Jak navázat šokovou šňůru
Jak se šokový návazec spojuje s kmenovým vlascem
Šokový návazec musí být s kmenovým vlascem spojený pevným uzlem, který zároveň není příliš velký, aby lehce procházel přes očka prutu. Pro spojení s kmenovým vlascem se nejčastěji používají uzle dvojitý grinner nebo krvavý uzel.
Archiv
Jaký šokový vlasec
Vůbec nejlepší volbou je fluorocarbon, který vedle absolutní neviditelnosti je také mimořádně oděruvzdorný a velmi těžký, díky čemuž dokonale kopíruje dno. Pro další informace ohledně používání šokových vlasců Vás odkážeme na naši starší odpověď v dotaze 647.
Jak spojit šňůru s vlascem
Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.Dotáhneme šňůru na konec smyčky.Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.Navlhčit, utáhnout.
Na co se používá šokový vlasec
Důvody, proč při položené používat šokový návazec:
aby při dalekých náhozech kmenový vlasec při náhozu nepraskl, nebo se zbytečně nepřepínal. šokovka je více odolná proti předření a pozdějšímu přetržení kmenového vlasce, například při chytání ve vázkách nebo jiném složitém terénu.
Jak svázat dva provazy k sobě
Rybářská spojka
Používá se k pevnému spojení dvou stejně silných provazů. Svazují se jí rybářské vlasce, nikoliv však horolezecká lana. Postup: Dva konce provazu přelož proti sobě asi na délku předloktí. Na obou koncích udělej uzel tak, že ho při tom obtočíš kolem druhého provazu.
Jak spojit dva provázky
„Škoťák“ se nejlépe hodí ke spojení dvou pro vazů nestejného průměru, materiálu i vlastností. Můžeš s ním také přivázat dva vlasce nebo lanko ke stanové celtě, pokud se na ní roztrhne plátěné oko. Uzel se celkem snadno rozvazuje, i když byl silně zatažen, a neničí lana.
Jak spojit Sokovku s vlascem
Šokovka s našim kmenovým vlascem by měla být spojena opravdu pevným uzlem, který ovšem není zároveň nijak výrazně veliký, tak aby bezproblémově procházel očkama prutů. Pro spojení šokovky s našim kmenovým vlascem se nejčastěji používá uzel s názvem krvavý uzel či dvojitý grinner.
Jak spojit dva konce provazů
Nejčastější využití ambulančního uzlu je při spojování dvou stejně silných provazů, obvazů. Dokáže spolehlivě spojit lana i tenké provázky. Rovněž se používá k připevňování dlahy, a to hlavně proto, že je plochý, a po uvázání dlahy netlačí. Ambulanční uzel jsou dva do sebe zavlečené ohyby – jeden sevře druhý.
Jak zkratit provaz
Přehneme lano na půl a třikrát a více obtočíme, ovineme kolem klády a provlékneme delší konec. V základní variantě se zkracovačka váže ze tři ok. Prostřední oko je to, které umožňuje lano/provaz zkrátit podle potřeby. Při použití se využívá zajišťovacích kolíčků, aby se zkracovačka nepovolila a lano opět neprodloužilo.
Jak uvázat provaz
Postup: Dva konce provazu přelož proti sobě asi na délku předloktí. Na obou koncích udělej uzel tak, že ho při tom obtočíš kolem druhého provazu. Slouží ke spojení dvou provazů, které nemusí být stejně silné. Nejčastěji ji používáme k uvázání celty ke stromu, kedy ke spojení konce dlouhého provazu s cípem plachty.
Co je Kmenovy vlasec
Hlavní vlasec navinutý na cívce navijáku. Může to být buď vlasec nebo pletená šnůra. Existuje mnoho druhů vlasců a šňůr, které se používají k rybaření jak na rybnících, řekách ale i na moři.
Jak se váže Lodak
Jak už sám název napovídá, „loďák“ slouží ke kotvení lana. Převedeno do života horolezce, nejčastěji ho užijeme při zajištění na jistícím stanovišti – štandu. Snadno se váže jak na konci lana provazováním, tak uprostřed složením dvou smyček. Sám se dotahuje, po odlehčení jej ale lehce rozvážeme.
Jak se váže Katovská smyčka
Díky těsným závitům uzel dobře pohlcuje rázy a přitom zůstává kluzný. Uzel se snadno rozvazuje zatažením za pevnou část lana (pokud ve smyčce již není oběšenec). Z volného konce vytvoříme dva stejně velké ohyby proti sobě. Volným koncem několikrát ovineme oba závity směrem k pevnému konci.
Jak udělat Prusik
Prusikování je lezení po laně za pomoci smyček, které se na lano navážou zadrhovacím uzlem, kterým lze v povoleném stavu pohybovat po laně nahoru i dolů, při zatažení se zablokuje. Do zablokovaných (zadrhnutých) smyček si může horolezec odsednout a zůstat v nich viset.
Za co se uvazuje loď
Lodní smyčka (také lodní uzel, hovorově loďák) je typ uzlu. Je známa už od starověku. Od pradávna se používá pro rychlý úvaz lodě k přístavnímu molu, odtud pak pochází její název.
Jak se dělá lodní smyčka
Uzel se skládá ze dvou stejných závitů nasunutých přes sebe tak, aby část lana mezi závity byla po přesunutí mezi oběma konci. Uzel lze vázat několika způsoby. Pokud je jeden z konců předmětu, ke kterému má být lano přivázáno, volný, uváže se smyčka mimo předmět a hotová smyčka se na něj pak navlékne.
Jak svázat dvě lana k sobě
Velmi dobře se hodí ke spojování dvou lan i nestejných průměrů. Vytvoříme ji tak, že dvě lana položíme vedle sebe konci proti sobě tak, aby přesahovaly přes sebe asi jeden metr. Potom na každém laně uvážeme dvojité očko okolo lana protějšího. Lano z očka musí směřovat proti protějšímu lanu.
Jak se dělá uzel
Jak klouzavý uzel vytvořitVezměte dva konce šňůrek a spodní konec přeložte přes horní.Přetáhněte konec až dolů, aby vám vzniklo očko.Konec protáhněte zpět horním očkem.Stejný postup opakujte i s druhou šňůrkou, kde zrcadlově stejně vytvoříte další uzlík.
Co je to prusík
Prusíkův uzel, nebo zkráceně prusík, je označení pro speciální uzel, který je při uvolnění posuvný a při zatížení se utáhne (zadrhne). Skládá se z dvakrát či vícekrát provlečené liščí smyčky z tenčí šňůry nebo popruhu navinutého kolem silnějšího lana.
Na co se používá lodní uzel
Lodní uzel použijeme pro upevnění lana kolem stromů, kůlů, k uchycení lana ke karabině. Uzel lze velmi rychle navlékat na předměty stahovací smyčkou nebo vázat okolo. Široké uplatnění najde při navazování lanových překážek, neboť lze jednoduše nastavovat délka jednotlivých pramenů.
Co je to mooring
mooring [ˈmʊərɪŋ or ˈmɔː-]
moorings uvazovací lana a řetězy pro kotvící lodi ap.
Jak se váže Prusík
Prusík excentrický
Vznikne obtočením smyčky kolem lana proti směru zatížení. Váže se jak plochými řemeny, tak i šňůrami. Dobře se posunuje v jednom směru, při zatížení opačným směrem spolehlivě drží. Často je využíván při záchranářských akcích, protože se snadno váže a lze jím rukou posunovat pod zátěží.
Jak spojit dva konce lana
V uzlování se používá nejčastěji název škotová spojka, který pochází z přivazování cípů škotové plachty. Hodí se ke spojení dvou lan nestejného průměru, materiálu i vlastností. Můžete tak spojit dvě nitě při tkaní koberce, přivázat lanko ke stanové celtě, pokud se roztrhne plátěné oko.
Jak se leze po laně
Je-li fixní lano ukotveno ke skále někde nahoře nad lezcem, a také i dole pod lezcem, tak v případě prasknutí či nějaké jiné destrukce horního ukotvení, lezec padá dolů až pod dolní kotvení, a jeho pád pak zachytí prusík připevněný na lano. Ten ale bude namáhán právě opačným směrem, než byl při postupu vzhůru.
Jak lézt po laně
Prusikování je lezení po laně za pomoci smyček, které se na lano navážou zadrhovacím uzlem, kterým lze v povoleném stavu pohybovat po laně nahoru i dolů, při zatažení se zablokuje. Do zablokovaných (zadrhnutých) smyček si může horolezec odsednout a zůstat v nich viset.