Co dělat při požáru v bytě
při požáru vašeho bytu se snažte opustit okamžitě byt směrem na chodbu. Zavřete za sebou dveře, zamezíte zakouření chodby a možnému ohrožení ostatních nájemníků; k opuštění domu nikdy nepoužívejte výtah, pokud se nejedná o výtah evakuační (označen bezpečnostním značením "Evakuační výtah");
Jak se chovat při požáru
Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.
Co mám dělat když hoří
Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.
Co dělat když začne hořet
Základní věc je, že je třeba se jej ihned pokusit uhasit. Když ale člověk nezvládne uhasit požár vlastními prostředky, je nutné, aby okamžitě zavolal na hasiče, tedy linky 112 nebo 150. Následně je třeba opustit místnost, kde k požáru dochází, a uzavřít dveře tak, aby se zpomalilo jeho šíření.
Jak se plní kouř v místnosti při požáru
Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.
Co dělat po požáru
Po požáru si nechejte velitelem zásahu písemně předat místo požáru. Velitel Vám také doporučí následná opatření a sdělí, je-li vstup do objektu/bytu možný a za jakých podmínek. 3. Na požářišti se i po ukončení zásahu mohou uvolňovat nebezpečné a karcinogenní látky.
Jak rychle se šíří požár
Pokud se rychlost větru zvýší na 20 km/h, rychlost šíření požáru vzroste na 0,8 km/h. Při rychlosti větru 40 km/h, je rychlost postupu ohně již 1,8 km/h. Vítr také ovlivňuje šíření ohně v závislosti na topografii (viz. dále).
Čím se hlásí elektřina
Práškový hasicí přístroj
Jedná se o nejpoužívanější a nejuniverzálnější hasicí přístroj. Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.
Co je to požár
„Pro účely požární ochrany se za požár považuje každé nežádoucí hoření, při kterém došlo k usmrcení či zranění osob nebo zvířat, anebo ke škodám na materiálních hodnotách. Za požár se považuje i nežádoucí hoření, při kterém byly osoby, zvířata nebo materiální hodnoty nebo životní prostředí bezprostředně ohroženy.
Jak vznika požár
Vzniká vznícením vrstev humusu nebo rašeliny, nejčastěji při pálení klestu či jinou iniciací, a to buď přímým zapálením, nebo od hořících kořenů, jestliže je oheň rozdělán na pařezech stromů. Rozšiřování požáru je velmi pomalé, požár je většinou zjištěn až po několika dnech od ukončení prací.
Co vzniká při požáru
Při požáru vznikají tyto základní produkty: teplo, světlo, kouř, hořlavé nespálené plyny a nespálený tuhý zbytek (popel). Teplo je produktem hoření a intenzita jeho vývinu závisí na velikosti plamenů.
Jak zabránit požáru
Jak předcházet požáru
Nikdy nenechávejte hořlavé předměty na místech dostupných pro děti. Únikové cesty – chodby, schodiště, atd., musí zůstávat volně průchozí. Nekuřte uvnitř a špačky odkládejte do nehořlavých nádob. Nenechávejte bez dozoru otevřený oheň: krb, adventní věnec, olejové lampy…
Jak předcházet požárům
Buďte v domácnosti vybaveni funkčními hasicími prostředky jako jsou hasicí přístroje a hasicí spreje. Udržujte v dobrém technickém stavu zdroje vody. Předcházejte rozšíření případného požáru instalací požárních hlásičů. Elektronika je velmi často citlivější a rychlejší než člověk.
Co způsobuje požáry
Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.
Jak vznikají požáry v přírodě
Příčinou lesního požáru může být přírodní jev jako je např. blesk, vznícení při vysokých teplotách, ale ve většině případů se jedná o lidskou nedbalost (např. nedopalky od cigaret, žhářství). Podle toho, v jakém druhu lesa se oheň šíří, se požáry rozdělují na pozemní, podzemní a korunové.
Co způsobuje lesní požáry
Příčinou lesního požáru může být přírodní jev (blesk), ale v naprosté většině se jedná o lidskou nedbalost. V takovém případě jde nejčastěji o odhozený nedopalek cigarety nebo nerespektování zákazu zakládání ohňů v lese či následně jejich nedostatečné uhašení.
Jak poznat požár
– Ozývá se nezvyklé praskání a hučení. – Hustý kouř z komína. – Nezvyklý zápach v budově. – Z průduchu komína na střeše lítají žhavé částice a šlehají plameny v množství větším, než obvyklém.
Kde na světě hoří
Co do počtu požárů už od pohledu vítězí především rovníková Afrika, ale třeba i jihovýchodní Asie. Animace požárů na Zemi od roku 2000: Stručně řečeno, ačkoliv jsou současné požáry v Jižní Americe a Rusku poměrně rozsáhlé, z globálního hlediska a hlavně v delším časovém úseku už to taková katastrofa není.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Kde hoří v Evropě
S rozsáhlými požáry bojuje několik států jižní Evropy. Oheň ohrožuje turisty v Chorvatsku a Itálii, hoří také v Černé Hoře, Francii, Portugalsku a Španělsku. Požáry se kvůli vysokým teplotám a suchu rychle šíří a hasiči mají co dělat, aby je dostali pod kontrolu.
Kde hoří na Tenerife
Na ostrově Tenerife, kde se oheň vznítil v pondělí, skončilo v plamenech 13 000 hektarů převážně piniových lesů. Z desítky vesnic bylo evakuováno více než 8500 obyvatel a některé domy zasáhl oheň. Plameny nezasáhly národní park kolem hory Teide, která je s 3718 metry nejvyšším vrcholem Španělska.
Jak uhasit hořící komín
Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva.
Co dělat v případě požárů komínu
Co dělat, když začne v komíně hořet Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112.
Kde hoří v Itálii
Letovisko na Sicílii musely na člunech opustit stovky turistů Přes 700 turistů muselo kvůli požáru opustit letovisko na Sicílii. Lesy hoří i v dalších jihoitalských regionech, třeba na úpatí sopky Vesuv. Hasiči proti plamenům nasadili helikoptéry a pomáhají jim také jednotky civilní obrany nebo vojáci.
Kde hoří ve světě
Co do počtu požárů už od pohledu vítězí především rovníková Afrika, ale třeba i jihovýchodní Asie. Animace požárů na Zemi od roku 2000: Stručně řečeno, ačkoliv jsou současné požáry v Jižní Americe a Rusku poměrně rozsáhlé, z globálního hlediska a hlavně v delším časovém úseku už to taková katastrofa není.