Co udělat s kyselým mlékem
Mléko, které zkyslo, využijete i na vaření
Ani tak není nutné zkyslé mléko vylévat. Použít ho můžete všude tam, kam se hodí kefír nebo kyška. Tedy třeba do lívanců, buchet apod. Jakmile se převaří nebo přepeče, bude zdravotně nezávadné.
Jak se dělá z kyselého mléka tvaroh
Zkyslé mléko přelijte do hrnce a ohřejte ho na slabém ohni. Občas ho promíchejte. Za 10 až 15 minut se v hrnci začne tvořit tvaroh. Odstavte ho z tepla a nechte na plotně ještě dalších 10 až 15 minut.
Archiv
Proč Kysne mléko
Kdy čerstvé mléko kysne
„Tzv. pasterační efekt je obvykle až 99,99 %, nicméně pasterace nezničí přítomnou mikroflóru zcela stoprocentně a případně ‚zbylé' neusmrcené bakterie (mléčného kysání) pak mohou dále růst, jejich působení vytváří kyselinu mléčnou – tedy mléko pak kysne,“ vysvětluje odborník.
Jak se pozná zkažené mléko
Mléko, které je nakyslé, nahořklé nebo má změněnou barvu, je sražené, má nafouklý obal, případně vykazuje jiné změny, rozhodně nepijte ani ho nepoužívejte k vaření.
Co hnojit Mlekem
V případě, že vám zbylo mléko, které již nechcete pít, nalijte ho na kompost. Použít ho můžete také jako hnojivo, stačí smíchat půl litru mléka a půl litru odstáté vody a vzniklou směs nalijte k sazenicím rajčat, paprik či okurek. Posloužit může také jako prevence proti plísni na rajčatech.
Jak nechat Zkysnout mléko
Mléko svařujeme prudce, když vzkypí, odstavíme je a postavíme do studené vody, aby se rychle zchladilo a neničily se vitamíny a neznehodnocovaly bílkoviny. Mléko zkysne za necelé dva dny, přidáme-li do něj lžičku citrónové šťávy na každý čtvrtlitr a necháme stát v teple.
Co ze starého mléka
Zkyslé mléko buchtě svědčí
Stejně jako jogurt, kefír nebo podmáslí. Nakyslá chuť mléka dodá buchtám a chlebům svěží chuť. Navíc vaše peníze nepřijdou vniveč. Jen pít takové mléko nedoporučujeme.
Kdy se srazi mléko
Čerstvě nadojené mléko vychlazené na 7 °C si při vezu v PET lahvích a ihned jej přeliji do hrnce o objemu 23l (hrnec i náčiní na míchání mám vyvařené). Pasterizuji ihned – 30 minut při teplotě 62 °C.
Co dělat když mám slabé mléko
Co dělat, pokud opravdu máte málo mléka
Jestliže máte podezření, že dítě nemá dostatek mléka, navštivte lékaře nebo laktační poradkyni. Jedině odborník může posoudit, zdali máte málo mléka a podívá se jak kojíte, aby zjistil, zda je dítě dobře přisáté a přijímá dostatečné množství potravy.
Jak udělat domaci hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Jak spotřebovat mléko
Věruš, mléko můžete přinejhorším klidně i zamrazit. Taky můžete udělat koktejly (rozmixovat s ovocem a cukrem, event. trochou tvarohu nebo jogurtu) a pít, pít a pít.
Co hnojit mlékem
V případě, že vám zbylo mléko, které již nechcete pít, nalijte ho na kompost. Použít ho můžete také jako hnojivo, stačí smíchat půl litru mléka a půl litru odstáté vody a vzniklou směs nalijte k sazenicím rajčat, paprik či okurek. Posloužit může také jako prevence proti plísni na rajčatech.
Jak udělat tvaroh z mléka
Mléko necháme přirozeně zkysnout na lince (nepoužívejte mléko, které zkyslo v lednici, tvaroh by byl hořký), případně použijeme jako srážedlo citronovou šťávu (1 polévková lžíce na 1 l mléka). Zahřejeme na 50 až 60 °C, mícháme jen občas. Čím více mléko zahříváme, tím bude tvaroh sušší.
Co že sraženého mléka
Sražené mléko necháme vychladnout, sýrovina se oddělí od syrovátky. Na hrnec nebo mísu položíme cedník, který vyložíme řídkým plátěným ubrouskem nebo plátěným pytlíkem a nalijeme do něj vysráženou hmotu. Po té ubrousek nebo pytlík zavážeme a necháme odkapávat.
Jak spustit zadní mléko
Vaše prsa nemají vypínač, který by umožňoval v některém boodě kojení přepnout produkci mléka z předního na zadní, myslete na proces kojení spíše jako na otáčení kohoutkem horké vody. Obvykle vám nejprve poteče voda studená a ne horká. Jak voda postupně protéká, stává se teplejší a teplejší.
Jak podpořit tvorbu mléka při kojení
Pravidelné kojení podporuje tvorbu mléka. Pokud chcete mléka ještě více, pak si každý den naplánujte čas, kdy mléko navíc odsajete, přimějete tak vaše tělo k další tvorbě mléka. Nezapomeňte na to, že kojení je otázkou nabídky a poptávky. Čím větší bude poptávka, tím více mléka se vám bude tvořit.
Jak hnojit mlékem
Prevence a účinné hnojivo
V případě, že vám zbylo mléko, které již nechcete pít, nalijte ho na kompost. Použít ho můžete také jako hnojivo, stačí smíchat půl litru mléka a půl litru odstáté vody a vzniklou směs nalijte k sazenicím rajčat, paprik či okurek. Posloužit může také jako prevence proti plísni na rajčatech.
Jak udělat Jíchu
Jak připravit rostlinnou jíchu
Vhodné je nasekat rostliny na jemno – jícha bude zkvašena a tudíž hotova dříve. Nádobu naplníme rostlinami ze tří čtvrtin a zalijeme měkkou dešťovou vodou, aby byla rostlinná hmota zcela ponořena. Směs bude poté kvasit 2 až čtyři týdny. Kvašení urychlíme každodenním promícháním směsi.
Jak rychle spotřebovat mléko
Čerstvé mléko vypijte raději do dne, maximálně do dvou dnů. A co se týče trvanlivé varianty, ideální doba spotřeby je do tří dnů.
Jaké hnojivo použít na muškáty
Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.
Jak se dělá Pribináček
Do mísy si připravte polotučný nebo klidně i plnotučný tvaroh a promíchejte ho s medem či práškovým cukrem nebo jiným sladidlem. V jiné misce či vyšší šlehací nádobě budeme mixovat šlehačku pěkně do ztuhnutí a poté ji jen lehce vmícháme do směsi tvarohu a medu. A to je všechno!
Jak se dělá domácí Termix
Postup přípravy. Z mléka, pudinkového prášku a cukru uvařte podle návodu na obalu pudink. Do ještě teplého pudinku přidejte tvaroh, trochu cukru, lžíci granka a elektrickými metlami vyšlehejte na krém. Termix rozdělte do mističek, nechte vychladnout a před podáváním ozdobte hoblinami čokolády anebo grankem.
Jak převařit čerstvé mléko
před požitím mléka se jako prevence doporučuje mléko tepelně ošetřit ("převařit"). není vůbec nutné mléko uvést do varu, postačí mléko zahřát na 72°C po dobu cca 15 sec. při tomto šetrném tepelném ošetření dojde k likvidaci téměř všech mikroorganismů.
Jak odsát co nejvíce mléka
Bylo prokázáno, že masáž prsou před a během odsávání6 a rovněž i zahřívání prsou7 pomocí teplého obkladu před odsáváním, pomáhá stimulovat tok mléka a zvýšit jeho množství. Vědci zjistili, že kontakt s dítětem, kůží na kůži, před a během odsávání také napomáhá odsátí většího množství mléka.
Jak se počítá doba mezi kojením
Maminky, které se právě vrátily z porodnice, žijí často s představou, že musí striktně mezi kojením dodržovat časový interval 3 hodiny. Obecně platí, že by se novorozenci měli kojit 8–12× za den, což znamená, že někteří můžou pít každé 3 hodiny, jiní se ale budou kojit častěji než jednou za 2 hodiny.