Co je CB vysílačka?

Jak používat CB vysílačku

Kanál c19 v některých zemích používají řidiči, jinde slouží jako tísňový. Tři základní ovladače na čele síbíčka jsou „volume“ (hlasitost reproduktoru, příp. zapnutí stanice), „channel“ (volba kanálu) a „squelch“. Když squelch otevřete (otočíte doleva), je reproduktor pořád aktivní, a když nikdo nevysílá, tak šumí.

Jak vybrat CB Vysilacku

Výběr vysílačky je tak třeba dobře zvážit. Vybírat si budete vhodný přístroj podle toho, kde ji budete nejčastěji využívat. Mezi další parametry při výběru patří dosah, počet kanálů, množství funkcí, ale především kvalita spojení nebo výdrž baterií.

Jak daleko dosahne vysílačka

V České republice pro jejich používání není třeba žádné ohlašování a provoz je zcela zdarma. Vysílačky je možné používat v celé EU. JAK DALEKO SE VYSÍLAČKY DOVOLAJÍ Výkon radiostanic je 0,5 W, což umožňuje celkem spolehlivé spojení, v otevřeném terénu na 3 až 5 km, v zástavbě nebo v lese na 0,5 až 1,5 km.

Jakou vysílačku si vybrat

Dosah vysílačky

Tento klíčový parametr udává, na jakou vzdálenost je možné s vysílačkou komunikovat. Odvíjí se zejména od pracovního pásma a podporovaných frekvencí. Se základními modely se obvykle dorozumíte zhruba do 2 km, naopak špičkové vysílačky mohou mít dosah až k 10 km.

Jak mluvit do vysílačky

K přepínání z režimu příjem do režimu vysílání slouží tlačítko označené „PTT“ (Push To Talk). Přepnutí provozu určitou dobu trvá. Když protistanice domluvila, vyčkejte sekundu či dvě, stiskněte PTT, opět sekundu vyčkejte a teprve pak začněte pomalu, jasně a zřetelně hovořit. Teprve když dohovoříte pusťte tlačítko PTT.

Jak spravne mluvit do vysilacky

vstupem do existujícího hovoru – vstoupit do hovoru můžeme pouze slůvkem “brejk”, které řekneme do mezery mezi dialogy jednotlivých stanic. Pak už záleží pouze na slušnosti stanice, aby vás pustila ke slovu například výzvou “Pojď brejku”.

Jak naladit anténu na čb vysílačka

U CB antén se provádí ladění změnou délky zářiče, vysouváním nebo zkracováním, případně ladění pomocí kroužků na těle antény. Záleží zda anténa ladí pod pásmem = zkracujeme nebo nad pásmem = prodlužujeme.

Na jaké frekvenci vysílá policie

Městské policie: 169,775 – 170,450 MHz. Záchranná služba: 167,050 – 168,450 MHz. Letecká služba: 118 – 137 MHz. Policie: 80 MHz – 450 MHz.

Na jaké frekvencí vysílá policie

Městské policie: 169,775 – 170,450 MHz. Záchranná služba: 167,050 – 168,450 MHz. Letecká služba: 118 – 137 MHz. Policie: 80 MHz – 450 MHz.

Co je to Skvelč

Další velmi důležitou funkcí je monitor ("MON"), někdy nazývaný squelch (skvelč), nebo šumová brána. Tato funkce přepíná přijímající stanici do režimu trvalého šumění.

Co je to Ctcss

CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) je zvukový kód používaný v radiokomunikaci, který slouží k utlumení nežádoucího šumu a rušení na kanálech vysílačů a přijímačů. CTCSS je také známý jako subtonový kód, a slouží k identifikaci určitého kanálu v radiokomunikaci.

Jak vybrat CB anténu

Jak vybrat CB anténu

Volíme tedy anténu co nejdelší, v rámci možností na jakém vozidle nebo stroji ji budeme montovat. Nejvhodnější a nejvíce používané jsou antény v délkách kolem 120-140 cm. Pokud taková délka není možná (např na vysokých kamionech, traktorech, kombajnech apod), jsou v nabídce antény kratší 70-100cm.

Jak vybrat PMR vysílačku

Jakou vysílačku doporučujete na pásmo PMR Rozhodně homologovanou PMR vysílačku určenou pouze pro pásmo PMR. Tím je zajištěno, že vysílačka je legální, mám povolený výkon (maximálně 500mW) a integrovanou anténu.

Co je to UHF

Ultrakrátké vlny (UKV, anglicky Ultra High Frequency, tj. UHF) je v radiokomunikacích označení rozsahu frekvencí podle definice Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Kmitočtový rozsah elektromagnetických vln pro rozsah UKV je stanoven od 300 MHz do 3 GHz (3000 MHz), tj.

Jak zvýšit výkon vysílačky

V případě vysílaček se pro zlepšení dosahu a pokrytí může používat radiová síť se základnovými stanicemi, které se v tomto případě obvykle označují termínem převaděče. Příkladem může být například systém propojených převaděčů MultiSite, které Hytera nabízí pro svou technologií DMR Tier II.

Co je to PMR

Personal Mobile Radio je elektronické zařízení (vysílačka) umožňující komunikaci prostřednictvím dvou kompaktních bezdrátových radiostanic, pracujících na 8 povolených kanálech v pásmu 446 až 446,1 MHz.

Co je to VHF

VHF (Very High Frequency) je zkratka označující nízkofrekvenční pásmo, které je využíváno pro rozhlasové a radiové vysílání. Českým ekvivalentem je zkratka VKV (velmi krátké vlny).

Co je to VKV

Velmi krátké vlny (zkratka VKV nebo též VHF z anglického Very High Frequency) je oblast elektromagnetického záření používaná především pro přenos rozhlasového a radiového signálu v atmosféře. Označení vyplývá z toho, že jeho vlnová délka je poměrně velmi krátká.

Jak vznikají rádiové vlny

Rádiové vlny (též rádiové záření) jsou částí spektra elektromagnetického záření s vlnovými délkami od 1 milimetru až po tisíce kilometrů. Vzniká mimo jiné v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rádiových vln je v prostoru přibližně rovna rychlosti světla ve vakuu.

V jakém kmitočtovém rozsahu je pásmo velmi krátkých vln

"rádiové vlny" – v praxi se využívají kmitočty řádově od desítek kHz do desítek GHz. Radioamatéři používají jednak část vln středních (pásmo 1,8 MHz), jednak vlny krátké (3 – 30 MHz), jednak vlny velmi krátké a mikrovlny (od 30 MHz výše, v praxi zatím do cca 100 GHz).

Co to je ionosféra

Ionosféra je tvořena částečně ionizovaným plynem (plazmatem) a představuje jakési rozhraní mezi neutrální horní atmosférou Země a vesmírným plazmatem. Ionosféra ovlivňuje šíření elektromagnetických vln.

Které záření má vyšší frekvencí

Elektromagnetické spektrum se skládá ze všech druhů záření ve vesmíru. Záření gama má nejvyšší frekvenci, zatímco radiové vlny nejnižší. Viditelné světlo je zhruba uprostřed tohoto spektra a pokrývá jen jeho velmi malou část.

Jak se šíří radiové vlny

Krátké vlny se šíří jako povrchová vlna jen na krátkou vzdálenost. Prostorovou vlnou na jakoukoli vzdálenost. Velmi krátké vlny se šíří jako prostorové vlny, které pronikají ionosférou a používají se ke komunikaci s družicemi. Povrchová vlna umožňuje příjem na přímou viditelnost.

Co znamená zkratka VKV

VHF (Very High Frequency) je zkratka označující nízkofrekvenční pásmo, které je využíváno pro rozhlasové a radiové vysílání. Českým ekvivalentem je zkratka VKV (velmi krátké vlny).

Co je to Exosféra

Exosféra je pátou a poslední stálou vrstvou Země. Jedná se o okrajovou vrstvu pozemské atmosféry. Za horní hranici exosféry je většinou vědců považována hranice 10 000 kilometrů nad zemským povrchem.