Co delat s oreganem?

Co udělat z oregana

Kuchyňské použití: Oregano se používá do salátových zálivek, při přípravě drůbeže, zvěřiny, do polévek, omáček, těstovin, ke grilovaným masům a k přípravě pizzy a italských pokrmů. Společnost Ramdam, s.r.o. má propracovaný a praxí prověřený systém práce s alergeny, tak, aby jimi nebyly kontaminovány jiné výrobky.

Jak Ostrihat oregano

Stříháme nebo řežeme buď celé větévky nad dřevnatou částí, tedy v místě, kde začínají listy. Sklízíme stonky těsně před rozkvětem. Můžeme také zaštipovat jen vrcholové výhony. Nejen, že oddálíme kvetení, ale také se nám keřík krásně rozvětví a rozkošatí.

Jak zpracovat dobromysl

Ze lžíce čerstvé nebo lžičky sušené kvetoucí nati na šálek vody připravíme voňavý, sladce nahořklý nálev, který podporuje trávení a vylučování žluči, odstraňuje křeče a mírní nadýmání. Při obtížích užíváme šálek třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem.

Jak sušit dobromysl

Sběr, sušení, uskladnění:

Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Schne dobře a při dosoušení ji můžeme vrstvit až do výše 40 cm. Skladujeme v uzavřených tmavých nádobách.

Co s čerstvým oreganem

Oregano se hodí ke všemu

Čerstvé oregano se spíše hodí do salátů a těstovin, sušené zase zvýrazní chuť rajčatových omáček. Přidejte ho i do marinády na maso nebo použijte při přípravě ryb. Určitě se Vám to vyplatí, protože jeho chuť a aroma je nezaměnitelné.

Jak se jinak rekne dobromysl

Dobromysl obecná (Origanum vulgare L.) je léčivá bylinka, která se hojně využívá při přípravě pokrmů ze středozemní kuchyně. Můžete se setkat také s jejím druhým názvem oregano.

Kde se pestuje oregano

V našich podmínkách roste planě na slunných stráních, pasekách a na slunných okrajích lesů. Hodí se pro pěstování ve skalkách, suchých zídkách nebo v trvalkové výsadbě. Tvoří poléhavé nebo vzpřímené keříky.

Jak často zalévat oregano

Pěstování dobromysli venku

Bylinu není potřeba nijak zvlášť zalévat. Pokud je deštivé období, nepotřebuje zálivku vůbec, v období sucha a vysokých teplot zaléváme pouze trošku po vysušení půdy. Nikdy oregano nezalévejte přes listy, předejdete tak hnilobě.

Kdy se suší oregano

Jak ho správně sušit

Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.

Jak připravit čaj z oregana

Zkuste si připravit čaj z Dobromysli, který popíjejte po douškách před spaním nebo po vydatném jídle. Jednu až dvě lžičky drcené natě Dobromysli zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat pod pokličkou. Poté čaj sceďte. Oregáno je také oblíbené koření v české a středomořské kuchyni.

Jak používat Oregánový olej

Užívejte 1 x denně po dobu 14-21 dní. Pokud chcete užívat olej denně a dlouhodobě, zařaďte po každých 2-3 týdnech 1 týden pauzu. Poté můžete tento cyklus opakovat. Při vnitřním užívání vždy oreganový olej zřeďte s olivovým olejem nebo vodou.

Kdy se sbira oregano

Kdy a jak dobromysl sbírat a sušit

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem.

Jak usušit oregano

Jak ho správně sušit

Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C. Pro okamžitou spotřebu můžeme sbírat průběžně, odstřihujeme jen vrcholné části lodyh, aby bylinka mohla dále růst.

Co leci dobromysl

Dobromysl obecná je skvělým přírodním antibiotikem. Ačkoliv se standardní léčbě nevyrovná, pokud se zatím ke svému lékaři nechystáte, můžete se pokusit právě oreganem zmírnit projevy nachlazení. Silice této bylinky uvolňují křeče při kašli, působí jako dezinfekce a také usnadňují odkašlávání.

Který zlatobýl je léčivý

Celík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu.

Na co je dobrý Oregánový olej

Použití oreganového oleje

Tento bylinný olej je silným antimikrobiálním přípravkem, který pomáhá ubránit se infekcím. Oreganový olej má také antibakteriální, antivirové antifungální vlastnosti.

Jak uchovat oregano

Jak oregano skladovat Usušené oregano skladujte na chladném, tmavém a suchém místě ve vzduchotěsné skleněné nádobě. Čerstvé oregano by mělo být skladováno v igelitovém sáčku v lednici.

Jaké bylinky na ledviny

Z bylin se mně nejvíce osvědčily zlatobýl obecný (celík), přeslička, truskavec (rdesno ptačí), lichořeřišnice, vrbovka, bazalka posvátná a jehlice trnitá. Zlatobýl obecný (celík) patří k nejúčinnějším bylinám při potížích s ledvinami – pomáhá při zánětech močových cest, močových a ledvinových kamencích.

Na co je dobrý Zlatobyl

Celík zlatobýl obsahuje řadu účinných flavonoidů, tříslovin, saponinů, hořčin a slizů. Je jednou z nejúčinnějších bylin na onemocnění ledvin a močových cest. Působí močopudně, dezinfekčně, podporuje látkovou výměnu, rozpouští kaménky, tlumí krvácení v trávicím ústrojí, je vynikající na ekzémy a nehojící se rány.

Jak užívat olej z oregana

Esenciální olej je 100% přírodní výtažek z květů a listů oregana. Je mnoho možností, jak oreganový esenciální olej použít: přidejte 2-3 kapky pro zmírnění překrvené nosní sliznice, ucpaného nosu a plicní infekce přidejte do difuzéru nebo výparníku a zhluboka vdechujte.

Jak pouzit cerstve oregáno

Čerstvá dobromysl se používá málo. Já ji přidávám čerstvou do polévek, např. dršťkové polévky z vepřového žaludku. Čerstvou můžete použít také na ryby, k usmaženým vajíčkům, do pomazánek nebo na zeleninové saláty.

Kdy se stříhá oregáno

Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.

Jak uklidnit ledviny

Důležité je přijímat hodně tekutin, asi 2,5 1 rozloženě během celého dne. Je vhodné preventivně užívat podpůrné byliny povzbuzující činnost ledvin: břízu bělokorou, kopřivu dvoudomou, přesličku rolní, zlatobýl obecný, vřes obecný či pampelišku (smetanku lékařskou).

Co je nejlepší pro léčbu ledvin

Pro podporu funkce ledvin se proto zaměřte hlavně na teplé zeleninové pokrmy a čerstvé ovoce. Zkuste se aspoň pár dní v týdnu vyhnout masovým jídlům a všeobecně bílkovinovým potravinám. Kromě toho omezte množství soli a vyhněte se taky jednoduchým rychlým cukrům.

Na co je dobrý oreganový olej

Použití oreganového oleje

Tento bylinný olej je silným antimikrobiálním přípravkem, který pomáhá ubránit se infekcím. Oreganový olej má také antibakteriální, antivirové antifungální vlastnosti.