Co je Celopéro?

Proč koupit celoodpružené kolo

Jednoznačně nejdůležitější otázka. Pokud upřednostňujete lehčí traily, jezdíte po nezpevněných cestách, v méně náročném terénu, sem tam zabloudíte i na cyklostezky a máte rádi i delší stoupání, sáhněte po hardtailu. Do náročného terénu, na obtížné traily, mimo jakékoliv cesty i na skákání volte celoodpružené kolo.
Archiv

Jak funguje celoodpružené kolo

Celoodpružené kolo označovaná jako celopéro spadá do kategorie horských kol. Na rozdíl od klasických kol má však složitější rám, jehož součástí je i tlumič. Ten se postará o komfortní jízdu náročným terénem. Za toto pohodlí si však budete muset připlatit.
Archiv

Jak se starat o celoodpružené kolo

Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a je potřeba je udržovat především v dokonalé čistotě. To znamená při mytí kola odstranit bláto, které se zde mohlo nalepit nebo stačí jen suchým hadrem otřít prach, který se zde usazuje. Používejte čistou textilii, popř. houbičku.

Co to je hardtail

Hardtailová horská kola nemají zadní tlumič, zatímco celoodpružená kola mají přední vidlici a zadní tlumič. Výběr mezi hardtailem a celoodpruženým horským kolem závisí na tom, jak a kde hodláte jezdit.

Jaké odpružení na kolo

Na horských kolech se můžeme setkat se dvěma základními způsoby odpružení – buď se o eliminaci rázů postará pružina, nebo vzduch. Na výběr je velké množství odpružených vidlic a tlumičů, které se dále liší mnoha jinými parametry, ale už jen základní volba „pružina, nebo vzduch“ silně ovlivní charakter odpružení.

Jak si vylepšit kolo

Nenápadná a přitom velmi důležitá vrstva mezi řídítky a rukama má významný vliv na pohodlí při jízdě. Obecně platí pravidlo, že čím větší ruku máte, tím tlustší rukojeť vám sedne. Víc materiálu na řídítkách pohltí i více vibrací, ale může znamenat i měně citu při ovládání kola. Při výběru gripů dejte na pocit.

Jak zjistit zdvih tlumiče

V podstatě by odpružení po zatížení jezdcem mělo klesnout cca o 20-25% svého zdvihu (tzn. 20-25mm při 100 mm zdvihu vidlice). Zanoření tlumičů jde jednoduše zjistit pomocí gumového kroužku, který bývá součástí vildice (popř. ho dočasně nahradíte stahovací páskou).

Jak nastavit tlumiče na kole

Nastavení tlumení odskoku

Pokud máš pocit, že kolo příliš skáče na kamenech, kořenech, měl by si odskok zpomalit, otočením knoflíku po směru hodinových ručiček. Pokud je odpružení tvrdé a nevrací se dostatečně rychle, měl bys odskok zrychlit, otočením knoflíku proti směru hodinových ručiček.

Čím mazat tlumič na kole

Vidlici, tlumič či teleskopickou sedlovku namažte silikonovým olejem jednoduše tak, že ho stříknete na vnitřní kluznou plochu v oblasti těsnícího kroužku. Pak několikrát propružte, aby se tenký olejový film dostal i pod něj. To je kýžený cíl, zbytek oleje z okolí setřete suchým hadrem.

Jak na traily

Náš pohled neustále putuje a zkoumá jak terén v dálce, tak ten přímo před námi. Tip: Pro snadné čtení trailu je mimořádně důležitá pozice hlavy. Hlava by měla být vzpřímená a směřovat přímo ve směru jízdy. Hlava, a tím i pohled sklopený k zemi je velmi častou chybou.

Co to je SAG na vidlici

Je to jednoduché, SAG (neboli zanoření tlumiče či vidlice) je délka o kterou se odpružení zanoří pod tvoji statickou váhou v jízdní pozici. Určení sagu je naprosto klíčové pro správné nastavení a fungování odpružení. Pokud sag není správně nastaven mění se vlastnosti, geometrie a chování kola při jízdě.

Jak zvýšit rychlost na kole

Vylaďte pozici na kole

Pokud dosáhnete lepšího posedu, rozhodně zrychlíte. Častou chybou je hodně vzpřímené sezení s roztaženými lokty. Zkuste prostě jen při každé příležitosti „zalehnout“ směrem k řídítkům a přitáhnout lokty k tělu. Rozdíl může udělat až dvacet procent rychlosti, zejména pak ve sjezdech.

Jak správně sedět na kole

Podřepnete si, sedlo umístěte do podpažní jamky a natáhněte ruku i prsty. Konečky prstů by se měly dotýkat kraje kliky nad šroubem. Přesnou výšky sedla doladíte po nasednutí na kolo. Patu usadíte na pedál umístěný ve své nejnižší poloze tak, aby chodidlo bylo vodorovně se zemí.

Jak foukat vidlici na kolo

U vidlice umístěn většinou ze spodu pravé nohy vidlice. U tlumiče je umístěn u páčky zámku tlumiče. Při otáčení ovladače slyšíte cvaknutí. Je potřeba spočítat počet cvaknutí od dorazu k dorazu a zvolit pro běžnou jízdu střední nastavení.

Jak často mazat kolo

Jak často mazat řetěz

Frekvence mazání závisí na množství jízdy a terénu, po kterém jezdíte. Obecně se doporučuje mazat řetěz jednou za měsíc nebo po každých 100 až 150 ujetých kilometrech. V případě intenzivnějšího ježdění nebo v náročném terénu častěji.

Jak často mazat řetěz na kolo

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Jaké kolo na Trail

Na trailech se neobejdete bez kvalitní odpružené vidlice, která by měla být vzduchová – dnes už je standardem u kol nad 20 tisíc korun. Její zdvih by měl být minimálně 120 mm, ale kola určená přímo na traily mají zdvih klidně 160 mm. Podobné hodnoty by měl mít i váš tlumič zadní stavby.

Jaké pláště na Trail

Za nejlepší univerzální plášť na traily považuji Trail Boss od WTB. Na trochu těžší terény jako je enduro nebo bikeparky volím Vigilante, případně vyloženě sjezdový Verdict od stejného výrobce. I jiný nabízí podobně odstupňované vzorky, ale tyto mám už léty prověřené.

Jak nafouknout tlumič

Vzduchová vidlice má shora levé nohy šroubovací čepičku a pod ní ventil na huštění. U vidlice je postup jednodušší. Zezadu na jedné noze vidlice je malá tabulka s rozsahy váhy jezdce a k tomu odpovídající tlaky. Na tento tlak je poté nutné vidlici nafoukat.

Jak dlouho se jede 20 km na kole

Největší množství energie spálíme díky běhání

Aktivita Rychlost Délka aktivity
Běh 10 km/h 1 hod
Běh 12 km/h 0,83 hod
Jízda na kole 20 km/h 0,5 hod
Jízda na kole 25 km/h 0,4 hod

Jak odblokovat omezovač rychlosti

Dobrý den, rychlost lze zvýšit až na 45 km/h. Postup: odšroubujte kryt u předního kola (4 šrouby), uvidíte 2 spojené drátky (omezovač je zapnut), rozpojením drátků omezovač vypnete.

Proč brní ruce na kole

Brnění a mravenčení rukou bývá nejčastěji způsobeno kombinací nevhodného úchopu řídítek a nevyladěného posedu na kole. Ve zkratce: Přílišným náklonem vpřed jsou ruce přetíženy, hlava příliš zakloněná a nervové tkáně vystaveny tlaku.

Jak vysoko mají být řídítka na kole

Jak nastavit výšku řídítek na silničním kole.

Obecně platí, že poloha řídítek je stejná nebo nižší než výška sedla, a to v rozmezí 0 až 6 cm pod horní hranou sedla.

Jak se maže řetěz na kole

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.

Jak nejlépe vyčistit řetěz

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.