Co delat v hmoždíři?

Co delat v Hmozdiri

Hmoždíř je nádoba, která slouží k roztloukání a drcení koření či bylinek, případně soli apod. Skládá se ze dvou částí, samotného hmoždíře, čili nádoby, která má uvnitř oblý tvar, a z podlouhlé paličky s rozšířeným koncem (tlouk, tlouček a nebo trdlo).
Archiv

Na co použít hmoždíř

Hmoždíř je nádoba, která slouží k drcení koření, a v dnešní době už nejen k tomu- hmoždíře využíváme i k přípravě bylinkového másla, drcení bylinek nebo pesta. Hmoždíř se skládá ze dvou částí – nádoby, ve které koření drtíme a paličky (nebo se jí říká také tlouk, nebo tlouček).

Jak rozdrtit koření bez hmoždíře

Nemáme-li hmoždíř, vložíme koření do sáčku a rozklepeme je válečkem nebo dřevěnou paličkou.

Jak Nadrtit kmín

Pokud potřebujete přesto kmín nadrtit, doporučujeme provést to až těsně před vařením – silice totiž na vzduchu rychle vyprchávají. Chuť kmínu římského lze zvýraznit krátkým opražením na oleji a až potom jej rozdrtit. Klasický kmín je nenahraditelný při pečení nejen žitného, ale většiny druhů chleba i jiného pečiva.

Jak vyčistit hmoždíř

Z domácích ingrediencí můžete vyzkoušet roztok vody se solí, kyselinou citronovou nebo octem, v němž necháte hmoždíř pořádně odmočit. Pokud babské rady nezaberou, mohou přijít na řadu chemické přípravky, které běžně seženete v drogerii. Nejčastěji se na čištění mosazi používá Sitol nebo Silichrom.

Jak umlít hřebíček

Nebojte se použít sílu, abyste hřebíček nadrtili co nejjemněji. Přidržujte prsty ruky oba konce papíru k sobě, abyste zabránili vyskakování nadrceného koření. Během tlučení hřebíčku si dejte dvě tři přestávky, papír rozevřete a sklepněte nadrcené koření k sobě. Pak opět překryjte a pokračujte v tlučení.

Jaký je nejlepší hmoždíř

Za vůbec nejkvalitnější jsou považovány lávové hmoždíře, jejich povrch bývá drsný, což drcení urychluje i usnadňuje. Stejně kvalitní jsou hmoždíře vyrobené z mramoru nebo granitu. Oba materiály jsou bytelné a mají dlouhou životnost. Za méně vhodné materiály je považováno dřevo, porcelán a mosaz.

Jak rozemlít hřebíček

Hřebíček nasypte do mixéru nebo jiného přístroje, který budete používat. Zapněte a rozmixujte na prášek. Nezapomeňte dát na mixér víčko, protože to bude pěkně prášit. Zjistila jsem, že se hřebíček mixuje lépe na nižší otáčky.

Jak Namlit bylinky

Užívání práškových bylin

Práškové byliny si můžete vložit do úst, nechat chvíli působit a pak zapít větším množstvím vody. Další možností je rozmíchat prášek ve dvou decilitrech vlažné vody a vypít, nebo prášek zalít 200 ml horké vody, nechat 10 minut louhovat a vypít.

Jak obnovit mosaz

Domácí přípravky na čištění mosazi

Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.

Jak vycistit Stary Hmozdir

Z domácích ingrediencí můžete vyzkoušet roztok vody se solí, kyselinou citronovou nebo octem, v němž necháte hmoždíř pořádně odmočit. Pokud babské rady nezaberou, mohou přijít na řadu chemické přípravky, které běžně seženete v drogerii. Nejčastěji se na čištění mosazi používá Sitol nebo Silichrom.

Jak umlít koření

Jsem plně spokojena s lékárenskou hrubou třecí miskou, třeba pepř jde rozdrtit až na prášek. Možná je to trochu piplačka, ale jde krásně kontrolovat potřebnou hrubost/jemnost a snadno se umyje:-) Mám pořádný hmoždíř a jakékoliv myslitelné koření v něm zatím šlo rozdrtit na prach.

Jak vybrat hmoždíř

Nejlepší hmoždíře

Pořadí Název Hodnocení
1. Banquet Hmoždíř Lavender 11,5 cm ⭐ 100 %
2. ORION MRAMOR 11.5 cm ⭐ 100 %
3. Banquet COLLEZIONE BIANCA 11,5 cm ⭐ 95 %
4. Tescoma Hmoždíř PRESIDENT ⭐ 92 %

Jak použít hřebíček na zuby

Hřebíček – lék na bolavé zuby a dásně

Hřebíček také zabraňuje vzniku paradentózy, zubního kazu a podporuje tvorbu bílých krvinek. Tip: Bolesti zubů utišíme přiložením doměkka uvařeného hřebíčku na bolavé místo nebo si tam kápneme neředěný éterický olej.

Čím se dá nahradit nové koření

Čím nové koření nahradit½ lžičky mleté ​​skořice.¼ lžičky mletého hřebíčku.¼ lžičky mletého muškátového oříšku.

Jak vybrat mlýnek na koření

Materiál mlýnku

Jestli si vyberete nerezový, dřevěný, keramický nebo plastový mlýnek závisí především na vašich preferencích. Nerezový bude určitě bytelnější než plastový, ale i průhledný plast má své kouzlo a výhody. Právě díky jeho průhlednosti vidíte, kolik koření v mlýnku zbývá.

Co sušit na čaj

Obecné doporučení pro sušení léčivých bylinek:

dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka), jiné naopak o vůni přijdou ( např. meduňka, máta nebo bazalka) léčivé bylinky sušíme zavěšené ve svazcích (řepík, levandule, třezalka tečkovaná, oregáno, řebříček obecná atd.)

Čím se dá vyčistit mosaz

Speciální čistidlo

Může se stát, že citron, ocet ani kečup nezabere. V takovém případě sáhneme po speciálních přípravcích jako je Sidol nebo Aurex. Najdeme je v nejbližší drogerii a cena se většinou pohybuje do 100 Kč. Čistidlo jen stačí nanést na kousek hadříku a mosaz vyleštit.

Jak vyčistit svícen

Pokud se jedná o skleněný, porcelánový nebo kovový svícen, pak použijte vodu. Vložte svícen do hrnce se studenou vodou. Zahřívejte ji, dokud voda nezačne vřít. Druhou možností, jak vyčistit svícen od vosku, je za použití mrazničky.

Proč mlít sůl

Jemné mletí podtrhuje chuť, mletí hrubé pak upřednostňuje aroma, při středním umletí by pak všechny prvky měly být vyváženy. Pokud je pepř delší dobu vystaven varu, získává spíše nahořklou příchuť.

Co vytáhne zánět ze zubů

SŮL A PEPŘ – antibakteriálně, protizánětlivě a anesteticky působí i směs soli a pepře. Smíchejte je a přidejte pár kapek vody tak, aby vznikla kašička. Natřete ji na bolavý zub – po pár minutách byste měli cítit úlevu. Můžete opakovat dle potřeby několikrát denně i několik dní.

Proč bolí zuby v noci

Bolest se zhoršuje v noci po ulehnutí a má pulsující charakter. To se vysvětluje vlivem zvýšení tlaku krve v oblasti hlavy v horizontální poloze (noční návštěvy pacientů na zubní pohotovosti…). Někdy bolest na skus a na poklep. Bolestivý zub lze zpravidla lokalizovat.

Čím nahradit hřebíček

Hřebíček se ve sladkých pokrmech často používá spolu se skořicí a muškátovým oříškem. Právě tato dvě koření v poměru jedna ku jedné se nejčastěji používají jako náhražka hřebíčku. Pokud nemáte ani je, lze poměrně dobře hřebíček nahradit též pomocí nového koření.

Jak Namlet Hrebicek

Jak hřebíček použít Hřebíček se typicky prodává jako celá sušená poupata s kalichy. Lze ho ale také podrtit nebo namlít na jemný prášek. Často se míchá s dalším kořením a mele až společně s ním.

Jakou sůl do mlýnku

Sůl do mlýnku je vhodné vybírat co nejpečlivěji. Chcete-li totiž využít to nejlepší z mechanismu na mletí soli, použíjte výhradně sůl suchou, nejlépe o průměru 4 mm, které má např. hrubá mořská sůl, horninová sůl, himalájská sůl apod. V kombinací s vlhkostí totiž sůl tvrdne a mlýnek může po čase začít korodovat.