Co je Coleslawu?

Jak ochutit coleslaw

Salát patřičně dochuťte

Základ zálivky na salát coleslaw tvoří majonéza, ocet, cukr a pepř. Co se však jednotlivých ingrediencí týká, v případě octa sáhněte raději po tom jablečném, bílém vinném nebo rýžovém. Aby se vám cukr v zálivce dokonale rozpustil, použijte ten moučkový.
Archiv

Jak se vyslovuje salát coleslaw

V případě anglicismu coleslaw by tedy byla v češtině namístě adaptovaná výslovnost [koulsló], běžnější je však podoba [koleslaf] zohledňující více grafiku.
Archiv

Jak se vyrábí salát coleslaw

V misce smícháme majonézu, jogurt, ocet, hořčici, cukr, sůl a pepř. Nastrouhané zelí a mrkev vložíme do mísy, zalijeme dresinkem a dobře promícháme. Před podáváním Coleslaw odstavíme alespoň na 20 minut, aby zelí zkřehlo.
Archiv

Co se hodí k salátu coleslaw

Primární složkou vždy zůstává čerstvé zelí. Coleslaw se skvěle hodí ke grilovaným a smaženým pokrmům, burgerům nebo do plněného pečiva. Název Coleslaw vznikl z holandského slova Koolsalade, zkráceně „Koolsla“. Ať už původně vznikl kdekoliv, domovem tohoto salátu je právem USA, kde je nejrozšířenější.
Archiv

Jak dlouho vydrží Coleslaw

Salát uchováváme v uzavřené nádobě v lednici a vydrží určitě 5 dní.

Jak vznikl Coleslaw

Coleslaw však pochází z Holandska a původně se podával teplý. Postupně vzniklo mnoho jeho variant. Také název se po staletí vyvíjel z holandského koolsalade, což znamená zelný salát, přes koolsla, cold slaw a cole slaw k dnešnímu coleslaw.

Jak vznikl coleslaw

Coleslaw však pochází z Holandska a původně se podával teplý. Postupně vzniklo mnoho jeho variant. Také název se po staletí vyvíjel z holandského koolsalade, což znamená zelný salát, přes koolsla, cold slaw a cole slaw k dnešnímu coleslaw.

Jak nastrouhat zelí na coleslaw

Pro Coleslaw vytvořte ze zelí co nejtenčí nudličky dokážete. Pokud je vám milejší nakrájet zelí nahrubo, rozsekat ho halabala v robotu nebo ho prohnat struhadlem, budiž, ale vězte, že nejlepší zážitek ze salátu budete mít, když zelí nakrájíte na tenké, dlouhé kousíčky.

Jak nakrájet zelí na Coleslaw

Z hlávky zelí odstraňte viditelně poškozené vnější listy, které jsou často ovadlé nebo popraskané. Čím hlouběji půjdete, tím budou listy čerstvější. Hlávku rozřežte na poloviny, poté na čtvrtky a z každé pak jedním podélným řezem odstraníme košťál. Jednotlivé čtvrtky půjdou už jednoduše nakrouhat.

Jak nastrouhat zelí na Coleslaw

Pro Coleslaw vytvořte ze zelí co nejtenčí nudličky dokážete. Pokud je vám milejší nakrájet zelí nahrubo, rozsekat ho halabala v robotu nebo ho prohnat struhadlem, budiž, ale vězte, že nejlepší zážitek ze salátu budete mít, když zelí nakrájíte na tenké, dlouhé kousíčky.

Co obsahuje Coleslaw

Křehký, čerstvý, osvěžující – takový je salát, jehož hlavní surovinou je čerstvé zelí, které vždy doplní mrkev a cibule, dále celer, kořenový, řapíkatý nebo oba, někdy i petrželka, rozinky, ořechy… Původ tohoto salátu sahá do Holandska. Koolsla v holandštině znamená zelný salát.

Co k Zelnemu salátu

Salát můžeme konzumovat takto, ale když ho mám v lednici, mohu vždy odebrat jen část. Jeden den ho obohatím o strouhanou mrkev, jindy přidám nakrájenou kapii, křen nebo kukuřici. Pokud přidám cibuli, tak těsně před konzumací, protože cibule v zelném salátu do druhého dne zhořkne.

Odkud pochází salát coleslaw

Recept na salát coleslaw se objevil v americkém tisku už v roce 1794. A stal se zde velice populární. Málokdo však ví, že má holandský původ. V Holandsku se jmenuje koolsla a v překladu znamená jednoduše zelný salát.

Proč se nedělají hlávky na salátě

Salátům totiž nedělá dobře ani prostředí ledniček. Obyčejně v nich bývá nižší vlhkost, takže rychleji vadnou, i když jsou v chladnu. Pokud se salát přepravuje delší dobu, balí se (hlavně ledové) do polyetylénových fólií, kam přichází jen hlávka bez obalových listů.

Kdy dát sazenice salátu ven

Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte.

Kdy se sadí hlávkový salát

Obvykle se vysazují od března do konce dubna, ale důležitá je i denní doba. Nejvhodnější pro výsadbu je pozdní odpoledne – podvečer. Nezapomeňte sazenice salátu dobře zalít. Díky tomu budou mít celý večer a noc na to, aby se v zemině usadily – ještě dřív, než na ně zasvítí sluníčko.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Proč salát nevytvoří hlávku

Jílovité půdy potřebují zlehčení

Všechny druhy salátů upřednostňují humózní půdy. Slehlou jílovitou půdu musíme tedy nejprve vylehčit pískem a rašelinou a dostatečně ji kypřit, abychom dosáhli správné drobtovité konzistence. Letním odrůdám salátů trochu jílu neuškodí, ale jarní odrůdy jej vyloženě nemají rády.

Kdy začít sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Jakou zeleninu sazet v březnu

V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.

Čím hnojit hlávkový salát

Salát není potřeba nijak hnojit. Při pěstování salátů doporučujeme použít na přikrytí sazenic netkanou textilii, je to vždy velmi výhodné a salát velmi dobře roste. Jediná nevýhoda tohoto překrytí je, že nevypadá příliš esteticky, zvlášť při venkovní výsadbě.

Jak hluboko zasadit salát

Při klíčení dbáme na dostatek světla, aby rostlinky byli silné a ne příliš vytáhlé. Můžeme tedy vysadit semínka přímo na záhon. Semena sadíme cca. 2 cm hluboko.

Jakou zeleninu sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Co s čím sázet tabulka

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Co udělat v březnu na zahradě

Co dělat na zahradě v březnuOdstraňte zimní ochranu rostlin.Zryjte záhony.Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.Mírně půdu přihnojte, ideálně organickým hnojivem nebo mrvou, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny.Zkontrolujte kamenné zídky a chodníčky, zda neutrpěly mrazem a nepotřebují údržbu.