Co dělat s květy pažitky?

Co se má udělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek. Listy mají sytě zelenou barvu.
Archiv

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Jak využít pažitku

Pažitka se přidává do pomazánek, ochucených másel, zálivek, slaného pečiva, do omáček, polévek, omelet, karbanátků, bramborových jídel jako brambory dušené ve smetaně s bylinkami, salátů aj. Hodí se k rybám i masu, a to hlavně na marinády a krusty – losos s bramborovo-pažitkovou krustou.

Co delat s rozkvetlou pažitkou

Chceme-li, aby rostlina bohatě obrůstala a nať si udržela pikantní chuť, odstraňujeme průběžně rozkvetlé květy. Pažitkovou nať začínáme pravidelně sklízet, když rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm. Seřezáváme ji asi 3 cm na zemí a ihned spotřebujeme.

Proč usychá pažitka

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.

Jak stříhat pažitku v květináči

Pažitka je vytrvalou rostlinou, ale po nějaké době začne viditelně slábnou a ztrácet své aroma. Řešením je výsev nové pažitky. Pažitka pěstovaná v květináči potřebuje častější zálivku a dostatek vody. Tip: Pažitku stříhejte nůžkami, aby se nepomačkaly jednotlivé stonky.

Co se dá udělat z pažitky

V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.

Jak nejlépe uchovat pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak často zalévat pažitku

Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Kdy stříhat pažitku

Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby. pokud listy zestárnou a Vy je nestačíte sklízet na konzum, pak je vhodné je čas od času seřezat, aby narostly nové, mladé listy.

Jak se starat o pažitku v květináči

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Jak se dělá Pažitková pomazánka

Změklé máslo do hladka rozetřeme se solí. Přidáme pepř, tvaroh, smetanu a důkladně promícháme. Na závěr vmícháme nadrobno nakrájenou pažitku. Pažitková pomazánka je výborná s čerstvým domácím chlebem, pečivem i topinkami.

Jak uchovat pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Jak uskladnit pažitku na zimu

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak zmrazit pažitku

Mráz jí neublíží

Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček.

Jak získat semínka z pažitky

Pažitku odřízněte/odstřihněte těsně pod květem a položte na stůl. Teď to bude buď o něco lehčí nebo pracnější. Pokud vám nevadí kousky usušených květů v semínkách tak klidně jen odstřihněte květ a rovnou uložte do sáčku. Pro semínka zbavená květů podrolte prsty každý květ.

Kam patří pažitka

Pažitka patří do rodu česnek. Ve Středozemí, odkud pochází, roste volně. A divoký šnytlík najdete i u břehů čistých horských potoků v Česku. Pátrat po něm ale nemusíte – doma si totiž snadno vypěstujete vyšlechtěnou pažitku zahradní.

Jak uchovat čerstvou pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Jak se dělá tvarohová pomazánka

Změklé máslo prošlehejte s tvarohem, nejlépe elektrickým šlehačem, aby vznikla hladká kompaktní hmota. Přidejte ji do mísy spolu s cibulí nasekanou nadrobno a mletou paprikou. Pomazánku dobře promíchejte, dochuťte solí a pepřem a uložte do ledničky. Podávejte ji posypanou nadrobno nakrájenou pažitkou a s pečivem.

Jak se dělá Rozhuda

Jednoduchá, rychlá a výborná. Tvaroh rozmícháme s máslem, solí a kořením dohladka a upravíme na patřičnou hustotu smetanou či mlékem. Cibuli nakrájíme nadrobno, vmícháme ji do tvarohu a ten namažeme na tmavý chleba. Můžeme ho posypat nasekanou jarní cibulkou nebo kerblíkem.

Jak zakonzervovat pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak pěstovat pažitku v květináči

Pěstování pažitky v květináči

Postačí vám nádoba naplněná kvalitní hlinitopísčitou půdou obohacenou o dostatek živin. Oproti rostlinám na záhonech se musí pažitka pěstovaná v květináči častěji zalévat. Dejte však pozor na přemokření. Ideální je kropit častěji a menšími dávkami.

Která část pažitky se konzumuje

Semínka pažitky

Listy i se stvolem a cibulkou lze použít stejně jako jarní cibulku. Pažitkou ozdobíme téměř jakékoliv jídlo, k tomuto účelu lze využít i její jedlé květy.