Co to je zadržovací právo
V kontextu českého práva je zadržovací právo neboli retenční právo jedno z věcných práv k cizí věci, jehož podstatou je oprávnění zadržet cizí movitou věc, kterou má věřitel oprávněně u sebe, a to k zajištění své pohledávky vůči osobě, které by jinak byl povinen tuto věc vydat (tím nemusí být vždy vlastník věci).
Jak uplatnit zadržovací právo
Zadržovací právo vzniká jednostranným jednáním pronajímatele, lze to vyvodit z toho, že danou věc ze své vlastní vůle zadrží. Poté co pronajímatel uplatní své zadržovací právo a danou věc zadrží, vzniká mu oznamovací povinnost vyrozumět nájemce o zadržení dané věci a uvést důvod proč byla zadržena.
Archiv
Kdy vzniká zadržovací právo
Vznik zadržovacího práva je bezpodmínečně spojen s aktivitou věřitele, konkrétně s právně relevantním projevem jeho vůle zadržet cizí movitou věc. Věřitel si tedy musí počínat tak, aby bylo z jeho chování zřejmé, že věc, kterou má ve své detenci, hodlá zadržet za účelem zajištění své pohledávky.
ArchivPodobné
Co je to Podzástavní právo
V situacích, kdy je prostřednictvím zástavního práva vyhrazena k uspokojení věřitele pohledávka, náleží zástavnímu věřiteli i práva takovou pohledávku zajišťující. Pokud zastavenou pohledávku zajišťuje právo zástavní, vzniká pak k předmětu tohoto zajištění, tedy k podzástavě, podzástavní právo.
Co lze zastavit
Zástava. Zástavou mohou být všechny věci, které jsou způsobilým předmětem občanskoprávních vztahů majetkové povahy, proto mohou být zástavou věci hmotné i nehmotné. Vlastností zástavy však musí být její obchodovatelnost, aby mohla být v případě nesplnění pohledávky zpeněžena.
Kdo je zástavní dlužník
Rozdíl mezi zástavcem a zástavním dlužníkem: zástavce je ten, kdo uzavírá zástavní smlouvu, kdo dává věc do zástavy; zástavním dlužníkem je ten, kdo je vlastníkem zástavy. Zpravidla se jedná o jednu a tu samou osobu.
Kdy zaniká zástavní právo
Kromě dohody či vzdání se zástavním věřitelem může zástavní právo zaniknout i z dalších důvodů, které jsou uvedeny v § 1376 a § 1377 OZ. Zástavní právo tedy zanikne, pokud např. zanikne zajištěný dluh, pokud zástavní dlužník složí cenu zastavené věci, anebo pokud uplyne doba, na kterou bylo zástavní právo zřízeno.
Kdo platí výmaz zástavního práva
Majitel musí podat návrh na výmaz zástavního práva k příslušnému katastru nemovitostí a stejně jako při vkladu, musí i při výmazu zaplatit správní poplatek 2 000 Kč. K samotnému výmazu zástavního práva musí být předloženo jako vkladová listina podle zákona o katastru nemovitostí potvrzení o zániku zástavního práva.
Kdo je zástavním dlužníkem
Zástavce je nejčastěji současně vlastníkem věci (pohledávky či jiné majetkové hodnoty), kterou poskytuje jako zástavu. Je tedy i osobou, kterou postihne výkon zástavního práva, neboť musí strpět případný prodej „svého“ majetku. Vlastníka zástavy označuje NOZ jako zástavního dlužníka.
Jak dlouho trvá výmaz zástavy
peněžního ústavu vůči vám zanikne, banka vystaví potvrzení o zániku zástavního práva, které zašle jak vám, tak prostřednictvím datové schránky i příslušnému katastrálnímu úřadu. Katastrální úřad po obdržení tohoto potvrzení provede výmaz zástavního práva do 30 dnů.
Jak zastavit být
Zástavní právo je zapsáno v katastru nemovitostí
Zástava neomezuje vlastnická práva majitele nemovitosti. Byt, dům, pozemek či jinou nemovitost tedy může majitel běžně využívat. Po splacení celé hypotéky vystaví banka potvrzení o zániku zástavního práva a příslušný katastrální úřad provede výmaz zástavního práva.