Co je Gravelove kolo?

Proč si koupit gravel

Navržena aby mohla tam, kam silniční kola nemohou, gravel kola jsou cyklističtí univerzálové. Jsou výkonná na asfaltu a také na rozbitých, kamenitých a písčitých cestách. Zvládají široké spektrum terénů, gravel kola nabízejí pohodlí, přizpůsobivost, univerzalitu a robustnost.

Co to je gravel

Česky je gravel štěrk, a to jednoduše znamená, že na štěrkových cestách si s ním užiješ nejvíc. Gravel bike má položenější vidlici s předsazením, která ti zajistí skvělou stabilitu, i když si to poženeš na kamínkách.
Archiv

Jak vybrat Gravel Bike

Doporučujeme se rozhodnout podle toho, na co kolo využijete častěji. 650b je vhodnější pro ty z vás, kdo preferujete spíše terén, pohodlí a ovladatelnost a hodí se pro osazení širšími plášti. Kdo má jako svou prioritu rychlost jízdy a plánuje převážně brázdit silnice, bude pro něj vhodnější 700c.

Jak si postavit gravel

Chceš zkusit novinku Poradíme, jak udělat ze silničky gravel bikeMohu předělat své silniční kolo na Gravel bikeNamontuj širší pneumatiky.Jdi do bezdušovek.Namontuj polstrované sedlo pro větší pohodlíPoužívej poctivé výplety.Vyber kolo s nejdelší geometrií

Jak se jezdí na Gravelu

Na gravel kole je třeba navzdory povrchu jezdit hladce – a to při šlapání, brzdění i zatáčení. Náhlé změny hmotnosti způsobí, že přední kolo proklouzne, takže na svém dalším štěrkovém dobrodružství nechte pracovat hybnost kol, a jenom relaxujte.

Na co je Gravel Bike

Označení gravel bike patří silničním kolům, které snesou i méně kvalitní cesty jako jsou šotolinové cesty. Díky tomu se s nimi dostanete i tam, kde klasické silniční kolo nemůže. Výrazně se Vám tak rozšíří možnost výběru trasy. Také přinášejí větší komfort na méně kvalitním asfaltu, kterého máme v ČR opravdu požehnaně.

Co to je krosové kolo

Krosová kola jsou na rozdíl od trekingu určena pro sportovnější jízdu a kratší jednorázové vyjížďky. Krosová kola mají delší rám a tím pádem umožňují položenější posez pro vyšší efektivitu šlapání. Krosy nejsou osazeny doplňky jako trekingová kola a z toho důvodu jej jejich hmotnost nižší.

Jaké oblečení na gravel

Na silniční cyklistiku tedy doporučujeme vybírat přiléhavé až mírně kompresní oblečení, které dobře padne. Zároveň budete mít dostatečnou volnost pohybu v místech, kde je potřeba.

Jak se rádi na kole

Vlevo se vždy řadí přední převodníky, vpravo pak zadní kolečka (pastorky). Obě strany jsou pak stranově převrácené, pokud jde o řazené rychlosti. Vlevo řadíme palcem na větší převodník (těžší převod). Vpravo řadíme palcem sice také na větší pastorek, ale jedná se o lehčí převod.

Co je to cyklokros

Cyklokros je jedna z cyklistických disciplín. Závody se obvykle konají na podzim a v zimě (sezóna mezinárodních závodů Světového poháru trvá od září do ledna) a konají se na okruzích o délce asi 2,5 až 3,5 kilometru.

Jaký je rozdíl mezi Krosovým a Trekingovým

Krosová kola jsou na rozdíl od trekingu určena pro sportovnější jízdu a kratší jednorázové vyjížďky. Krosová kola mají delší rám a tím pádem umožňují položenější posez pro vyšší efektivitu šlapání. Krosy nejsou osazeny doplňky jako trekingová kola a z toho důvodu jej jejich hmotnost nižší.

Jaký je rozdíl mezi Krosovým a horským kolem

Rozdíl je v mnoha věcech, ale jako hlavní je v používání kola. Horské kolo je vhodné především pro použití do terénu, krosové kolo pak pro jízdu na silnici, případně do lehčího terénu. Další rozdíly jsou pak v konstrukci rámu a velikosti kol(horská kola mají velikost 26 palců a krosová pak 29 palců).

Jakou Brasnu na gravel

Malá (dvalitrová nebo méně) brašna na řídítka je perfektním lehkým doplňkem závodní or gravel kolo jednoduše přidá prostor pro malé věci, jako je občerstvení nebo telefon.

Co je to přehazovačka

Přehazovačka (nebo také měnič, zadní měnič) patří mezi základní a velmi namáhané komponenty na jízdním kole. Je umístěna na zadní části rámu kola a stará se o přehazování (měnění) jízdní rychlosti. Změna rychlosti je docílena změnou polohy řetězu – z většího pastorku na menší nebo naopak (pastorek = ozubené kolečko).

Jak řadit do kopce na kole

Obecně ale platí, že do kopců byste měli řadit menší převodník převodník a pohybovat se v horní polovině zadních koleček. Z kopce a po rovině pak můžete jezdit na těžší převody. Vždy by ale měla zůstat zachovaná dostatečně vysoká kadence šlapání.

Co je crossové kolo

Crossová a trekingová kola jsou vhodná pro jízdu po silnicích a zpevněných i nezpevněných stezkách. Oproti horským kolům mají kola užší pláště a pohodlnější vzpřímenější posed. Rozdíl mezi crossovým a trekingovým kolem je ten, že trekingové je již standartně vybaveno blatníky, světly, nosičem i dalším příslušenstvím.

Co je horské kolo

Pod pojmem horské kolo se skrývá široká škála různých kol především pro sportovní využití v terénu. Rozsah sahá od jednoduše vybavených hardtailů po závodní celoodpružená kola. Podskupinami této kategorie jsou enduro, sjezdové MTB, dirt, nebo fat biky.

Co je to trekingové kolo

Trekové kolo nebo také trekingové kolo je druh jízdního kola, určený k jízdě na silnici nebo v nenáročném terénu. Zpravidla je vybaveno koly s velikostí 28 palců. Velikost se však u výrobců různí. Trekingové kolo se při jízdě snadněji vede, lépe drží stopu (mimo terén) a klade nízký valivý odpor.

Na co je krosové kolo

Krosová kola jsou na rozdíl od trekingu určena pro sportovnější jízdu a kratší jednorázové vyjížďky. Krosová kola mají delší rám a tím pádem umožňují položenější posez pro vyšší efektivitu šlapání. Krosy nejsou osazeny doplňky jako trekingová kola a z toho důvodu jej jejich hmotnost nižší.

Jaké blatníky na Gravel

Jak už jsem zmínil výše, teoreticky by se na Gravel daly použít klasické dlouhé blatníky, ale ne vždy by bylo snadné přijít na to, jak je uchytit. Kupříkladu třeba jen proto, že moderní stroje této kategorie jsou takřka výlučně osazeny kotoučovými brzdami, což znesnadňuje upevnění zejména předního blatníku.

Kdy kolo s Prehazovackou

Obecně platí, že děti nasedají na své první šlapací kolo zhruba ve věku od tří do pěti let. Přejít na šlapací kolo může být ale těžší, než se zdá. Doporučujeme dítěti nejdříve názorně ukázat, jak šlapací kolo funguje, a až poté vše zkusit v terénu. Celý proces by měl být po dítě spíše zábava než trénink.

Jak se zlepšit na kole

Jak na kole zrychlit Zařaďte intervaly, zhubněte, posilujte a trénujte ve skupiněVylaďte pozici na kole.Trénujte ve skupiněMějte správný tlak v pneumatikách.Používejte méně brzdy.Zhubněte.Využijte vítr.Zařaďte intervaly.Pracujte na svalové hmotě

Co je to MTB kolo

MTB (Mountain Bike) horská kola jsou navržena pro jízdu po nezpevněných cestách a terénu. Mají robustní rámy, odpružené vidlice a širší pláště s hrubým dezénem pro lepší trakci v terénu. MTB kola jsou vybavena řazením s větším rozsahem převodů, což umožňuje lepší přizpůsobení jízdy různým terénním podmínkám.

Co znamená zkratka MTB

Horské kolo, často též označované zkratkou MTB (z anglického mountain bike) – používá se též anglické slovo bike a od něj odvozené biker, bikování a podobně – je bicykl navržený pro jízdu v terénu, a to jak z hlediska povrchu (lze jezdit od povrchů typu asfalt až k povrchům blížícím se špatně prostupnému terénu, jako …

Jak vybrat blatník na kolo

Při výběru si všímejte, zda je blatník vhodný pro váš průměr kol, jaký má upínací mechanismus a zda jej lze snadno odejmout, případně nastavit jeho polohu. Důležité také je, aby byl blatník lehký a vyrobený z odolného materiálu. Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop.