Co je nízký roštěnec?

Jaký je rozdíl mezi nízkým a vysokým Roštěncem

Názvem "vysoký roštěnec" pak označujeme část, která směřuje dopředu k hlavě. Naopak zadní roštěná je všeobecně známá jako "nízký roštěnec". Obě části od sebe poznáte jednoduše v řezu. Zatímco u nízkého roštěnce uvidíte jeden celistvý sval, vysoký roštěnec jich má hned několik vrstev.

Co udělat z nízkého roštěnce

Striploin steak – nízký roštěnec

Maso je v této části jemně mramorované a má vynikající chuť. Až budete nízký roštěnec porcovat, ponechte si na svém striploin steaku menší tukové krytí. Lůj totiž při pečení podpoří chuť hovězího, a i když ho nakonec jíst nebudete, maso je po něm hezky voňavé.

Co je vysoký roštěnec

Vysoký roštěnec neboli vysoká roštěná je sval z oblasti hřbetu nejblíže krku býka. Tento konkrétní řez je přesně na přechodu nízkého a vysokého roštěnce. Maso nemá sice výrazné tukové oko, které je charakteristické pro Rib-Eye, ale oproti nízkému roštěnci má větší tukové mramorování.

Kde je nízký roštěnec

Nízký roštěnec je část zadní čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu a koní. Jedná se o velmi kvalitní, šťavnaté zadní maso, vhodné k přípravě steaků, minutek i na anglický způsob pečení. Nízký roštěnec bez kostí se nazývá roštěná.

Na co se hodí vysoký roštěnec

Středovou část roštěnce využijete pro přípravu dokonalých steaků. Krajové části masa můžeme zamrazit a využít později pro přípravu dušeného hovězího, například na červeném víně. Nejste-li příznivcem steaků, můžete si typické aroma tohoto masa vychutnat také po upečení, dušení nebo vaření.

Které hovězí maso je nejlepší

Nejkvalitnější a nejlibovější části hovězího masa jsou kýta a svíčková, které se hodí na pečení a také třeba na přípravu bifteků či rolád. Z roštěnce a plece připravíme skvělý steak. Na přípravu vývarů je nejlepší použít maso z krku či hrudi. Kližka se zase skvěle hodí pro přípravu guláše.

Jak připravit steak z roštěné

Maso potřeme olivovým olejem a ochutíme čerstvě umletým pepřem a solí. Grilovací pánev rozehřejeme na prudkém ohni. Roštěnky grilujeme 1 až 2 minuty na každé straně, chceme-li mít steak jemně propečený (3 minuty na slabě propečený a 4 minuty na středně propečený).

Jak uvařit roštěnky

Na pánvi na rozpáleném oleji roštěnky zprudka opečeme. Vyjmeme stranou na talíř a ve výpeku necháme zesklovatět cibuli. Tu i s masem vložíme do kastrolu, přidáme lžíci plnotučné hořčice, vývar a dusíme doměkka cca minimálně 1,5 hodiny, někdy je potřeba i více.

Co je to falešná svíčková

Kulatá plec, zvaná taktéž jako falešná svíčková, je chuťově výborné maso jak pro rychlé opékání, tak pomalé dušení. Z masa vytvoříte skvělé omáčky, hodí se na špikování a dokonce i na malé steaky. Maso je vhodné na steaky, do každé omáčky a namleté pak do hamburgerů. Vybrat si můžete také datum odběru.

Co je to Entrecote

Popis. Maso pro milovníky prorostlých steaků. Jde o část vysokého roštěnce, které je prorostlé tukem a patří tak k nejkřehčím a nejšťavnatějším steakovým masům.

Jak vypadá roštěná

Hovězí roštěná je část masa, která je umístěná na hřbetě zvířete. Dělí se na dvě části. Ta směřující k hlavě se nazývá vysoký roštěnec a naopak její zadní část je známá jako roštěnec nízký. Roštěná je celkově mírně prorostlá tukem, šťavnatá a má jemná svalová vlákna.

Jak dlouho grilovat vysoký roštěnec

Maso zprudka zatáhneme v rozpáleném grilu na 250 °C minutu z každé strany. Do masa vpíchneme teploměr a v chladnější části grilu pomalu pečeme. Teplotu v grilu necháme spadnout až na 110 °C a pečeme 2–3 hodiny, dokud nebude uvnitř masa teplota 56 °C.

Jak připravit steak z nízkého roštěnce

Dobře rozehřejeme vhodnou pevnou (nejlépe litinovou) pánev, potřeme ji kůží ze špeku a vložíme plátky masa, které těsně předtím osolíme hrubě mletou mořskou solí. Opečeme z jedné strany 4 minuty, otočíme, snížíme teplotu a opékáme další 4 minuty. Opečené maso přendáme na nahřátý talíř a vložíme do trouby.

Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké

Zkuste pomalé pečení, budete překvapeni výborným výsledkem! Princip pomalého pečení spočívá v tom, že se maso připravuje za nižší teploty, ale o to déle. Tím se rozpustí kolagen, který hovězí maso obsahuje, a dostaví se žádoucí měkoučký a šťavnatý výsledek.

Jak se dělá steak na pánvi

Krok 1: Maso si očistěte a po obou stranách potřete olivovým olejem, osolte a opepřte. Krok 2: Připravené maso prudce opečte po obou stranách v pánvi, zhruba 2 minuty z každé strany, aby se na povrchu masa vytvořila tmavě hnědá, částečně křupavá kůrka, která zlepší nejen vzhled, ale i chuť masa.

Jak dlouho dělat steak v troubě

Na dopečení steaků použijeme troubu vyhřátou na 160 °C. Maso vložíme do trouby společně se snítkou rozmarýnu, česnekem a pečeme 4-10 minut, délka pečení závisí na výšce steaků a na tom, jak chceme mít steaky propečené.

Na co se hodí hovězí roštěná

Využití Maso z roštěnce se hodí pro celou řadu úprav – nejčastěji se podává v minutkové úpravě, hodí se také k pozvolnému pečení vcelku, dušení či na přípravu závitků.

Jak dlouho se dusí roštěná

Na pánvi na rozpáleném oleji roštěnky zprudka opečeme. Vyjmeme stranou na talíř a ve výpeku necháme zesklovatět cibuli. Tu i s masem vložíme do kastrolu, přidáme lžíci plnotučné hořčice, vývar a dusíme doměkka cca minimálně 1,5 hodiny, někdy je potřeba i více.

Co je kulatá plec

S kulatou plecí se můžete setkat také pod názvem falešná svíčková, který si vysloužila díky podobnosti s touto oceňovanou částí hovězího masa. Kulatá plec se nachází v přední části hovězí čtvrti a v kuchyni se uplatní na bezpočet způsobů.

Co je veprova svíčková

Jedná se o vysoce kvalitní, šťavnaté zadní maso. Dělí se podle částí na špičku, palec a střed. Vepřová svíčková se častěji nazývá panenka nebo panenská svíčková a označuje vepřové maso, obdobný sval u prasete domácího.

Co to je kližka

Hovězí kližka se řadí k hovězímu přednímu a pochází z namáhaných částí nohou nad kolenem. Díky skvělé chuti a šťavnatosti patří k velmi žádaným řezům – je nejčastější volbou při přípravě tradičního guláše, skvěle chutná i vařená či dušená vcelku.

Co je to Sirloin

Sirloin steak – Steak z nízkého roštěnce (roštěné), je to velmi jemné a šťavnaté maso, vhodné pro grilování i pečení vcelku. Striploin steak (neboliNew Yorkstrip) – Steak ze zadní části vysokého roštěnce. Je méně prorostlý než přední část roštěnce, ale s výraznější chutí než svíčková.

Co udělat z vysokého roštěnce

Středovou část roštěnce využijete pro přípravu dokonalých steaků. Krajové části masa můžeme zamrazit a využít později pro přípravu dušeného hovězího, například na červeném víně. Nejste-li příznivcem steaků, můžete si typické aroma tohoto masa vychutnat také po upečení, dušení nebo vaření.

Jak se dělá pepřová omáčka na steaky

Postup přípravy

Na malé pánvičce rozehřejeme máslo. Přidáme mírně podrcený zelený pepř a chvilku mícháme. Přilijeme smetanu, osolíme a vaříme asi 2 minuty. Chceme-li omáčku hustší, rozmícháme škrob ve vodě, omáčku jím zahustíme a už jen krátce provaříme.

Proč je maso tuhé

Možná za to mohla nevhodná příprava, ale faktem je, že některé kusy hovězího jsou tužší než jiné. Maso je tvořeno svaly, pojivovými tkáněmi a tukem. Tuk, který maso prorůstá, ho zjemňuje a změkčuje. Naopak pokud je v mase hodně pojivových tkání, maso je tužší.