Co udělat s koprem
Z kopru se využívají v kuchyni nadrobno nasekané zelené větvičky (buď v čerstvém stavu nebo sušené nebo nakládané) k výrobě polévek (kulajda), omáček (koprovka), ochucování mas, pomazánek, salátů a dresingů. Kopr se používá také do marinád na ryby, např. lososa.
Jak zakonzervovat kopr
Sklizený kopr opláchněte, nechte okapat a najemno nakrájejte. Uložte do sterilovaných skleniček a zalijte svařeným nálevem z octa, vody, soli a cukru. Poté skleničky uzavřete a sterilujte. Takto naložený kopr se skvěle hodí do koprovky – kromě toho, že ji dá koprovou chuť, tak ji zároveň příjemně okyselí.
Kam pouzit kopr
Koprové listy mají jemnou a delikátní chuť, a proto se používají mnohem více, a to zejména k rybám, vařenému masu, do omáček a polévek s mléčným základem, do salátů a pomazánek. Vynikající chuť dodá také jogurtovým a smetanovým dresinkům a omáčkám. Stonkový kopr s nezralými semeny se běžně používá do různých nálevů.
Jak zpracovat cerstvy kopr
Čerstvý kopr se hodí k rybám, mořským plodům, míchá se s kořenovou zeleninou, ochutí zelí, květák. Kopr je vynikající také jako přísada do studených omáček se zakysanou smetanou, nejrůznějších dresinků, dipů, smoothie. Pokud ho naložíte do octa (s květy i semínky), tak získáte výraznější chuť koprového octu.
Jak se vaří koprová omáčka
V kastrolu rozpustíme tuk, přidáme mouku a za stálého míchání usmažíme světlou jíšku. Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit. Pak přidáme smetanu a kopr, osolíme, osladíme, okyselíme a necháme přejít varem.
Jak obrat kopr
Skvělou a moderní metodou je také mražení kopru v zásobních na led.Vyberte čerstvé svazky kopru a dobře je umyjte i osušte.Nastříhejte kopr na menší kousky, aby se dobře vešly do formiček.Formičky zalijte převařenou vodou a vložte do mrazničky.
Jak dlouho vydrží kopr
Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.
Jak se Zamrazuje kopr
Kopr pokrájíme, naplníme do mikrotenových sáčků, vytlačíme z nich vzduch, uzavřeme a dáme zmrazit. Druhá možnost je naplnit kopr do tvořítek na led nebo jiných formiček, zalít vodou a nechat zmrazit. Potom formičky vyklepneme, dáme do mikrotenových sáčků, uzavřeme a vložíme do mrazáku.
Jak konzumovat kopr
Hodí se do salátů, pomazánek i různých dresingů, koprový dip by neměl chybět ani u zahradního grilování. Kopr zlepšuje i stravitelnost pokrmů. Pokud jde o jeho pěstování, je velmi nenáročný a jeho silnou vůní se můžete kochat po celé léto.
Kdy se vysazuje kopr
S výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do srpna. Jen tak budeme mít celé léto po ruce čerstvou voňavou nať. Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.
Jak udržet kopr čerstvý
Čerstvý celé měsíce
Typickým způsobem je zamrazení. Je to poměrně účinná metoda, není však jediná. Optimálnější možností, jak mít kopr po ruce ještě i po konci období jeho růstu, je ve skleněných nádobách v lednici.
Co ke koprové omáčce
Luxusní koprovou omáčku podáváme s knedlíky, hovězím masem nebo vařeným vejcem.
Co ke Koprove Omacce
Koprovou omáčku můžete podávat s vařeným bramborem a vařeným vajíčkem nebo zastřeným vejcem. Tato lehčí varianta je ideální jako skvělá večeře. Pokud připravujete sytý oběd, doporučujeme podávat koprovku s houskovým nebo karlovarským knedlíkem a vařeným hovězím masem.
Co udělat aby se nesrazila koprovku
Tu octovou vodu si nechám na dochucení. Přidáme masox, cukr, sůl a postupně přimícháváme mouku rozmíchanou s mlékem. Ochutnáme a už můžeme přilít trochu octa. ( Když máme ocet horký, můžeme ho nalít do horké omáčky a ona se nesrazí.
Kdy přidat ocet do Kulajdy
Postup přípravy receptu
Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.
Co s Urodou kopru
Z kopru se využívá jeho nať, kterou je možné sklízet, dokud rostlina nevykvete. Květy se pak používají zejména při nakládání okurek a dalších druhů zeleniny. Koprovou nať o výšce 15 – 20 cm je možné nasušit do zásoby. Sušíme ji ve stínu nejlépe zavěšenou ve svazcích.
Jak rychle roste kopr
Vegetační doba kopru je 65 až 75 dnů a pokud vsadíme na postupný výsev, dosáhneme téměř celoroční sklizně. Pokud chceme získat zelenou nať, sklízíme rostliny vysoké cca 20 cm (průběžně ale i menší, výsev v řádcích je velmi hustý), pokud chceme kopr jako koření do sladkokyselých nálevů, necháme jej vykvést.
Co se stonky kopru
Druhé použití stonků kopru je spojeno s použitím mlýnku na kávu. Jsou mleté a získávají voňavou zálivku na nádobí. Stonky lze zmrazit, aby se z nich v zimě mohly vyrábět lehce nasolené okurky.
Na co je zdravý kopr
Hlavním zdravotním benefitem kopru je, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zmírňuje křeče ve střevech a žaludku a dodává chuť k jídlu. Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny.
Co odpuzuje kopr
Kopr vonný (Anethum graveolens)
Kopr většině lidí voní, ale to neznamená, že bude vonět i hmyzu. Kopr odpuzuje ze záhonů zeleniny dřepčíky i bělásky, proto ho vysévejte mezi saláty, zelí, květáky, okurky, mrkev, brokolici, ale také mezi jahody a brambory.
Proč kopr nevoní
Rostlina lehko zplaní, protože semena kopru i v našich podmínkách dobře přezimují. Půdy má rád propustné, střední a spíš lehčí. Vysít bychom ho měli na slunce, protože ten, co roste ve stínu, moc nevoní.
Jak dlouho vydrzi Koprovka
130 Kč
Hmotnost porce (g) | 300 |
---|---|
Trvanlivost (dnů) | 45 |
Skladovat při (°C) | 1–5 |
Doba přípravy (minut) | 10 |
Příloha | není v ceně |
Jak vylepsit koprovku
Na "koprovku" si nejprve připravíme světlou jíšku, kterou rozředíme vodou nebo vývarem. Povaříme a osolíme. Přilijeme smetanu (ke šlehání nebo na vaření) a na závěr omáčku jemně přisladíme a přikyselíme. Lze použít ocet, citrónovou šťávu nebo trošku kyselé smetany.
Jak ohřát koprovku
Omáčky se velmi dobře ohřívají ve vodní lázni – tzn. že je vložíme s hrncem do jiného většího hrnce, ve kterém je horká voda. Postavíme ho na plotýnku a ohříváme. Během ohřívání omáčku mícháme, aby se ohřívala stejnoměrně.
Co je v Kulajde
Kulajda je tradiční česká bílá polévka původem z jižních Čech, která se skládá ze smetany, hub, vajíčka, brambor, kopru a dalšího koření. Typická je pro svoji neobvyklou kombinaci chutí a vůní především díky kopru. Do polévky se přidává vejce na tvrdo nebo nejčastěji zastřené vejce.