Co dát do truhlíku na léto?

Co dát do truhliku na léto

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co lze zasadit do truhlíků v červenci

Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.
Archiv

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jaké trvalky do truhlíku

Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.
Archiv

Jak kombinovat Letnicky do truhliku

Kombinace (nejen) letniček do truhlíků

Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.

Jaké květiny na slunce

Sázkou na jistotu budou zmíněné petúnie, ale také surfinie a pelargónie, levandule nebo růže. Krásně vám porostou na jižně orientovaných balkonech a místech, kam celý den půjde hodně světla, potažmo slunce!

Jak sázet květiny do truhlíku

Na dno vhodného truhlíku nasypte vrstvu substrátu a na něj následně rozestavte rostliny, které se obsypou zeminou. Truhlík je třeba naplnit asi 2-3 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny daly snadněji zalévat. Substrát následně přimáčknete silou, aby při prvním zalití, které by mohlo být vydatné neslehl.

Co zasadit do truhlíků v červnu

Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Jak udělat dírky do truhlíku

Vyvrtání otvoru

Nejprve vyjmeme přídavné dno truhlíku pod kterým jsou výstupky ve tvaru kužele. Otvor vyvrtáme v místě maximální výše hladiny rezervoáru na vodu tak, abychom zabránili stoupání hladiny výše do substrátu. Po vyvrtání uložíme přídavné dno zpět do truhlíku.

Jak kombinovat kytky do truhlíku

Výběr letniček a výsadba

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Kdy sázet letničky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Co k Muškátům do truhlíku

Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Co vysadit na plne slunce

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Co do květináče na slunce

Balkonové rostliny milující slunce jsou např.:Balkonové rostliny: petúnie, pelargónie, kadidlovník, bakopa, kopretiny pařížskáSezonní rostliny: vřes, gazánie, dvouzubec zlatý, maceška, zimní astry.Bylinky: levandule, oregano, rozmarýn, šalvěj, tymián.

Co do truhliku v kvetnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Jak udělat díru do truhlíku

Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.

Jakou zeleninu zasadit do truhliku

Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.

Co dát pod květináč

Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.

Jakou zeminu do truhlíku

Pro rostliny pěstované v nádobách, tedy nejen v truhlících, ale také v květináčích, se nejlépe hodí zemina, která dobře zadržuje vodu. Měla by ji jen postupně odevzdávat rostlinám a přebytek nechat vytéct. Zemina by kořenům měla poskytovat dobré růstové podmínky, ale zároveň by měla zůstat kyprá.

Kdy sázet kytky do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Jak casto hnojit letničky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Čím hnojit letničky

2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Kdy dát muškáty do truhliku

Kdy a jak dát muškáty ven Během dubna a května můžete sazeničky přesadit již do venkovních truhlíků. V případě, že by venku ještě hrozily mrazíky, muškáty raději schovejte nebo s jejich přemístěním ven vyčkejte, než se teplota ustálí. Pro truhlíky s muškáty volte světlé a slunné místo.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.