Co je Karbonovy rám?

Jak poznat prasklý karbonový rám

Zkontrolujte, zda nejsou praskliny.

Některé praskliny jsou pouze praskliny v laku. Pokud si nejste jisti, občas situaci objasní lupa. Pravděpodobně stojí za to seškrábnout trochu barvy (poté se jí dotknout), abyste viděli, zda není rám vespod prasklý. Pokud někde objevíte trhlinu, přestaňte na kole jezdit.

Jak zjistit velikost rámu

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem.

Co je velikost rámu

Velikost rámu se odvozuje od délky sedlové trubky rámu a je udávána nejčastěji v palcích (u silničních kol v centimetrech) nebo „konfekčních“ velikostech pomocí písmen. U různého výrobce, typu kola nebo modelové řady může být ale i stejná velikost trošku jiná.

Jak velký rám na kolo

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm

Jak dlouho vydrzi Karbonovy rám

Teoreticky mají karbonové rámy delší životnost, protože karbonová vlákna se neunavují tolik jako hliník. Přestože se jedná o velmi pevný materiál, je křehčí než hliník. Karbonový rám nedokáže zvládnout tak silné nárazy, aniž by praskl. Pokud se však o své karbonové kolo dobře staráš, jeho životnost může být neomezená.

Jak opravit karbonový rám

Karbonové rámy dokážeme opravit spolehlivě a precizně!

Z pravidla se jedná o proražené, nebo prasklé trubky, které se při opravě nadstaví a lepí jak vnitřně, tak z venku. Po důkladném zabroušení probíhá kitování s následným lakováním. Ve většině případu má trubka po opravě zachovaný původní tvar.

Jaké Gravel kolo

Doporučujeme se rozhodnout podle toho, na co kolo využijete častěji. 650b je vhodnější pro ty z vás, kdo preferujete spíše terén, pohodlí a ovladatelnost a hodí se pro osazení širšími plášti. Kdo má jako svou prioritu rychlost jízdy a plánuje převážně brázdit silnice, bude pro něj vhodnější 700c.

Jaký průměr kola

Obecně však platí, že pro cyklisty nižšího vzrůstu (pod 170 cm) nebo pro děti a juniory je vhodnější zvolit průměr 26" nebo 27.5", kdy bude kolo lépe ovladatelné. Aktuálně dvě vyšší velikosti převálcovali rozměr 26" natolik, že se s ním setkáme už pouze u základních modelů pro dospělé nebo právě u juniorských kol.

Na jakou vysku je kolo 26

Tabulka velikostí kol pro dospělé

Výška postavy Horská kola 26" Silniční kola (cm)
171 až 175 18" – 19 " (M-L) 54 – 56
176 až 180 19" – 20" (L) 56 – 58
181 až 185 20" – 21" (L-XL) 58 – 60
185 až 190 21" – 22" (XL) 60

Jak velké kolo pro 165 cm

Orienční tabulka pro určení velikosti kola

Výška Postavy (cm) Horská kola (palce) Silniční kola (cm)
155 – 160 15 – 16 50 – 51
160 – 165 16 – 17 51 – 52
165 – 170 17 – 18 52 – 54
170 – 175 18 – 19 54 – 56

Jak si správně vybrat kolo

Pro výběr kola je klíčový jeho typ – rozlišujeme horská, krosová, městská, skládací, dětská kola a elektrokola. Rozhodněte se, kde a jak často budete kolo používat. Velikost kola, výška rámu kola a průměr kol se odvíjí od terénu, výšky postavy a preferencí jezdce.

Jak se starat o karbonové kolo

Stačí použít teplou vodu, mýdlo a měkký kartáč. Předtím, než aplikujete odmašťovač, se ujistěte, že je vhodný pro karbonová kola, protože některé nejsou. Pokud se hodně potíte a děláte indoor cycling, pak byste měli kolo pravidelně omývat a vysoušet, abyste zabránili vzniku koroze v důsledku soli a kyselin z potu.

Čím lepit Karbon

Jedině sekundový gel a nejlépe pattex.

Jak pracovat s karbonem

Potřebujete na to karbonovou záplatu, lepidlo, teplo a tlak. Proto ty zahřívací dečky a igelit, ve kterém se vakuum vytvoří. Oprava je pak rychlá a opravené místo zachovává původní vlastnosti. Stojí za pozornost, že tyhle formy nejsou z kovů, jak bývá obvyklé, ale z karbonu.

Proč si koupit gravel

Navržena aby mohla tam, kam silniční kola nemohou, gravel kola jsou cyklističtí univerzálové. Jsou výkonná na asfaltu a také na rozbitých, kamenitých a písčitých cestách. Zvládají široké spektrum terénů, gravel kola nabízejí pohodlí, přizpůsobivost, univerzalitu a robustnost.

Jak se jezdí na Gravelu

Na gravel kole je třeba navzdory povrchu jezdit hladce – a to při šlapání, brzdění i zatáčení. Náhlé změny hmotnosti způsobí, že přední kolo proklouzne, takže na svém dalším štěrkovém dobrodružství nechte pracovat hybnost kol, a jenom relaxujte.

Jaké kolo 27 5 nebo 29

Pokud tedy potřebujete od kola větší ovladatelnost, např. v terénu, je lepší zvolit 27,5“ kola, nebo v případě celoodpružených elektrokol již dnes oblíbenou variantu mix 29“ vpředu a 27,5“ vzadu. 29“ kola vznikla jako závodní rozměr, ocení je tedy ti, kteří chtějí jezdit sportovněji, tedy rychleji.

Proč kola 29

Překážky jako jsou kořeny, kameny a díry, zvládají překonávat 29“ a 27,5“ mnohem lépe než 26“. Důvodem jsou především větší průměr a větší kontaktní plocha pláště, nižší těžiště a větší setrvačná síla. Jízda v terénu je tak daleko více plynulejší a mnohem komfortnější.

Jaké kolo na výšku 175 cm

Orienční tabulka pro určení velikosti kola

Výška Postavy (cm) Horská kola (palce) Silniční kola (cm)
165 – 170 17 – 18 52 – 54
170 – 175 18 – 19 54 – 56
175 – 180 19 – 20 56 – 58
180 – 185 20 – 21 58 – 60

Na co si dát pozor při koupi kola

Srdcem každého kola je rám, proto jej zkontrolujte, zda není poškozený byť sebemenšími prasklinkami (především v oblasti hlavového složení, sedlovky a středu, což jsou nejnamáhavější části). Pátrejte po případných vůlích v oblasti přehazovačky, přesmykače, středové osy a přední vidlice.

Jaké kolo pro začátečníka

Pro úplné začátečníky doporučujeme spíše horské nebo krosové kolo. Pro ty, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti, nebude silniční kolo představovat problém.

Jak dlouho vydrží karbonový rám

Karbonový rám nedokáže zvládnout tak silné nárazy, aniž by praskl. Pokud se však o své karbonové kolo dobře staráš, jeho životnost může být neomezená.

Jak převážet karbonové kolo

Pokud se ptáte, jak mám tedy převážet karbonové kolo, nezbytnou součástí nosiče je moment utažení v kombinaci s chráničem karbonového rámu. Byla by totiž škoda si karbonový rám poškrábat při převozu.

Jak se dělá Karbon

Při výrobě karbonu se tisíce tenkých uhlíkových vláken spředou dohromady a vytvoří pružný materiál, který jde libovolně tvarovat. Jediné uhlíkové vlákno je tenčí než lidský vlas (v průměru 0,005-0,010 mm).

Jak se rádi na Gravelu

Na gravel kole je třeba navzdory povrchu jezdit hladce – a to při šlapání, brzdění i zatáčení. Náhlé změny hmotnosti způsobí, že přední kolo proklouzne, takže na svém dalším štěrkovém dobrodružství nechte pracovat hybnost kol, a jenom relaxujte.