار شدید که ارز رمزنگاری شده مورد حمایت دولت “را برای سرمایه گذاری توسط عموم مردم” منتشر کرده است. به سرمایه گذاران هشدار داد که “HKMA هرگز چنین کالای رمزنگاری را راه اندازی نکرده و نخواهد کرد.”

افق هنگ کنگ - Daxis

مشرف به افق هنگ کنگ. توسط Daxis از طریق فلیکر, CC BY-ND 2.0

و با این حال ، آلودگی بیشتر آب این واقعیت است که همان بانک های مرکزی و دولت ها سرمایه گذاری زیادی در فناوری Blockchain می کنند که زیرساخت ارزهای رمزپایه است.

به عنوان مثال HKMA ، گفت رویترز در تاریخ 16 ژوئیه که با هفت بانک از جمله Hang Seng و HSBC در ارتباط بود تا یک پلت فرم تجارت مالی مبتنی بر Blockchain ایجاد کند.

البته هیچ راهی برای این پروژه های رسمی برای هر یک از سرمایه گذاران وجود ندارد. پشتیبانان سازمانی مانند صندوق های تامینی ، صندوق های بازنشستگی و صندوق های خاص رمزنگاری با سرمایه عظیم پشت سر خود ، همگی می توانند سود کسب کنند. افرادی که پس انداز زندگی دارند؟ نه خیلی.

آنچه تورکوین می گوید

این پرونده در حال انجام است و در حالی که این شرکت به کوههای تبلیغاتی فلج کننده منفی عقب رانده شده است ، Hipper A.Ş. حساب توییتر ،HipperIstanbul ، دیگر در دسترس نیست. آن است سایت اینترنتی با بیانیه ای جایگزین شد که در آن آمده است: “اطلاعیه: به دلیل ادامه مراحل قانونی ، دادرسی متوقف شده است.”

یک جمله حیرت انگیز در مورد وب سایت تورکوین به بی گناهی خود اعتراض می کند و می گوید: “ما داده های درخواستی مقامات مربوطه را در حیطه تحقیقات به اشتراک گذاشته ایم و برای جلوگیری از پردازش بیشتر دسترسی به کیف پول را متوقف کرده ایم.”

در ادامه این بیانیه روزنامه نگاران ترکیه را به فساد یا بی کفایتی متهم کرد: “ما اهمیت توجه نکردن به چنین سازمانهای اخلاقی غیراخلاقی را در کشورمان که حرفه روزنامه نگاری روی پای خود است یادآوری می کنیم.”

Turcoin هنوز ادعا می کند که “پس از انجام تحقیقات و مراحل قضایی بعدی” ، قادر به بازپرداخت سرمایه گذاران خواهد بود.

هیپر A.Ş. مشترکاً متعلق به Satıroğlu و Kaya به ترتیب با 49 و 51 درصد سهام است.

اعتبار تصویر: کاسال پارتيو, CC BY-SA 2.0