Co použít místo smetany
Jestliže nutně potřebujete smetanu, ale zrovna vám došla, smíchejte 200 m mléka s 80 ml rozpuštěného másla. Díky máslu získá mléko krásnou smetanovou konzistenci. Pokud nemáte doma ani máslo, můžete tuto surovinu v nejhorším případě nahradit i margarínem nebo olejem.
Archiv
Jak zahustit smetanou
Dříve se velmi často zahušťovalo smetanou do které se rozmíchala mouka – tak zvanou závrtkou. Mouku v pokrmu je v tom případě třeba přibližně dvacet minut provařit. Jiný způsob spočíval v tom, že se do smetany rozmíchaly syrové vaječné žloutky a touto směsí se na závěr vaření pokrm zjemnil a zahustil.
Jak zdravě nahradit smetanu
Smetanu či šlehačku je možné nahradit jogurtem nebo sýry typu Lučina, žervé či taveným sýrem. Majonézu můžeme také nahradit jogurtem.
Archiv
Čím nahradit mléko do těsta
V mnoha receptech není mléko až tak důležité. Místo něj použijte klidně jen vodu a můžete přidat i 1 lžičku másla. Další možnosti jsou naředit smetanu vodou, použít sušené mléko (rozmícháte ho ve vodě podle návodu) nebo použít mléko kondenzované (neslazené). Do zásoby si také můžete koupit rostlinné mléko v prášku.
Archiv
Jak udělat šlehačku bez smetany
Mléko zahřejete, přidáte k němu na kostky nakrájené máslo a za stálého míchání necháte rozpustit. Pozor, mléko se nesmí vařit. Směs vlijete do mixéru, asi tři minuty mixujete, což obsah zchladí a jakmile bude zcela studený, vložíte alespoň na hodinu do ledničky.
Jak nahradit smetanu vegan
Rostlinná smetana a šlehačka
Dokonce jsou dnes také dostupné rostlinné zakysané smetany, například sójová od Dr. Oetker nebo kokosová PlantON dostupná v Lidlu či Globusu. Pokud potřebujete šlehačku ke šlehání, můžete si také koupit rostlinnou, například od Soyatoo či Schlagcreme, které jsou však bohužel hůře dostupné.
Jak zahustit smetanovou omáčku bez mouky
Když chcete snížit kalorickou hodnotu pokrmu, vyberte si na zahuštění bramborový či kukuřičný škrob. Jemný prášek neboli škrob se rozmíchá s vodou a za stálého míchání se přidá do polévek nebo omáček. Nedoporučujeme pokrm pak, ale znovu ohřívat, a také dávat ho do smetanových polévek nebo třeba do guláše.
Jak rychle zahustit omáčku
Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Jak nahradit smetanu v polévce
Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.
Co dát do šlehačky aby ztuhla
Pokud vám zbyl z podzimního zavařování želírovací cukr, klidně ho využijte ke ztužení šlehačky. Obsahuje pektiny, které smetanu zpevní podobně jako želatina. Na čtvrt litru smetany stačí použít dvě lžíce želírovacího cukru. V tomto případě už šlehačku neslaďte.
Jak si udělat domácí šlehačku
Mléko zahřejete, přidáte k němu na kostky nakrájené máslo a za stálého míchání necháte rozpustit. Pozor, mléko se nesmí vařit. Směs vlijete do mixéru, asi tři minuty mixujete, což obsah zchladí a jakmile bude zcela studený, vložíte alespoň na hodinu do ledničky.
Co nejíst při alergii na mléko
Co je třeba vyřadit Mléko a veškeré mléčné výrobky, sýry, tvarohy, některé margaríny, řadu cukrovinek, čokoládu, sušené mléčné nápoje, zmrzlinu, slané i sladké pečivo. Ve výčtu alergenů se jedná o číslo 7. Problematické bývá sestavit jídelníček především v okamžiku, kdy se ještě přidružuje alergie na sóju.
Co jíst kdyz nemuzu mléčné výrobky
Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.
Jak zahustit omáčku bez smetany
Čím můžete zahustit omáčky
Způsobů, jak zahustit omáčku, je v české kuchyni celá řada. Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí.
Jak zahustit bez smetany
Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.
Čím zahustit polévku místo mouky
Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.
Jak si vyrobit vlastní máslo
Z čeho se dělá domácí máslo
Stačí šlehačku šlehat tak dlouho, až zhoustne, zhrudkovatí a srazí se, nebo se vlastně spíš oddělí mléčný tuk od podmáslí. Z hrudek tuku, které zůstanou v nádobě, stačí scedit podmáslí a vytvořit pěkný bochníček másla. Žádná další surovina než smetana ke šlehání není na výrobu másla potřeba.
Čím zpevnit šlehačku
Krém zachrání i lžíce práškové želatiny, nabotnalé v troše vody a poté zahřáté, aby se želatina rozpustila. Nalijeme ji do smetany a znovu vyšleháme. Pár kapek citrónové šťávy také pomůže šlehačku zpevnit a ještě bude mít svěží citrusovou chuť.
Jak udělat sladkou Slehacku
Smetanou rozumějte smetanu ke šlehání s obsahem tuku 33% (215 g je klasický kelímek Kunín, Olma aj.). Aby bylo možno smetanu dobře vyšlehat, měla by být dobře vychlazená (2-6 °C). Šleháme vždy od nejnižšího stupně a když začne houstnout, rychlost šlehače zvyšujeme. Cukr přidáváme vždy až před ukončením šlehání.
Čím nahradit mléko při alergii
Jak nahradit mléko a mléčné výrobkySójové nápoje. Mají složení velmi podobné mléku a navíc bývají i fortifikovány o vápník a často i o řadu vitaminů, především B skupiny.Rýžové nápoje.Nápoje z ovsa.Z ovsa se vyrábí i ovesné dezerty.Nápoje z ořechů, např.Kokosové mléko.
Kdy se projeví alergie na mléko
V drtivé většině případů se tato alergie projeví v prvním roce života dítěte. Naopak jen výjimečně se objeví až po uplynutí prvních 12 měsíců od narození. Příčinou alergie na mléko je imunitní odezva organismu na mléčnou bílkovinu. Tato odezva se také označuje jako hypersenzitivita.
Co se nesmi při ABKM
Ze stravy je nutno vyloučit
Kravské mléko a veškeré výrobky z něj: kefír, acidofilní mléko, smetany, jogurty/jogurtové nápoje, kyšku, podmáslí, tvaroh, tradiční pomazánkové máslo, syrovátku, sýry, máslo (ghee je většinou dobře tolerováno), zmrzlinu, mléčné dezerty, pudinky.
V čem je nejvíce laktózy
Nejvíce laktózy je obsaženo v mléce a mléčné syrovátce.
Méně laktózy pak obsahují zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry. Při procesu kysání, tedy fermentaci, dochází k poklesu laktózy o 20-30 %, neboť bakterie probiotické kultury laktózu spotřebovávají. Navíc sami produkují laktázu, která se štěpením pomáhá.
Jakou moukou se zahušťuje omáčka
Mouka se používá hladká, ale zdaleka nemusí být jen pšeničná, klidně použijte mouku na bezlepkové pečení, celozrnnou, pohankovou apod. Použití polohrubé nebo hrubé mouky neudělá jemnou jíšku.
Jakou mouku použít na zahuštění omáčky
Pšeničná (či jiná) mouka
Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.