Co dělat když prodejce nereaguje na reklamaci?

Co dělat když prodávající nereaguje

Dobrý den, zašlete písemnou reklamaci na sídlo dotčené firmy. Firma musí Vaši reklamaci vyřešit do 30 dnů, pokud s Vámi v této lhůtě nebude komunikovat a nezašle Vám písemné vyřízení reklamace, zašlete odstoupení od smlouvy z důvodu nevyřešení reklamace v zákonem stanoveném termínu a požádejte o vrácení peněz.
Archiv

Kdy má zákazník právo na vrácení peněz při reklamaci

Prodejce odpovídá za vady, které byly na věci při převzetí a má se za to, že vada, která se vyskytne do 6 měsíců, byla na věci už v době převzetí. Nárok na výměnu věci (nebo její součásti), pokud to není povaze vady nepřiměřené nebo neúměrné (např. vadu lze snadno odstranit ihned), jinak oprava (odstranění vady).

Co když není reklamace vyřízena do 30 dnů

Pokud reklamace není vyřízena včas (nejdéle 30 den), má spotřebitel stejná práva, jako by věc byla neopravitelná. Spotřebitel proto může o den později buď odstoupit od kupní smlouvy a chtít vrátit peníze, nebo může požadovat výměnu věci za novou. Právo rozhodnout se mezi oběma způsoby má spotřebitel, ne obchodník.

Jak se bránit při zamítnutí reklamace

Neuznaná reklamace – jak se bránit

Pokud sami poškodíte zboží, také nemůžete reklamovat. Doba, kdy je možné reklamovat, je obvykle 24 měsíců od zakoupení zboží. Pokud byla reklamace zamítnuta a vy s tím nesouhlasíte, můžete se obrátit na odborníka, nebo spotřebitelskou organizaci či přímo na Českou obchodní inspekci.

Kdy nemá kupující nárok na reklamaci vadného zboží

Pokud kupující zjistí vadu v prvních 6 měsících od koupě, leží důkazní břemeno na prodávajícím. Předpokládá se totiž, že zboží v takovém případě bylo vadné už v den nákupu a vy jakožto podnikatel musíte dokázat, že je zboží v pořádku (například znaleckým posudkem). Pokud není, jste povinni reklamaci přijmout a vyřídit.

Jak postupovat při třetí reklamaci

Pokud se stejná vada objevuje opakovaně i po opravě nebo reklamujete více různých vad na jednom výrobku, máte automaticky nárok buď na výměnu, nebo odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Preferovaný způsob reklamace je vždy nutné uvést do reklamačního listu.

Co dělat když mi prodejce nevrací peníze

Kontaktujte banku. Ve všech předchozích případech platí, že pokud vznikne situace, kdy prodejce spotřebiteli má peníze vrátit – ať už za zboží nedoručené, vrácené, či reklamované -, ale nevrací, je nutné kontaktovat nejprve prodejce s tím, že je v prodlení, a žádat řešení situace, potažmo vrácení peněz.

Jak požadovat vrácení peněz

Reklamaci může doručit v podstatě jakkoliv, buď osobně na prodejně, telefonicky nebo třeba e-mailem. Samozřejmě musí také vadný výrobek doručit k posouzení. Pozor! Veškeré náklady reklamace nesete vy jako prodejce a náhradu výdajů za doručení zboží nemůžete požadovat ani v případě, že se reklamace ukáže jako neplatná.

Kdy mám nárok na vraceni peněz

Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.

Kdo rozhoduje o způsobu vyřízení reklamace

Obchodník rozhoduje o výměně či opravě. Pokud ani jedno není možné, máte právo na vrácení peněz. Výměna za stejný kus nebo oprava (rozhoduje se obchodník). Pokud není možné, tak vrácení peněz.

Jak řešit zamítnutou reklamaci

Jestliže reklamaci zamítnul přímo prodávající, je vhodné se s ním nejprve dohodnout. V takovém případě doporučujeme prodávajícímu zaslat písemný nesouhlas se zamítnutím reklamace ve formě doporučeného dopisu (tzv. na dodejku) a požádat ho o opětovné posouzení.

Kdo posuzuje reklamaci

V této oblasti tedy Česká obchodní inspekce postihuje jednání, které je v rozporu se zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně pak nedodržení jeho ustanovení § 13 a § 19, která upravují po formální stránce průběh reklamačního řízení.

Jak dlouho má prodávající na vyřízení reklamace

Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na lhůtě delší. O vyřízení reklamace je dle výkladu Ústavního soudu a Nejvyššího soudu povinen podnikatel spotřebitele vyrozumět.

Kdo platí dopravu při reklamaci zboží

Prodávající vám náklady uhradit musí minimálně v té jejich části, kterou pokládá za účelně vynaloženou. Mezi typické náklady spojené s reklamací patří poštovné či náklady jiné dopravy zboží na reklamaci a zpět, a cena znaleckého posudku pořízeného po zamítnutí reklamace.

Jaké jsou nároky při rozporu s kupní smlouvou

Primárním způsobem jakým občanský zákoník umožňuje odstranit rozpor s kupní smlouvou je právo kupujícího požadovat po prodávajícím, aby věc vyměnil nebo ji opravil, a to bezplatně a bez zbytečného odkladu.

Jak dlouho má prodejce na vrácení peněz

Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.

Jaké jsou způsoby vyřízení reklamace

Při vyřizování reklamace vady mohou nastat tato řešení: oprava věci, výměna věci, sleva z ceny či vrácení kupní ceny.

Jak se řeší reklamace

Při reklamaci má spotřebitel nárok dostat písemné potvrzení o přijetí reklamace a o jejím vyřízení. Po skončení reklamačního řízení pak vzniká povinnost vydat spotřebiteli potvrzení, které musí obsahovat: datum a způsob vyřízení reklamace, potvrzení o případném provedení opravy a době jejího trvání.

Jak postupovat při reklamaci zboží z internetu

Kde a jak uplatnit reklamaci

Reklamaci můžete uplatnit přímo u e-shopu, na jeho na provozovně nebo také u autorizovaného servisu, který je uveden v záručním listu. O uplatnění reklamace si nechte vždy vystavit písemné potvrzení, které bude obsahovat datum reklamace, čeho se týká a požadovaný způsob jejího vyřízení.

Jak vrácení zboží na prodejně Alza

Uhrazením objednávky se služba automaticky aktivuje a po dobu 90 dnů ji můžete uplatit. Služba je platná od data doručení. Zboží vám nevyhovuje Produkt nám vraťte na jakoukoliv prodejnu Alza.cz a peníze dostanete ihned zpět ve formě Dobropisu, který můžete uplatnit na další nákup.

Co je nebezpečí škody na věci

Pod pojmem nebezpečí škody na věci je třeba chápat rizika důsledků spojených se ztrátou, zničením, poškozením či jakýmkoli znehodnocením věci. Obecně platí, že nebezpečí škody na věci přechází na kupujícího převzetím věci, případně nastane-li jiná skutečnost, která převzetí nahrazuje.

Jak dlouho trvá odpovědnost za vady

Lhůta k uplatnění vad – zákonná povinnost prodávajícího

Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží, v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí věci . Toto odpovídá zákonné povinnosti prodávajícího z vadného plnění u zboží při jeho prodeji v obchodě.

Kdy mám právo na reklamaci

Reklamace z pohledu prodejce. Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu.

Co je potřeba k reklamaci Alza

Pro uplatnění reklamace nepotřebujete záruční list. Vždy Vám postačí účtenka nebo číslo objednávky. Délka záruky u každého zboží je vždy vidět v pravém sloupci účtenky. Záruka běží ode dne převzetí zboží po dobu stanovenou na účtence.

Kdy přechází nebezpečí škody na věci

Obecně platí, že nebezpečí škody na věci přechází na kupujícího převzetím věci, případně nastane-li jiná skutečnost, která převzetí nahrazuje. Dle ustanovení § 2087 občanského zákoníku má prodávající povinnost odevzdat zboží kupujícímu.