Co dělat s hořkou okurkou
Pokud se tak již stalo a sklidili jste hořké okurky, neváhejte se pustit do procesu, který je nepříjemné chuti zbaví. Celé okurky můžete vložit do nádoby s vodou, kde po dvanácti hodinách ztratí největší část hořkosti. Okurky můžete také nakrájet na plátky, osolit, a teprve poté opláchnout pod tekoucí vodou.
Archiv
Co s velkou úrodou okurek
5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládačekOkurková polévka. Okurky jíme zpravidla nastudeno.Okurka s tvarohem. Dietní svačinka či večeře, která zasytí a přitom není příliš kalorická.Okurkový salát s mrkví a sýrem cottage.Okurkový salát s tuňákem.Okurkový salát na uskladnění
Archiv
Co udělat ze salátových okurek
8 skvělých receptů s okurkou v hlavní roli. Skvělé osvěžení do letních dní!⭐ Salát z baby brambor a salátové okurky.⭐ Okurková limonáda.⭐ Řecké tzatziki.⭐ Studená okurková polévka.⭐ Plněné salátové okurky.⭐ Okurkové smoothie se zázvorem.⭐ Středomořský salát s okurkami a ředkvičkami.⭐ Octové chipsy ze salátové okurky.
Archiv
Co že Salatovek
Co teď s nimi Ačkoli není úplně obvyklé používat salátové okurky na nakládání, nemusíte se bát. Okurkám kysaným v solném nálevu neřekneme většinou jinak než kvašáky či rychlokvašky. Stejně jako nakládačky, i salátové okurky (zvané salátovky či hadovky) mohou být základem výborných kvašáků.
Co se stane kdyz snim hořkou okurku
Za vše může nahořklý bakteriální jed kukurbitacin. Ten můžeme najít právě v tykvovité zelenině, mezi kterou patří i cukety, okurky nebo tykve. Jedovaté látky po požití poruší žaludeční a střevní membránu. Němečtí zdravotníci proto varují, aby lidé věnovali pozornost především jídlům, která tyto plodiny obsahují.
Kdy může být cuketa jedovatá
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Co okusuje okurky
Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.
Jak zvýšit úrodu okurek
V případě, že jste sazenice okurek ještě nevysadili, připravte si jámy, do kterých umístíte kompost, trávu a zasaďte do nich okurky, poté přihrňte zeminou. Dobře zalijte a je hotovo. V druhém případě, kdy už sazenice máte v zemi, můžete čerstvě posekanou, ale také mírně proschlou trávu umístit pod rostliny okurek.
Jak se dělá okurková omáčka
Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, zasypeme hladkou moukou a krátce osmažíme. Zalijeme vývarem – nejlépe hovězím, ale může být i slepičí a přidáme nové koření a pepř. Chvíli povaříme a přisypeme nastrouhané sterilované okurky. Povaříme do změknutí okurek (asi 10 minut) a zalijeme smetanou.
Jak udělat nálev na okurkový salát
Připravíme si v libovolné nádobě nálev a počkáme než se sůl a cukr rozpustí. Smícháme dohromady nastrouhanou okurku a sladkokyselý nálev. Tip na závěr : Recept vychází z pravidla 5-4-3-2-1 pro snadné zapamatování poměrů v nálevu. Tedy 500 ml vody, 4 lžíce cukru, 3 lžíce octa, 2 špetky pepře, 1 lžička soli.
Jak zmrazit okurky
I když někdo radí čalamády, nebo okurky zmrazit, je to většinou na pováženou, přesto taková rada existuje. V takovém případě, kdy okurky chceme „šoupnout“ do mrazáku, stačí hadovky, nebo nakládačky pořádně umýt, vložit je do mrazicích pytlíků nebo krabiček a hurá s nimi do mrazáku.
Co udělat z přerostlých okurek
Okurky, které nám přerostly, ale nejsou již za zenitem, nažloutlé nebo povadlé, omyjeme a na struhadle nastrouháme na plátky (i se slupkou) do čisté velké mísy (hrnce). Přidáme oloupanou a velmi drobně pokrájenou cibuli (nestrouhat!), přidáme přes cedník prosáté Deko, přisypeme cukr a přilijeme ocet.
Proč jíst okurky
Živiny, vitaminy a minerály
S pouhými 12 kcal / 100 g jsou okurky obzvláště nízkokalorickou zeleninou. Obsah vody může dosahovat až 97 procent. V okurce nicméně nechybí cenné živiny: obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin K a minerály draslík a železo.
Která cuketa je jedovatá
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Jak se projevuje Otrava z cukety
Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.
Jak vypada Jedovata cuketa
Mají tuhé listy, pichlavé trny, žahavé chlupy nebo nepříjemné aroma. Mnoho druhů rostlin produkuje také jedovaté látky, určitě znáte například digitalin z náprstníku nebo taxin z okrasného tisu.
Proč se kroutí okurky
Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.
Co napadá okurky
Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.
Jakou zem na okurky
Kvalitní stanoviště: před tím, než budeme okurky vysévat nebo vysazovat, musíme si připravit záhony. Okurky mají rádi výživné humózní půdy, proto je dobré dodat před výsadbou do půdy uleželý chlévský hnůj, kompost nebo minerální hnojivo.
Proč žloutnou nakládačky
Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.
Jak se dělá okurková limonáda
Okurky oloupejte a zbavte je veškerých semínek. Nahrubo je nakrájejte a spolu s 375 ml vody, cukrem, šťávou vymačkanou z 1 limety, solí, bezinkovou šťávou a ledem rozmixujte zcela dohladka. Podávejte zasypané ledem, ozdobené kousky okurky.
Jaké maso na znojemskou
Znojemská omáčka, jinak také znojemská pečeně, se připravuje z vepřového masa, nejvhodnější je kýta nebo plec. Podává se s rýží nebo houskovým či karlovarským knedlíkem.
Co se zmrzlou okurkou
Lze je, ještě zmrzlé, strouhat a přelívat buď dipem na tzatziki (česnek, bílý jogurt, olivový olej, kopr, pepř) nebo sladkokyselým nálevem, jako okurkový salát. To je snad ještě snesitelná varianta jejich úpravy, raději je ale snězte, dokud jsou čerstvé.
Jak uchovat okurky hadovky
Skladovat byste je ale měli na tmavém chladnějším místě. Okurky mají rády pokojovou teplotu, takže lednice není vhodným místem pro jeho zachování. To samé platí pro mrkve. I ty snesou pokojové teploty, v lednici se často „scvrknou“ a změknou.
Jak zavařit okurky hadovky
Do mísy si vložíme nakrájená kolečka okurek, přidáme cibuli, česnek, cukr, sůl a ocet a vše pečlivě promícháme. Okurky v míse poté odložíme na pět hodin do chladnějšího místa. Poté znovu okurky pečlivě promícháme a přeložíme je do vyvařených ale suchých sklenic, které pečlivě zavíčkujeme a osm minut je zavařujeme.