Co je intenzita kávy?

Co je stupeň pražení kávy

Čím déle kávu pražíme, tím je tmavší. Stupeň pražení kávy je dán podle toho jakou kávu pražič praží a podle jeho vkusu. Po každém upražení kávy je nutné, aby pražič svou kávu ochutnal a pražení upravil. Tento proces dělá tak dlouho, dokud není spokojený.

Která zrnková káva je nejlepší

Nejlepší kávy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Orientační cena
Top 1 Lavazza Qualitá Oro zrnková Káva 1 kg 700 Kč
Top 2 Lavazza Top Class zrnková Káva 1 kg 800 Kč
Top 3 Lavazza Qualita Rossa zrnková 1 kg 600 Kč
Top 4 Tchibo Barista Espresso zrnková 1 kg 700 Kč

Co ovlivňuje chuť kávy

Tedy kde je káva pěstována, o jaký druh kávy se jedná, o jakou odrůdu, způsob pěstování, způsob loupání, způsob sušení, způsob přípravy a především způsob pražení. Nejvíce chuť kávy ovlivňuje pražení syrových zrn. Téměř jistým pravidlem je, že čím je káva upražena světleji, tím je aciditnější (kyselejší).

Co to je ristretto

Ristretto je sice menší než espresso a má pouze 20 až 22 ml, ale to není jediná odchylka. Tato káva se vyrábí z espressa připraveného z obvyklé dávky kávy, ale poloviční dávky vody. Italové ji tradičně připravují z 22 ml mleté kávy, v severní Evropě se upřednostňuje delší 40 ml verze.

Co je to acidita kávy

CO JE ACIDITA KÁVY V kávě jako ve vínu můžeme najít spoustu kombinací chutí a vůní. Určitě jste si u všimli, že některé kávy chutnají více kysele. Tato kávová kyselost je pak označována za aciditu kávy.

Jak pražit kávu

Kávu dáme do pánve tak, aby pokrývala dno v jedné vstvě, ale dno nebylo zaplněné, protože pražením káva zvětšuje svůj objem a pokud by byla ve více vrstvách, neupražila by se a nedostali byste z ní všechno aroma a chuť. Celé pražení trvá asi 10 až 15 minut, záleží samozřejmě na velikosti plamene a na druhu syrové kávy.

Jaká káva je nejsilnější

Tato káva je opravdu pro ty, kteří potřebují kofein. A hodně. Black Insomnia obsahuje 140 mg kofeinu na hrnek (44 ml), což z ní dělá nejsilnější kávu na světě.

Jak poznat kvalitní zrnkovou kávu

Kvalitní zrnkovou kávu dokážete rozeznat snadno. Barva upražení je vyvážená a rovnoměrná, obsahuje jen minimum spálených zrn (několik kusů na 1 kg). Ani nedopražená zrnka byste v ní neměli najít. Zejména v robustě dokáže jedna takzvaná liška zkazit celou várku.

Co je Kavove zrno

Kávová zrna jsou vlastně semena ukrytá uvnitř jedlých plodů rostliny Coffea. Zelená zrna se poté praží na různý stupeň, aby se dosáhlo požadované chuti, než se káva pomele a uvaří.

Co to je Lungo

Lungo znamená italsky „dlouhý“. Jedná se tedy o „prodlouženou“ verzi klasického espressa. Ve Francii se nazývá „café allongé“. Espresso lungo se připravuje ze 7 gramů kávy, tedy ze stejné dávky jako u espressa, ale je zde dvojnásobné množství vody.

Co je to doppio

Extra silné espresso, kterému se říká espresso intenso nebo také espresso doppio (tedy dvojité espresso), se hodí pro případy, kdy jedna porce kávy nestačí. Vyrábí se z dvojité dávky kávy i vody, takže výsledkem je nápoj o objemu 60 až 70 mililitrů.

Jak se zbavit kyselosti v ústech

Vhodnými léky na pálení žáhy jsou pastilky snižující kyselost žaludečních šťáv nebo tvorbu žaludečních kyselin či tablety podporující správný pohyb trávicí trubice. Do přírodní lékárny sáhněte pro citronovou šťávu, zázvor, česnek nebo mandle.

Co je Arabica a robusta

Arabica má kávová zrna spíše podlouhlá a plošší a rýha uprostřed se stáčí do tvaru „s“. Robusta má zrna v pravidelnějším, téměř až kruhovém tvaru a rýha procházející středem je rovná. i Rozdíl mezi kávovými zrny arabiky a robusty je možné poznat i podle jejich vůně před pražením.

Co to je pražení

Pražení je proces, při které se suroviny tepelně upravují na pánvi, nebo v zařízeních k tomu určených, za účelem, aby získaly před zpracováním intenzivnější aroma. Praží se nejčastěji káva, ale také ořechy nebo mandle.

Jak se pije zelená káva

Zrna však musí být opravdu měkká, jinak by vám mlýnek poničila. Po namletí zalijte dvě až tři lžičky zelené kávy 300 ml horké vody a nechte asi pět minut louhovat. Nakonec nápoj sceďte nebo ho pijte rovnou. Počítejte s tím, že chuť kávy se velmi liší od té standardní – je lehce nakyslá a chutná spíš jako zelený čaj.

Z jaké země je nejlepší káva

Mezi nejznámější země, produkující výběrovou kávu, patří zejména Kolumbie, Etiopie, Keňa a Panama, ale i například Jamajka, ze které na Kafone dovážíme jednu z nejlepších výběrových káv světa, Jamaica Blue Mountain, anebo Havaj, odkud nabízíme vynikající Hawaii Kona.

Jaké je nejlepší kafe

Nejpěstovanější káva na světě

Nejpěstovanější jsou ale rozhodně arabika a robusta. Navzájem se liší způsobem pěstování, chutí a tvarem zrnek. Zrnka arabiky (vlevo) jsou spíše oválná, ta robusty zase kulatější.

Jak dlouho vydrží zrnková káva

2. Vybírejte čerstvou zrnkovou kávu

Stav Jak dlouho vydrží
Zelená zrnková káva 15 měsíců
Upražená zrnková káva 15 dní
Namletá káva 15 minut
Připravená káva (espresso) 15 sekund

9. 12. 2022

Jakou koupit kávu

Než se pustíte do přípravy kávy, zkontrolujte kávová zrna – měla by být matná a suchá. Stará nebo zkažená káva má lesklá a mastná zrna, protože se z nich uvolňují oleje a zůstávají na povrchu zrnek. Pokud byste takovou kávu našli doma, raději ji nepijte. Dbejte na to, abyste kávu doma neskladovali moc dlouho.

Co to je kávovník

Kávovník (Coffea) je rod dvouděložných rostlin z čeledi mořenovité. Zahrnuje asi 100 druhů stromů a keřů pocházejících z Afriky, Madagaskaru a Maskarénských ostrovů. Některé druhy, zejména kávovník arabský (Coffea arabica) a kávovník statný (Coffea canephora), jsou významné plodiny.

Kdo vymyslel kávu

Pravlastí kávy je s největší pravděpodobností Etiopie (provincie Kaffa), kde se ještě v současné době nachází divoce rostoucí keře kávovníku. Odtud byl nejspíše přenesen ve 13. a 14. století válečníky při vojenských taženích do Jemenu, kde byl vysazen na terasovitá políčka a dále kultivován.

Co je to Flat White

Flat white potěší všechny milovníky kávy, kteří ocení mléčnou kávu, která však neobsahuje tolik mléka jako cappuccino nebo caffè latte. Díky menšímu obsahu mléka má káva Flat white silnou, bohatou, ale stále trošku zjemněnou chuť. Základem je klasické espresso, které se dolívá horkým mlékem o objemu 60 mililitrů.

Co způsobuje kyselost v ústech

Dolní jícnový svěrač, který žaludek a jícen odděluje, je ochablý nebo nefunguje správně. Reflux tak vyvolává pálení žáhy a kyselou či hořkou pachuť v ústech. Jednou za čas se to stane každému, avšak časté pálení žáhy ukazuje na refluxní chorobu jícnu (gastroesofageální reflux, nebo GERD).

Co znamená hořká chuť v ústech

príčin horkostí v ústach môže byť veľa, medzi najčastejšie patria sucho v ústach, problémy so zubami a ďasnami, refluxná choroba či pálenie záhy, kvasinková infekcia, stres, niektoré antibiotiká, užívanie medi, železa, zinku a podobne.

Co znamená 100% arabica

Pojmem arabica se rozumí kávová zrna z kávovníku Coffea arabica. Tato zrna jsou více ceněná pro jemnější a různorodější chutě a vůně. Často se setkáte s pojmem 100% arabica, což znamená, že to může být směs ze zrn více druhů arabic nebo jedno druhová káva arabica (viz také jednodruhová káva).