CO dělat při úniku oxidu uhelnatého?

Jak se zbavit oxidu uhelnatého

Otravu lze léčit inhalací čistého kyslíku nebo umístěním pacienta do přetlakové komory (hyperbarická kyslíková terapie) ve snaze nahradit oxid uhelnatý co nejrychleji kyslíkem. Bez těchto opatření se při pouhém pobytu na neznečištěném vzduchu organismus zbaví poloviny CO asi za 320 minut.

CO dělat při otravě oxidem uhelnatým

První pomoc spočívá v přerušení expozice (vyvětrat, při zachování vlastní bezpečnosti vynést zasaženou osobu), a pak, pokud došlo k zástavě oběhu, je třeba bezodkladně poskytnout srdeční masáž a dýchání z plic do plic.
Archiv

CO hlásič oxidu uhelnatého

Detektor oxidu uhelnatého je nezbytným zařízením pro každou domácnost nebo firmu, která používá fosilní paliva, například plynové spotřebiče a vozidla. Detektory oxidu uhelnatého (CO) detekují přítomnost jedovatého CO2 ve vzduchu a při dosažení nebezpečných hodnot vás upozorní hlasitým alarmem.

Jak se pozna oxid uhelnatý

Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku.

CO se stane kdyz se Nadycham plynu

1/ Zemní plyn je nástroj sebevrahů

Toxické vlastnosti toho plynu jsou sice zanedbatelné, ale nadýchání způsobuje malátnost, bolesti hlavy a pocit tlaku v očích. Stačí se rychle nadýchat čerstvého vzduchu a tyto příznaky zmizí, jenže pokud dáte hlavu do trouby a už ji nevyndáte, zmalátníte a nakonec se udusíte.

Proč je CO jedovatý

Oxid uhelnatý je značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin (COHb), čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání.

Kam umístit čidlo na oxid uhelnatý

V případě instalace na stěnu musí být umístěn min. 150 mm pod stropem a zároveň výše než je horní hrana dveří a oken. Hlásiče CO se umísťují v půdorysné vzdálenosti 1 až 3 metry od nejbližšího potencionálního zdroje oxidu uhelnatého.

CO je lehčí než vzduch

Helium je vzácný plyn s vynikajícími vlastnostmi – je stálý, lehčí než vzduch a vůbec není výbušný. To předvedeme na pouťových balóncích. Významné využití však má zkapalněná forma hélia.

Kde se nachází oxid uhelnatý

V přírodě je přítomen v nepatrném množství v atmosféře, kde vzniká především fotolýzou oxidu uhličitého působením ultrafialového záření, jako produkt nedokonalého spalování fosilních paliv i biomasy. Je také obsažen v sopečných plynech. V mezihvězdném prostoru se vyskytuje ve značném množství.

CO dělat při úniku plynu

Mimo místo nebezpečí zavolejte na nonstop pohotovostní linku 1239. Pokud si myslíte, že plyn může unikat z míst, kam nemáte přístup, zavolejte také hasiče a policii (150 a 158), případně událost nahlaste na lince 112. Zůstaňte na čerstvém vzduchu poblíž vchodu, abyste mohli záchranné složky navést k rizikovému místu.

Jak se pozna otrava plynem

Otrava tichým zabijákem

Někdy je možné cítit i tlak na prsou. Při vyšší koncentraci oxidu uhelnatého v ovzduší můžeme pocítit závratě a silnou žaludeční nevolnost. Pokud je po otravě plynem člověk stále při vědomí, je první pomoc jednoduchá – pomalé dýchání čerstvého vzduchu.

Kdy vzniká oxid uhelnatý

Jedovatý oxid uhelnatý je produktem nedokonalého spalování – vzniká při hoření jakéhokoliv paliva . Příčinou výskytu zvýšených koncentrací v interiérech je nedostatečné odvětrání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy (koupelny) a další spalovací zařízení umístěna.

Kde se drží oxid uhelnatý

Kde se oxid uhelnatý bere

V běžném ovzduší je jeho koncentrace minimální a není nijak nebezpečný. Jinak tomu je v domácnosti, kde se při běžném užívání plynových spotřebičů koncentrace zvyšuje. Největším nebezpečím tak jsou nedostatečně větrané prostory, např. koupelny s instalovaným kotlem nebo průtokovým ohřívačem.

Jak funguje detektor oxidu uhelnatého

Základem detekce je takzvané katalytické spalování, které probíhá v detektoru plynu. Pokud se plyn dostane do blízkosti detektoru, změní se jeho parametry a je vyhlášen poplach. Bohužel tato metoda, seč je velmi spolehlivá, nedovoluje provoz na baterie.

CO smrtelna koncentrace

Přirozená koncentrace oxidu uhelnatého v ovzduší se pohybuje kolem 0-10 ppm, v domácnostech s plynovým kotlem a v městských aglomeracích může být tato hodnota až 200 ppm. První příznaky otravy oxidem uhelnatým se objevují při koncentraci kolem 200 ppm, život ohrožující je koncentrace nad 400 ppm.

Čím je nebezpečný svítiplyn

Otrava svítiplynem je v podstatě otrava oxidem uhelnatým, který je ve svítiplynu obsažen v různém množství, podle toho, z čeho je vyroben. V dobách, kdy byl svítiplyn používán jako otopný plyn v domácnostech, stával se častým prostředkem sebevražd. Z toho pochází úsloví "pustit si plyn".

Jak je cítit zemní plyn

Nejběžněji se dá únik plynu zjistit typickým zápachem. Zemní plyn je sice sám o sobě bez zápachu, ale právě kvůli bezpečnosti je odorizován sloučeninami síry a zapáchá již při nízkých koncentracích.

CO se přidává do zemního plynu

vyčištěný zemní plyn je prost zápachu). Používá se v plynárenském a chemickém průmyslu. Nejčastěji se pro odorizaci používají thioly či sulfidy (dřívějším názvoslovím merkaptany a sirníky), např. ethanthiol, tetrahydrothiofen (thiolan), nebo sulfan.

CO nejvíce absorbuje oxid uhličitý

Chlorella Vulgaris je druh zelené mikrořasy s údajnou schopnosti pohlcovat v poměru k vlastnímu objemu více oxidu uhličitého než kterákoliv jiná rostlina.

Jak se pozna únik plynu

Vnímejte podezřelé zvuky a zápach vycházející z plynových spotřebičů. Plameny na sporáku by měly mít modrou barvu, žlutá nebo oranžová poukazují na únik plynu. Pravidelně větrejte v místnostech, kde se nacházejí plynové spotřebiče.

Co delat kdyz citim plyn v bytě

Mimo místo nebezpečí zavolejte na nonstop pohotovostní linku 1239. Pokud si myslíte, že plyn může unikat z míst, kam nemáte přístup, zavolejte také hasiče a policii (150 a 158), případně událost nahlaste na lince 112. Zůstaňte na čerstvém vzduchu poblíž vchodu, abyste mohli záchranné složky navést k rizikovému místu.

Kdy dojde zemní plyn

Zemní plyn: 52 let

Spotřeba zemního plynu se na základě rostoucí poptávky rok od roku zvyšuje. Pokud to takto půjde dál, vypotřebuje se přesně za 52,6 roku, vypočítala společnost British Petroleum. Alternativa: Jaderná energie, která má sice mnoho odpůrců, jedná se však o nejlepší alternativu fosilních paliv.

Co se přidává do zemního plynu

Zajímavost: Samotný zemní plyn nemá žádný pach. Právě kvůli bezpečnosti se do něj přidávají sloučeniny síry (sirné alkoholy), díky kterým výrazně páchne již při slabém úniku a malé koncentraci.

Co může způsobit únik plynu

Jednou z hlavních příčin úniku plynu v domácnosti a následných výbuchů nebo otrav je nedostatečný servis plynových kotlů a ohřívačů. U každého zařízení musí být prováděna pravidelná kontrola ve lhůtách určených výrobcem. Nejčastěji jsou servisní prohlídky stanoveny jednou ročně.

Co dělat při úniku plynu

Mimo místo nebezpečí zavolejte na nonstop pohotovostní linku 1239. Pokud si myslíte, že plyn může unikat z míst, kam nemáte přístup, zavolejte také hasiče a policii (150 a 158), případně událost nahlaste na lince 112. Zůstaňte na čerstvém vzduchu poblíž vchodu, abyste mohli záchranné složky navést k rizikovému místu.