Kdy se jedná o předjíždění
06060361: Řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo: Pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.
Archiv
Jak předjíždět
Jak správně předjíždět
Předjíždět byste měli zásadně jen na přehledných místech. To znamená nikdy ne před zatáčkou nebo horizontem! Předjíždějte jen na takovou vzdálenost, na kterou dobře vidíte. Nikdy nezačínejte předjíždět, pokud jste si nezkontrolovali situaci kolem vás, tedy i za sebou.
Co udělat před každým předjížděním
Upozornění předjížděného řidiče
1 a 2: (1) Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla. (2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení (…), k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.
Co ruší zákaz předjíždění
Předjíždění může zakázat svislá dopravní značka B 21a „Zákaz předjíždění“, zákaz končí u značky B 21b „Konec zákazu předjíždění“. Zákaz předjíždění ruší rovněž křižovatka, případně značka B 26 „Konec všech zákazů“. Značka B 21a může být ještě doplněna dodatkovou tabulkou, například „Předjíždění traktorů povoleno“.
Co je povoleno při předjíždění
Co říká zákon
(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu.
Kdy nesmím ani omezit
Při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Kdy řidič nesmí omezit
Při předjíždění řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel. Při zahájení manévru předjíždění, tj. vybočování ze směru své jízdy, nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním.
Kdo všechno je řidič
Podle tohoto zákona se řidičem rozumí účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti.
Kdy končí zákaz stání
Pokud přijíždíte po T-éčku kolmo na komunikaci se zákazem zastavení, zákaz neplatí pro Váš směr (tedy ani o něm nemusíte vědět) a Police ČR nemá co rozdávat pokuty ! Pokud tedy není řešen zákaz zastavení na T-éčku ve vašem směru jízdy nějakou další značkou nebo upřesněním, můžete tam zastavit.
Z jaké strany se předjíždí
na základě zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě. Předjíždění je přípustné, jen je-li k němu dostatek místa – předjíždí se vlevo a je-li to možné, může se i vpravo (č. 6.10).
Jaký je rozdíl mezi omezit a ohrozit
„Nesmět omezit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak překáženo.” Ohrožení jiného účastníka silničního provozu: „Nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí.”
Co znamená dát přednost
q) dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Co dělá řidič
Řidič řídí vozidla osobní nebo nákladní, a to s cestujícími nebo s nákladem při krátkých i dálkových cestách. Odpovídá za vozidlo a kontrolu jeho provozuschopnosti, dodržuje pracovní rozvrh a stanovenou trasu. Vede si záznamy o provozu vozidla, obstarává a kompletuje provozní dokumentaci, celní a jiné doklady.
Jak daleko můžu stát od přechodu
Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.
Jak dlouho můžu stát na zákazu stání
“ Uvědomíme si, že „zastavení“ je časově neomezené uvedení vozidla do klidu, avšak jen za stanoveným účelem (nastoupení – vystoupení nebo naložení – složení). Jinými slovy, délka „zastavení“ není omezena časem, ale délkou úkonu neprodleného nastoupení či vystoupení nebo naložení či složení.
Kdy davam prednost
“ Pokud není tedy jasně dána přednost v jízdě, jede dříve ten, kdo přijede zprava. Pokud tedy mám po pravé ruce jiné auto (nebo další výše definované účastníky silničního provozu), musím mu dát přednost.
Kdo má prednost v Zuzeni
Nemohou-li se bezpečně vyhnout, musí dát přednost v jízdě ten, na jehož straně jízdy je překážka nebo zúžená vozovka. Musí-li jeden z nich couvat, učiní tak ten, pro něhož je to snazší nebo méně nebezpečné.
Kdy je nutné mít tachograf
zní takto: „Vozidla kategorie M a N, u nichž největší povolená hmotnost vozidla včetně případně připojitelného přívěsu nebo návěsu přesáhne 3,50 t, musí být vybavena tachografem nebo elektronickým kontrolním záznamovým zařízením s registrací pracovní činnosti řidiče, homologovaným podle nařízení Rady EHS č. 3821/85.
Kdo není řidičem
Takovou osobou, tedy řidičem, již není ten, kdo se po odstavení motorového vozidla již hodinu věnuje jiné činnosti, pokud tato činnost není zakázána a nemá přímou souvislost s provozem na pozemních komunikacích.
Jak se chodi po prechodu
Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Kde se nesmí stát
Zastavit a stát se nesmí zejména:v nepřehledné zatáčce,na horizontu,na přechodu pro chodce a 5 m před ním,na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně),na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.
Jaký je rozdíl mezi stáním a zastavením
Stát – znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení. Zastavit – znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu.
Kde nesmím zastavit
Zastavit a stát se nesmí zejména: na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T" na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu" apod.
Jak poznat kdo má prednost
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Jak řešit křižovatky
Pokud není křižovatka řízena policistou ani světelnými signály, pak se řídíme dopravními značkami upravujícími přednost. Platí jednoduchá zásada. Nejprve projedou vozidla přijíždějící ke křižovatce po hlavní pozemní komunikaci a až potom vozidla přijíždějící ke křižovatce po vedlejší pozemní komunikaci.