Co dělat s celerovou natí?

Co delat s celerovou natí

Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.
Archiv

Co s listy od celeru

Celerovou nať i s listy můžete ihned zpracovat do vývaru. Listy můžete i usušit a stonky zase nakrájet a zmrazit jako základ na polévku.
Archiv

Jak se suší celerová nať

Příprava sušené celerové natě:

Rozprostřeme ji ve slabé vrstvě na plech (může být vyložený papírem) a sušíme v pootevřené troubě vyhřáté do 40 stupňů nebo venku v polostínu. Sušená celerová nať by měla být zelená a lehce drobivá. Rozemneme ji, naplníme do skleniček a uzavřeme. Skladujeme ji v suchém prostředí.

Jak jíst celer

Tuto kořenovou zeleninu můžete využít mnoha způsoby, od celerového řízku po waldorfský salát. Celer lze konzumovat vařený nebo syrový. U některých odrůd dužina vystavená působení vzduchu mírně zhnědne. Tomu můžete zabránit několika kapkami citronové šťávy nebo octa.

Jak zpracovat Nat z celeru

Celerovou nať využijete nejlépe syrovou

Pokud vám nevadí její specifická chuť, jednoduše ji pokrájejte opravdu nadrobno a přidejte ji do pomazánky, salátů nebo polévek. Dobrou službu vám udělá i ve smoothie nebo proste schroupaná jen tak. Skvělým tipem pro využití celerové natě je pesto.

Jak nejlépe uchovat celerovou nať

Čerstvá nať se skladuje v ledničce, kde při teplotě do 5° C vydrží i týden. Při delším skladování ovšem i v lednici vadne a ztrácí svou typickou chuť. Proto je potřeba ji zabalit do papíru nebo igelitového sáčku. V sušeném stavu vydrží po celý rok, ovšem je třeba ji skladovat v dobře utěsněné plastové či skleněné dóze.

Proč jíst sýrový celer

Celer působí antibakteriálně díky vysokému obsahu silic a éterických olejů. Má močopudné účinky a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu. Celer se většinou využívá v kuchyni tepelnou úpravou, ale nejvíce našemu organismus prospěje konzumace syrového celeru pro zachování všech důležitých živin.

Na co je zdravý celer

Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Na co je dobrý celer

Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů. Prospívá cévám, snižuje cholesterol a podporuje práci žlučníku, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě. Šťáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů.

Jak se dělá celerová pomazánka

Celer a mrkev, opláchneme a na jemném struhadle nastrouháme do mísy. Přidáme majonézu, bílý jogurt a také trošku soli a pepře a přimícháme také čerstvé bylinky, které dodají chuť a hlavně dodají do jinak ne příliš výrazné pomazánky barvu. Přidáme také najemno nastrouhaný sýr – například goudu nebo čedar.

Jak zdravý je celer

Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Co se hodí na celerovou pomazánku

Krásně se hodí na čerstvý chléb nebo celozrnnou housku, bagetku. Pomazánku krásně využijete například na studenou večeři nebo na svačiny.