Co obsahuje doménová adresa
Doménové jméno je tvořeno posloupností několika částí oddělených tečkami. Části jsou seřazeny podle obecnosti: první část (např. cs) je nejkonkrétnější, může popisovat jeden konkrétní počítač, poslední část (např. org) je nejobecnější, popisuje celou velkou skupinu počítačů a sítí.
Co je hlavním důvodem pro registraci domény
Doménové jméno je textová adresa vašich webových stránek. Web na vlastní doméně vám dává jistotu, že jej zákazníci najdou vždy na stejné adrese, i když změníte poskytovatele hostingu.
Co je název domény
Doména (neboli doménové jméno) je unikátní textový název, který v internetu zastupuje číselné vyjádření umístění serveru, zvané IP adresa. Internetová adresa v textovém tvaru se pamatuje lépe než čísla – např. adresa 62.168.63.138, která ukazuje na webovou prezentaci domény www.zoner.cz.
Jak má vypadat doména
Doména, kterou zvolíte, by měla být především jednoduchá, dobře zapamatovatelná a pokud možno krátká. Držte se české koncovky ". cz" a zapomeňte na šílenosti typu "nejlepsi-poradce-zdraveho-zivotniho-stylu-v-praze-levne.cz". Řada živnostníků už pochopila, že internetová prezentace jim může v podnikání značně pomoci.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi doménou a IP adresou
Doména, celým názvem doménové jméno (známé také pod zkratkou DNS – Domain Name System), se skládá z několika řádů a slouží ke zjednodušení čitelnost adres. Laicky řečeno – každý počítač má svoji unikátní adresu, tzv. IP adresu, což je v podstatě řada čísel oddělená tečkami (např. 82.241.223.181).
Kdo je vlastníkem domény
Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.
Jak převést doménu na jiného majitele
Držitele většiny domén lze jednoduše změnit v Zákaznickém centru. Jestli do něj nemáte přístup, můžete o změnu držitele domény požádat pomocí příslušného formuláře. UPOZORNĚNÍ: Změna držitele domény na centrálním registru neovlivňuje fakturační údaje zákaznického účtu, ani nemění správce DNS záznamů.
Jak si koupit vlastní doménu
Kupují se (neboli registrují se) přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Například Forpsi.com nebo Wedos.cz kde nakupuji i já. Nebo Cesky-hosting.cz/domeny. Registrátorů existuje spousta a ceny domén mají dokonce různé.
Jak vybrat koncovku domény
Čím kratší název domény zvolíte, tím lepší. Příliš dlouhá doména rovněž dává příležitost různým omylům, překlepům a nedorozuměním. Kratší název se lépe pamatuje, dobře se vejde na propagační materiály a snáze se sděluje rozhovorem. Příliš dlouhá doména rovněž dává příležitost různým omylům, překlepům a nedorozuměním.
Jak si vybrat doménu
Doménové jméno si můžete zvolit jakékoli, které ještě není zaregistrované. Snažte se zvolit pokud možno unikátní doménu. Plusem bude, když se tato bude nějakým způsobem vztahovat k tématu webu. Neměla snadno zapadnout mezi ostatními, ale zároveň je potřeba, aby byla dobře zapamatovatelná.
Proč místo IP adres používáme domény
Doména neboli doménové jméno je unikátní internetová adresa. Její hlavní funkcí je nahrazovat číselný kód v podobě IP adresy, čímž usnadňuje nalezení a navštívení konkrétních webových stránek. Lze si ji představit jako standardní adresu, která se skládá například z názvu ulice a čísla popisného.
Co je to DNS a jak funguje
DNS je zkratkou anglického slovního spojení Domain Name System a představuje protokol, který zajišťuje překlad názvů domén webových stránek z nepřehledné (číselné) podoby využívané stroji na tzv. „doménové jméno“ – tedy název, který vidíte v prohlížeči a který zadáváte, když chcete na stránku vstoupit.
Jak ziskat doménu která je obsazená
Stačí na stránkách CZ. NIC vyplnit speciální žádost o doménu (najdete ji mezi Registracemi. Pozor – po vygenerování ji musíte odeslat na adresu: [email protected] ). Po přijetí speciální žádosti CZ.
Jak zjistit stáří domény
WHOIS je databáze, která shromažďuje informace o doménách a IP adresách. Zjistíte zde například data registrace a expirace, kdo je držitelem, administrátorem či registrátorem domény, nebo informace o jmenných serverech. Každá zaregistrovaná doména musí mít držitele a ten je uveden v databázi WHOIS jako registrant.
Co je to přeregistrace domény
Při přeregistraci domény se mění její registrátor, tj. poskytovatel, kterému platíte za registraci, provoz a prodloužení domény. Je nutné zadat kompletní údaje držitele domény. Přeregistrace je zpoplatněna jedním ročním poplatkem, při jejím převodu dojde současně k prodloužení o 1 rok.
Jak změnit domény
Držitele většiny domén lze jednoduše změnit v Zákaznickém centru. Jestli do něj nemáte přístup, můžete o změnu držitele domény požádat pomocí příslušného formuláře. UPOZORNĚNÍ: Změna držitele domény na centrálním registru neovlivňuje fakturační údaje zákaznického účtu, ani nemění správce DNS záznamů.
Jak získat doménu zdarma
Doménu obvykle není možné získat zdarma. Obecné domény jako . cz nebo . eu se dají zaregistrovat od 50 až 150 korun, zatímco u speciálních a originálních domén jako .
Kde je nejlepší koupit doménu
Domény nehledejte v regálech v obchoďáku, stejně jako z nich nedělejte vědu. Kupují se (neboli registrují se) přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Například Forpsi.com nebo Wedos.cz kde nakupuji i já. Nebo Cesky-hosting.cz/domeny.
Jak nazvat domenu
Jednoslovný nebo maximálně dvouslovný název domény
Nebudete jistě chtít po návštěvnících svého webu, aby název domény o délce souvětí recitovali nazpaměť. Ideální název domény je jednoslovný nebo dvouslovný. Pokud použijete 2 slova, můžete je od sebe oddělit pomlčkou pro snazší čtení: moje-domena.cz.
Jak pojmenovat stranku
Jméno firmy nebo produktu je dobrá volba. Pokud se jedná o firemní webovou prezentaci nebo stránky o nějakém konkrétním produktu, doporučuje se jako doménu zvolit název společnosti, které se stránky týkají, anebo v případě produktu jeho název (např. „www.zehlicky.cz“).
Jak fungují DNS záznamy
Uživatel si díky DNS nemusí pamatovat IP adresu stránky, ale pouze název domény. Systém DNS se o navigaci postará za uživatele. Internetový prohlížeč při zadaní adresy stránky zjistí, na kterém DNS serveru se nacházejí záznamy pro konkrétní doménu a na DNS serveru zjišťuje IP adresy, které jsou pro doménu nastavené.
Co je to IPv4 a IPv6
IPv4 adresu, což je vlastně čtveřice čísel v rozsahu od 0 do 255. Pomocí IPv4 lze propojit necelé čtyři miliardy zařízení, což pro dnešní internet ani zdaleka nestačí. IPv6 je nový komunikační protokol sítě Internet, který umožňuje připojit 2128, tedy více než 340 bilionů bilionů bilionů zařízení.
Jak zjistit kdo vlastní doménu
Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.
Kdo vlastní doménu
Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.
Jak na prevod domény
Jak transfer domény probíhá
Vy nemusíte dělat nic. Stačí si tuto službu objednat, schválit změny a vyčkat, než vám přijde potvrzení o úspěšném převedení domény. U nejběžnějších koncovek obvykle trvá celý transfer v řádu několika minut, ale u jiných koncovek může trvat transfer i více jak týden.