Co to je Peer
Peer je kolega vyškolený v poskytování specifických metod první psychické pomoci. Ve SPIS pracují vedle vyškolených zdravotníků – záchranářů, lékařů, sester či řidičů vozidel ZZS také odborníci na duševní zdraví.
Kdo to je Intervent
Intervent a jeho místo v SPIS
Intervent je pracovník ve zdravotnictví, který absolvoval výcvik „První psychická pomoc ve zdravotnictví“, či jiné adekvátní vzdělání, a se zkušeností s krizovou intervencí.
Jak se stát peerem
Pětidenní vzdělávací program připravuje absolventy na práci na pozici peer konzultanta (osoba s vlastní zkušeností s duševním onemocněním pracující v rámci profesionálních týmů poskytovatelů služeb jako odborník na vlastní onemocnění).
Co je Peer konzultant
Jsou to lidé, kteří sami zápasili s duševním onemocněním a vším, co k tomu patří (bezmoc, úzkosti, neporozumění od okolí, samota, aj.). Získali však náhled na to, co se s nimi děje a objevili způsob, jak příznakům nemoci nepodlehnout, ale naučit se s nimi žít.
Co jsou Krizova centra
Krizová centra spadají pod zdravotní nebo sociální služby a nabízí pomoc lidem, u kterých došlo k závažnému zhoršení psychického stavu v důsledku náhlé životní události. Své služby poskytují klientům v rámci sociálních služeb nebo hrazeného zdravotního pojištění zdarma a to buď ve stanovené pracovní době, nebo nonstop.
Kdy jít do křížového centra
Nejčastěji jsou to klienti, kteří se ocitli v nějaké životní krizi, kterou nejsou schopni vlastními silami zvládnout (ztráta zaměstnání, rozchod, úmrtí v rodině, apod.). Krizové centrum vyhledávají i příbuzní a známí, kteří mají v blízkosti někoho s duševní poruchou a potřebují se jen poradit.
Co je to linka důvěry
Pražská linka důvěry poskytuje volajícím nonstop telefonickou krizovou pomoc a základní poradenství (222 580 697). Vedle telefonické intervence je možné využít služeb internetového poradenství, a to formou e-mailu ([email protected]) či chatu (chat-pomoc.cz).
Kdy můžu zavolat na Linku bezpečí
Jde na ni zavolat kdykoli, kdy to dítě potřebuje. Ve dne, v noci. 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Vypjaté chvíle mohou přijít právě v noci nebo ve svátek, kdy se nedá jen tak zavolat komukoli (kamarádům, ale ani psychologovi či psychiatrovi).
Kde se anonymně svěřit
Jakákoli snaha problém řešit se cení a často přinese zlepšení a velkou úlevu. Může to být svěření se někomu blízkému, návštěva psychologa nebo poradny na internetu. Doporučit můžeme například stránky Neprohraju.cz, kde se nemusíte bát se svěřit, vše se totiž odehrává v naprosté anonymitě.
Co rict na Lince bezpeci
Jsme dostupní pro klienty z celé České republiky, nonstop na telefonním čísle 116 111, ale i na chatu a v e-mailové poradně.
Proč volat na Linku bezpečí
Pomoc Linky bezpečí spočívá především v tom, že umožňuje dětem, aby se bez obav někomu svěřily se svými problémy. Aby se mohly poradit, jak se zachovat v určitých životních situacích, které se jim jeví jako složité.
Kde se svěřit
Zpovídat a svěřovat se můžete také odborníkovi, psychologovi, psychoterapeutovi nebo psychiatrovi v poradně. S psychologem lze řešit většinou problémy rodinné, partnerské, rodičovské či profesní. Dokáže vás vyšetřit a poradit vám.
Kam se obrátit s psychickými problémy
TELEFONICKÁ POMOCLinka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA.Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA.Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA.Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop), ZDARMA.
Co dělá Linka bezpečí
Na Lince bezpečí pomáháme dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady. Jsme dostupní pro klienty z celé České republiky, nonstop na telefonním čísle 116 111, ale i na chatu a v e-mailové poradně. Velkou pozornost věnujeme prevenci.
Jak poznat že jsem psychicky na dně
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.Potíže se spánkem.Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.Všechno vás rozčiluje.Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.Vaše chutě se výrazně změnily.Pociťujete nadměrnou únavu.Neschopnost se soustředit.
Jak poznat že mám jít k psychologovi
„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.
Jak vypadá psychické vyčerpání
Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Jak vypadá člověk který je v depresi
Deprese zbavuje člověka radosti z čehokoliv, především ze života. Smutek, nezájem, bezmoc, nerozhodnost, beznaděj, zpomalená řeč a hlas, v němž je slyšet trvalé trápení, mluvení o odchodu ze života a někdy i pokusy o sebevraždu – to jsou nejnápadnější projevy depresivních lidí.
Co pozná psycholog
Co říkají psychologové
Psycholog pomáhá klientovi nalézt ztracenou rovnováhu, nebo zpracovat traumatizující zážitky či porozumět sám sobě. Mnozí psychologové se věnují i psychologické diagnostice, která je nezbytná a jiný odborník jí nahradit nemůže.
Jak pomůže psychiatr
V rámci psychiatrického vyšetření se psychiatr dotazuje pacienta na aktuální potíže a jeho rodinnou anamnézu. Zkoumá nálady, myšlení, vnímání a osobnost pacienta a na základě zjištěných informací stanovuje diagnózu. Pro určení přesné diagnózy může psychiatr požádat psychologa o psychologické vyšetření.
Jak se pozná psychické zhroucení
Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Jak poznat že jsem vyhořel
Nejčastější jsou tyto příznaky:chronická únava a vyčerpáníporuchy spánku.snížená imunita a časté infekce.svalové napětí, bolesti zad.problémy se srdcem a zažíváním.bolesti hlavy, zhoršená paměť, časté zapomínánínehody, úrazy.zvýšená konzumace sladkostí, energetických nápojů, alkoholu a návykových látek.
Jak dopadne Neléčená deprese
Deprese patří mezi běžná onemocnění duševního zdraví dnešní populace. Odborníci nyní zjistili, že neléčené letité depresivní stavy mohou vést k neurodegenerativním zánětům mozku. Důkazy poukazují na trvalé biologické změny u lidí, kteří trpí depresí více než deset let.
Jak se pozná psychicky nemocný člověk
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.Potíže se spánkem.Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.Všechno vás rozčiluje.Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.Vaše chutě se výrazně změnily.Pociťujete nadměrnou únavu.Neschopnost se soustředit.
Jak poznat špatného psychologa
Špatný psychoterapeut
Pokud mu „něco nesedí“ již na začátku, necítí se komfortně, pociťuje nedůvěru, není vhodné do terapie s tímto psychoterapeutem vstupovat a lepší je nechat si doporučit jiného nebo ho sám vyhledat. Samozřejmě lze z terapie z tohoto důvodu odstoupit i později.