Co dělat pod jezem?

Jak bezpečně sjet jez na kanoi

Jak bezpečně sjíždět jezy

Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.

Jak se vyplavat z jezu

Jak vytáhnout plaváčka

Zachránce na břehu sám aktivně lano přitahuje, a tím přitahuje i plaváčka ke břehu. Dovolí-li to místo na břehu jezu, pak zcela nejrychlejší a nejjistější metodou vytažení plaváčka je pevné uchopení házečky a běh s ní šikmo dolů od jezu.
Archiv

Jak poznat nebezpečný jez

Jak poznám nebezpečný jezbřeh lemují pomníčky utonulých nebo výstražné cedule.nebezpečný jez bývá vyznačen v kilometráži řeky.vytváří se válec – voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtékávoda tiše přepadáváznačně zpěněná voda.netvoří se žádné vlny.

Proč se staví jezy

Slouží k tomu, aby se spád vody využil pro výrobu energie (vodní mlýn, vodní pila, vodní elektrárna aj.), případně se buduje kvůli regulaci vodního toku (ochrana proti povodním, zvýšení splavnosti). Obvyklá výška jezu se pohybuje od necelého jednoho metru až po přibližně 3 metry.

Jak se řídí loď

v levé ruce (pádluje na pravém boku lodi), musí zadák držet hlavičku pádla v ruce pravé (pádluje na levém boku lodi). Shodné držení pádla stejnou rukou za hlavičku (pádlování na shodné straně) výrazně zvyšuje riziko převrhnutí lodi. Takovéto držení je na školních vodáckých akcích nepřípustné.

Jak sjíždět vodu

Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.

Jak to vypadá pod jezem

Jez ve tvaru S, kde dole nedopadá voda na spodní hladinu shora, ale je směrována dopředu, je při odtékání spodní vody bezpečný. Pozor ale při zvýšení spodní hladiny – to se ocitne spodní ohyb pod vodou a vzniká plochý silný válec. Pokud dole válec není a voda odtéká, skáčeme tyto jezy úplně bokem.

Jak vypadá válec

Válec je v prostorové geometrii těleso, vymezené dvěma rovnoběžnými podstavami a pláštěm. Plášť je rozvinutelná plocha, všechny povrchové (tvořící) přímky pláště jsou rovnoběžné a pokud jsou k podstavám kolmé, hovoříme o kolmém válci. V opačném případě se jedná o válec kosý.

Co je koruna jezu

Koruna jezu

– nejvyšší místo přepadu vody na jezu.

Jak se chovat na jezu

Při převržení na jezu je zásadní vesta. Loď neotáčíme zpět, vyprostíme se, lehneme si na záda nohama dopředu, abychom minimalizovali riziko zaklínění se o kameny. Nesnažíme se pod dně v proudu chodit, způsobíme si jen zranění, když nás proud strhne na kameny.

Co dělá zadák

Zadák (kormidelník, kotrč), oproti tomu, sedí vždy vzadu a je zodpovědný za správný směr plavby i za bezpečnost lodi a posádky. Proto by se vždy mělo jednat o zkušenějšího vodáka z dvojice, který již má s jízdou na kánoi nějaké zkušenosti.

Co je to zadák

Zadák má kromě buzerace háčka také na starost bezpečnou, a pokud možno plynulou jízdu. Jak může zadák buzerovat háčka Jednoduše. Díky té vymoženosti, že řídí loď, je pánem a rozdává rozkazy.

Jakou sjet Řeků

Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.

Jaké boty si vzít na vodu

Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.

Co to je parabolický jez

Parabolické jezy jsou standardně nejhorší zabíjáky. Jsou sjízdné jen při velmi velmi velmi nízkých stavech. Pak se jezdí raději předem, protože dole pod nimi bývá dostatečná hloubka. Je potřeba se velmi intenzivně rozjet, abychom nezůstali na hraně, mírně se zaklonit pro plošší dopad a dole se chytat pádlem o hladinu.

Co má válec

Geometrická tělesa

Těleso Koule Válec
Fyzická aktivita Děti můžou udělat kotoul a koulet se jako koule po zemi Děti mohou válet sudy a hrát si tak na válec.
Co má tento tvar pomeranč, míč, klubko vlny, pingpongový míček, globus, overball váleček na těsto, váleček na malování, baterka, špulka s nití

Co jsou válce v motoru

Válec je nepohyblivá, uzavřená část pístového stroje, ve které se pohybuje píst, který koná práci. Může jít o součást hydraulického zařízení, čerpadla a hlavně spalovacího motoru nebo parního stroje.

Co je to Slajsna

Část jezu, která je určená ke sjíždění. Šlajsna má pravou a levou kozu, mezi nimiž je propust, kudy teče proud.

Jak se jinak řekne kánoe

kanoe jinak

otázka z křížovky odpověď stav
lehký člun na 5 písmen kanoe zkontrolováno
pohon kánoe na 5 písmen pádlo zkontrolováno
závodní člun na 5 písmen kanoe zkontrolováno
kánoe (slangově) na 4 písmena keňa zkontrolováno

Jak se Padluje

Pádlo držíme horní rukou za hlavičku nadhmatem, přičemž palec drží hlavičku v poloze proti prstům (zespodu hlavičky). Výšku uchopení pádla spodní rukou zkontrolujeme tak, že upažíme a paže ohneme v loktech do pravého úhlu. Rozpětí takto ohnutých paží je poloha, ve které držíme pádlo při pádlování.

Kdo je háček

Kdo je vpředu a vidí na cestu, ten je šéf. O tom si mohou háčkové nechat pouze zdát. Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.

Jak být zadak

Zadák přidržuje loď za lub nebo límec blíže špičky lodi nebo za přední úchyt. Háček nastupuje do lodi první. Oba dva sedí v kánoi co nejblíže lubu (boku) kánoe na straně, na které pádlují. Sezení v lodi by mělo být pevné, ale nikoli ztrnulé, neboť pohybem celého těla přenášíme pohyb na loď.

Jak sjizdet reku

Jak je to se sjízdností řekZWA – stojaté úseky toků. Sem mohou vyrazit i úplní začátečníci.ZWB – klidné řeky (slabě proudící voda), na kterých se mohou také učit nováčci.ZWC – je značkou pro mírně proudící řeku.Na našich českých řekách se setkáváme pouze s prvními čtyřmi stupni obtížnosti.

Kdy na vodu

Někdo vyrazí v březnu za deště a užívá si klidnou osamocenou plavbu s dostatkem vody v řece. Pro nás ostatní je ideální konec jara/začátek léta. Už je obvykle teplo, v řekách ještě zbývá nějaká voda a na vodě nejsou takové davy jako v létě.

Jaké jídlo si vzít na vodu

Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.