Jak zabránit rojení včel
Rojení se dá předcházet již při pořízení nového úlu. Méně vhodné jsou například tzv. kláty, nebo Zadáky do kterých je horší přístup a mnohdy i nemožnost úl rozšiřovat. Dalším typem úlu, jsou úly typu Tachov, ve který je zpravidla méně místa.
Jak dlouho se rojí včely
Této nepříjemnost však může každý včelař předejít. Období rojení začíná už před první snůškou a trvá do konce června, kdy se včely již začínají připravovat na zimní období. Hlavním důvodem jejich rojení bývá nedostatek místa úlu při jejich činnostech.
Proč se rojí včely
Rojení včelstev je způsob jejich množení. V určitém okamžiku začne být včelám úl či hnízdní dutina malá. Vystaví proto buňky pro budoucí matky. Matka je zaklade běžným oplozeným vajíčkem, z kterého se jinak líhnou dělnice (trubci jsou z neoplozených vajíček).
Jak uklidnit včely
Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.
Jak na odpudit včely
Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.
Jak se chytá roj
Roj lze ze svého stanoviště dostat třemi způsoby: Sklepnout. To je dobré pokud roj sedí na konci tenkých větví, a spíš na nich tvoří visící hroudu, než aby je obaloval. Pod větev postavíme nebo pověsíme otevřený rojáček (ideálně se smykem), a do větve s rojem silně bouchneme tyčí.
Jak vratit roj do úlu
Když včely uletí
V případě, že roj ulétne, včelař musí udělat vše proto, aby roj získal zpět a mohl založit včelstvo. Nový úl musí mít souše pokropené vodou, mezistěny a plást s medem nebo placku z medocukrového těsta. Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat.
Jak probíhá rojení včel
Stručně řečeno, spočívá to v tom, že si včely vychovají novou matku. Jakmile se vylíhne, ta stará vyletí spolu se spoustou dělnic ven a vyrazí zakládat nové sídlo. Nová královna pokračuje ve stávajícím úlu s těmi dělnicemi, které jí zbyly. Může to celé proběhnout v období zhruba od května do července.
Co odpudí včely
Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.
Jak můžeme pomoci včelám
Inspirujte se následujícími čtyřmi radami, jak z vaší zahrady či balkónu udělat místo, kam se budou včely i čmeláci rádi vracet.Podporujte barevnou přírodu.Vyhněte se chemii.Naplánujte si zahradní práce na pohodu.Vezměte si včely a čmeláky do podnájmu.
Jak dlouho vydrží roj
Včelí královna se usadí většinou na větvi stromu. Včely se k ní srotí a vytvoří typický rojový hrozen. Roj na místě vydrží několik hodin, někdy i den či dva.
Co se stane s rojem
Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.
Co odpuzuje včely a vosy
Citrónová kůra a hřebíček – stačí dát na stůl, kde sedíte, misku s nastrouhanou citrónovou kůrou a nadrceným hřebíčkem, a vosy se vám obloukem vyhnou. V interiérech je dobré potřít parapety oken a prahy dveří kyselinou octovou. Na stromy můžete zavěsit kousky dřeva, které natřete vodou s pálivým kořením nebo česnekem.
Co škodí včelám
Co včele škodí1) Nástavkový úl. Často padají názory, že nástavkový úl je špatný a velice odlišný od dutiny stromu.2) Mezistěny a jejich kvalita. Mezistěny se začaly do včelstev dostávat už koncem 19.3) Změna klimatu.4) Změna krajiny.5) Převčelenost krajiny.6) Nemoci.
Jak pečovat o roj
Pro svou vytrvalost je možné rojící se včely sebrat i na etapy, ale jejich mírnost postupně opadá. Vyvěšený roj, máme-li možnost, mírně porosíme vodou z rozprašovače nebo mlhovkou z hadice, čímž včely ztěžknou a lépe je setřeseme do vhodné nádoby (roják, rojochyt, plastové vědro apod.).
Jakou vůní Nesnasi vosy
Hřebíček, pepř či česnek – to jsou další aromata, která vosám nevoní. Nezapomeňte toto koření důkladně podrtit v hmoždíři, aby se co nejvíce rozvonělo. Osvědčeným tipem je také vzít kousek dřeva, pomazat jej česnekem a rozmístit například kolem pergoly. Ocet – ani ten vosy rozhodně nepřitáhne.
Jak oživit včelu
Pokud máte zahrádku, jste naprosto ideální adept na včelího superhrdinu. Klíčovým slovem je pro vás diverzita, to znamená výsadba pestré směsi rostlin a stromů tak, aby měly včely i čmeláci květy k dispozici od jara do podzimu. Chybu neuděláte, pokud na zahradě budete mít hluchavky, ovocné stromy nebo vrby.
Jak pomáhat včelám
Přímo kvůli včelám ale žádné speciální druhy květin na zahrádce pěstovat nemusíte. Stačí, když v ní bude v létě nesekané místo s lučními květinami, shodují se včelaři. Zahrada celá posekaná sekačkou na krátko žádnou potravu včelám nenabídne. Nejprospěšnější pro včely je, když se sečou až dlouhé a odkvetlé rostliny.
Co odpuzuje vosy a včely
Citrony použijte klidně dva a umístěte je do široké misky, aby se mohla vůně rozvinout. Stejně funguje citronová svíčka. Vosy nemají rády ani pálivé koření a česnek. Pokud vám vůně česneku nevadí, můžete jej utřít, smíchat s vodou a štětcem natřít na dřevěná prkénka, která zavěsíte kolem sebe na stromy.
Jak zneškodnit vosy
Vosy zabydlené v zemi nejprve můžete zkusit zničit tak, že zalijete vchod vroucí vodou, zasypete pískem či ucpete vlhkým jílem nebo drnem. Další možností je noru zapálit pomocí hořlavých sirných knotů, které koupíte v drogerii.
Kdy spí včely
Včela totiž nikdy do spánku neupadá. Na podzim, při poklesu venkovní teploty již pod +10°C se včely dělnice seskupí do těsného chumáče okolo matky, která je nejdůležitější členkou včelstva. Tento chumáč se v průběhu zimy pozvolna stěhuje po plástech se zásobami, které dělnice nashromáždily během léta.
Co odpuzuje včely
Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.
Co nesnáší vosy
Na stromy můžete zavěsit kousky dřeva, které natřete vodou s pálivým kořením nebo česnekem. Vonná svíčka s citrónovým aroma, byť ne každému její vůně vyhovuje. Vynechte sladké nápoje a raději si dejte citronádu. Voda s citrónem dobře chutná, osvěží a vosy rozhodně nepřiláká.
Co odpudí vosy
Vosy odpuzuje bazalka, kterou skvěle zpestříte caprese, pizzu i jakékoliv těstoviny. Smrdí jim také máta peprná vhodná do letních nápojů, stejně tak tymián citronový nebo pelyněk. Bodavý hmyz odrazují rovněž muškáty na oknech.
Co dělají včely v úlu
Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.