Co dělat s květy bazalky?

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.
Archiv

Co se dá udělat z bazalky

Výborně si rozumí s čerstvými i sušenými rajčaty, voňavou pastou i čerstvým pečivem. Dobrý kuchař má po ruce vždycky aspoň jednu skleničku domácího bazalkového pesta. Promění obyčejné těstoviny, pečenou rybu nebo grilovanou zeleninu v hlavní chod hodný mistrovské kuchyně. Bazalka se hodí i ke zdobení pokrmů.

Co s přebytkem bazalky

Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.
Archiv

Kam umístit bazalku

Kromě zahrádky se bazalce bude dařit i v truhlících na oknech a balkoně či v bytě, ale v tom případě potřebuje dostatek světla a tepla. Předpěstování zahajte v březnu či dubnu. Nádoby na semínka naplňte organickým kompostem, do něho zamíchejte trochu perlitu, aby zajistil provzdušňování a tím i lepší růst rostlinky.
Archiv

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Jak sbírat bazalku

Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony. Bazalka pak tvoří víc větších listů a získává košatý vzhled. Tímto způsobem zároveň oddálíte kvetení. Jestliže sklidíte více bazalky, než spotřebujete, vložte přebytečné výhony do sklenice s vodou.

Jak zachovat bazalku

Uchovávání bazalky

Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch. Nad lístky musí být malá vrstvička oleje, aby nedošlo k oxidaci a jejich hnědnutí. Pro dlouhodobější skladování je možné doplnit ještě vrstvičku soli.

Jak dlouho vydrží bazalka

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Co s přerostlou bazalkou

Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch. Až budete bazalku potřebovat při vaření, odeberete ji jednoduše lžící.

Jak používat bazalku

Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla. Bazalka se běžně používá také v indonéské, thajské a vietnamské kuchyni.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak šít bazalku

Osivo dáme nepříliš hustě na povrch výsevního substrátu, jen mírně zasypeme zeminou. Klíčící bazalce svědčí teplota 15–18°C. Sazeničky vysadíme alespoň 15 cm od sebe na teplé, slunné a před větrem chráněné místo, bazalka preferuje vlhčí, dobře propustné a výživné půdy.

Jak zachranit bazalku z obchodu

Až vykouknou malé rostlinky, můžete je začít opatrně zalévat. V tomto případě rovnou do odtokové misky, nikdy nezalévejte přímo substrát nebo listy, protože bazalka je citlivá na plísně. „Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden.

Kdy Zastrihnout bazalku

Nejvhodnější doba pro sklizeň bazalky je před polednem, protože v té době je v listech nejvyšší obsah vonných silic. Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony.

Jak uchovat bazalku v květináči

Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.

Jak využít bazalku

Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla. Bazalka se běžně používá také v indonéské, thajské a vietnamské kuchyni.

Na co je zdravá bazalka

Bazalka pravá se často označuje jako univerzální bylinka, jelikož zdravotních potíží, na které pomáhá, se rozlišuje celá řada. Můžete ji vyzkoušet například při bolestech a křečích, pro zlepšení trávení a na nadýmání. Bazalka pravá podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu.

Jak dlouho vydrží bazalka v květináči

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Jak se starat o bazalku doma

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jak uchovat bazalku

Co se týče uchovávání, lístky bazalky vydrží 2 – 3 dny ve vlhkém svačinovém papíru nebo mikrotenovém sáčku a uložené v lednici. Bazalkové listy se dají také zamrazit, a to až na 3 měsíce, nejlepší variantou je bazalku rozmixovat s trochou vody či olivového oleje a zamrazit pomocí tvořítek na led.

Na co se používá Šalvěj lékařská

Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.

Na co se používá rozmarýn

Léčivé účinky rozmarýnu

Používá se na potíže dýchacích cest, působí antisepticky, povzbuzuje činnost mozku, (posiluje paměť), pomáhá proti stresu a úzkosti. Řadí se mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva. Pomáhá v prevenci Alzheimerovy choroby. Má močopudné účinky a podporuje činnost jater.

Jak zpracovat šalvěj

Nálev ze šalvěje

Spařte celou kvetoucí nať horkou vodou, přikryjte pokličkou a nechte asi 10 minut stát. Potom sceďte a použijte jako kloktadlo při bolesti v krku, zanícených dásních, krvácivosti dásní. Když necháte nálev jen mírně vychladnout, namočte v něm gázu a přiložte na pleť.

Co se dá udělat z šalvěje

Macerát ze šalvěje můžete použít do domácí ústní vody nebo na oil pulling, protože šalvěj je vynikající na zuby a ústa. Macerát můžeme dát do tělových másel, balzámů na rty, masážních olejů, vlasových masek a koupelí na nohy.

Co vyrobit z rozmarýnu

Rozmarýn je součástí provensálského koření a skvěle se hodí například ke zvěřině, nebo k jehněčímu masu. Jeho další využití je také v aromaterapii a kosmetice. Obsahuje totiž velké množství silic, také flavonoidy, hořčiny a třísloviny.