Co je laická první pomoc
Laická první pomoc je soubor základních opatření (zdravotních nebo technických), která lze provést laikem bez specializovaného vybavení. Úkolem laické první pomoci je zachovat základní životní funkce, předejít zhoršení zdravotního stavu a vzniku komplikací u postiženého a zajistit jeho bezpečí.
Jaké zranění ošetřit jako první
Resuscitaci provádíme vždy, pokud je postižený v bezvědomí a nedýchá nebo dýchá nepravidelně (lapavé dýchání neboli gasping). Abychom zjistili, zda je zraněný v bezvědomí, oslovíme ho, a pokud nereaguje, vyzkoušíme bolestivější podnět – doporučuje se několikrát přejet klouby prstů po hrudní kosti.
Archiv
Jak podáváme první pomoc
OBECNÉ ZÁSADY PRVNÍ POMOCI
✓ Vyšetříme postiženého. ✓ Zavoláme tísňové volání 155 nebo 112. ✓ Poskytneme první pomoc. ✓ Kontrolujeme postiženého až do příjezdu rychlé zdravotnické pomoci.
Archiv
Co dělat když je člověk v bezvědomí
Zavolejte záchrannou službu, nebo požádejte o pomoc lidi kolem vás. Přesvědčte se, že osoba je v bezvědomí. Zkuste oslovení, zatřesení a nakonec vyvolání bolesti. Pokud osoba nereaguje na podněty, otočte ji na záda a mírně zakloňte hlavu.
Jak se dělá první pomoc
Prioritní úkoly první pomoci
Je nutné zajistit základní životní funkce: je nezbytné zprůchodnit a udržet průchodné dýchací cesty. dýchání je v případě potřeby nutné obnovit a udržovat umělým dýcháním. je nezbytné obnovit a udržet krevní oběh nepřímou srdeční masáží a zastavením krvácení
Jak přivolat první pomoc
Záchranná služba má v celé ČR jednotné číslo 155, které se vytáčí z jakéhokoliv telefonu veřejné telefonní sítě (včetně mobilních sítí) bez předvolby. Volání je bezplatné.
Co nedělat při první pomoci
Základní pravidlaneposkytujte první pomoc, pokud by mohlo dojít k ohrožení Vašeho života.nejdříve se zabývejte těmi, kteří mají nejvážnější zraněnínehýbejte s postiženým, pokud to není zcela nutné, jinak může dojít k podstatnému zhoršení zranění
Co je to AED
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Laika navádí hlasitými mluvenými pokyny.
Jak dlouho může být člověk v bezvědomí
Stav bezvědomí není u všech pacientů stejný, někteří mohou mírně reagovat na silné podněty, jiní nejsou s to ani samostatně dýchat a tuto činnost za ně vykonávají přístroje. Zrovna tak bezvědomí trvá nestejně dlouho: od několika minut až po řadu let.
Co dělat při resuscitaci
Když není k dispozici AED, pak je ideální postup resuscitace 30 stlačení hrudníku + 2 vdechy z úst do úst, opakovaně. Ovšem pozor – dýchání by měl provádět pouze ten, kdo zná správnou techniku a vyzkoušel si ji na kurzu první pomoci. Bez těchto zkušeností je nejlepší pokračovat ve stlačování 100× za minutu.
Co dělat při krvácení
Drobné poranění
Po oschnutí dezinfikujte okolí rány a přiložte sterilní krytí. U menších poranění, kdy neteče moc krve, postačí jako krytí obyčejná náplast. Jinak použijte hotový obvaz s polštářkem a pevně jej namotejte, aby se příliš nehýbal. Pokud je to možné, zvedněte krvácející místo nad úroveň srdce.
Co říct Když volám sanitku
Volání na linku 155Vytočte číslo 155 (ideálně přímo od postiženého)Nechte se vést operátorem a odpovídejte na jeho otázky.Vždy raději popisujte, co vidíte (např.Buďte připraveni sdělit následující informace:Adresu / místo kam má sanitka přijet.Komu voláte sanitku.Co se stalo.
Kdy si můžu volat sanitku
Jde zejména o následující příznaky:
bolesti nebo tlak na hrudi, vysoký krevní tlak s doprovodnými příznaky, jako tlak na hrudi, dušnost nebo točení hlavy. vážná zranění, silná krvácení a velké rány, cizí těleso obzvláště v partiích jako je trup, břicho nebo stehna.
Jak správně resuscitovat
Zahajte resuscitaci: 100–120 stlačení hrudníku za minutu, 2× za vteřinu. Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko.
Kdy se Defibriluje
Používá se u maligních srdečních arytmií (fibrilace komor, a hemodynamicky významná (bezpulzová) komorová tachykardie s bezvědomím), jež by bez zásahu nevyhnutelně vedly ke smrti.
Kdy se používá AED
Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.
Co se děje s člověkem v kómatu
Co se s člověkem v kómatu děje, lze popsat termíny fyziologickými (ztrácí aktivitu těch neuronů, které udržují mozek v bdělosti, mění se mu charakteristika EEG) a psychologickými (ztrácí vigilitu a schopnost raportu).
Jak probudit z bezvědomí
Postiženého znovu hlasitě oslovte, pokud nereaguje, zatřeste mu rameny. Když ani tehdy nereaguje, znamená to, že je v bezvědomí. U člověka v bezvědomí je důležité zjistit, zda dýchá. Dotyčného je potřeba dostat do polohy na zádech a zaklonit mu hlavu, což uvolní dýchací cesty.
Co dělat když někdo zkolabuje
Pokud někdo zkolabuje, vždy musíte nejprve zjistit, zda je při vědomí a jestli dýchá. Postupujte jako v případě bezvědomí. Pokud člověk dýchá, ale je stále v bezvědomí, zkuste mu v poloze na zádech zvednout dolní končetiny, tím se mu nahrne krev zpět do mozku.
Jak dlouho trvá než člověk vykrvácí
Tepenné krvácení je život ohrožující stav a člověk může vykrvácet do pouhých dvou minut.
Co když mi teče krev ze zadku
Jasně červenou krev na toaletním papíře způsobují většinou hemoroidy nebo řitní trhlina. Pokud krev odkapává nebo i vystřikuje při stolici, bývá i na povrchu stolice, jde často o hemoroidy, řídčeji řitní trhlinu. Tmavá krev může pocházet z vnitřních hemoroidů při větším krvácení nebo z prasklé perianální trombózy.
Kdy jet do nemocnice s vysokým tlakem
Jde zejména o následující příznaky:
poruchy vědomí nebo bezvědomí dušení, dušnost a zjevné poruchy dýchání křeče nebo nově se vyskytující ochrnutí jedné nebo více částí těla. bolesti nebo tlak na hrudi, vysoký krevní tlak s doprovodnými příznaky, jako tlak na hrudi, dušnost nebo točení hlavy.
Jak spravne zavolat zachranku
Základní pravidlo: Linku 155 volejte co nejdříve, pokud možno přímo od postiženého a nechte se vést operátorkou tísňové linky. Během volání uvádějte pokud možno jen to, co víte (např. „Tatínka bolí na hrudníku…“) – ne to, co si myslíte („…to bude asi od páteře.
Co delat kdyz clovek prestane dychat
Pokud postižený dýchá, otočte jej na záda a zakloňte mu hlavu, aby se uvolnily dýchací cesty. Otočte jej na bok pouze tehdy, když mu něco vytéká z úst (např. zvratky), nebo krvácí z nosu, úst či uší. V těchto případech zotavovací poloha na boku zabrání případnému dušení.
Co je to zkratka AED
AED je zkratka pro automatizovaný externí defibrilátor. Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou.