Co je Pomodoro Tracker?

Co je to pomodoro

Technika Pomodoro je druh metody organizace času, kterou vyvinul Francesco Cirillo na konci osmdesátých let. Tato technika využívá časovače k rozdělení úkolu na části tradičně 25 minut dlouhé a oddělené krátkými přestávkami.

Jak udělat Spagety pomodoro

Na pánev dáme rozehřát olivový olej a přidáme celé stroužky česneku. Až začne česnek hnědnout, vyndáme ho. Potom přidáme rajčata a loupaná rajčata z plechovky a zalijeme vínem, víno necháme vyvařit. Až se vyvaří, přidáme vývar, osolíme a opepříme a necháme omáčku provařit, cca 20 minut.

Co je Pomodoro omáčka

Je to základní omáčka z rajčat, bez které se žádný ital v kuchyni neobejde. Můžete ji zavařit do sklenic a v zimě si ji vychutnat na pizze, těstovinách, nocích nebo zapečených lasagních. Budete ji mít snadno při ruce i mimo rajčatovou sezonu a navíc teď snadno zpracujete všechny přebytky rajčat.

Co je pasta pomodoro

Složení: rajče, sůl (15%), petržel, bazalka, česnek, cibule, citron, pepř, chilli. Směs koření se sušenými rajčaty na těstoviny, saláty a pizzu. Rychlou omáčku na těstoviny připravíme ze zakysané smetany, nastrouhané nivy a 1 lžíce této směsi koření.

Na co se používá sugo

Použijte sugo jako základ rychlých boloňských špaget, přidejte ho místo dresinku do pita chlebu s masovými koulemi, vyzkoušejte ho jako skvělou omáčku k pečené tresce nebo třeba na přípravu stew z ryb či mořských plodů.

Jak se dělá pomodoro

Na olivovém oleji zlehka osmahneme cibulku a mrkev, poté přidáme rajčata a přivedeme k varu. Na mírném ohni vaříme pod pokličkou cca 45 minut, dokud se rajčata nerozvaří. Vše rozmixujeme ručním mixérem, ochutíme solí, popř. cukrem, a nadrobno nakrájenou bazalkou.

Jak dochutit sugo

Pokud se léto nepovede a sluníčka je málo, nejsou rajčata tak sladká jako obvykle. Nebojte se pak do suga přidat trochu cukru. Pokud už víte, že jsou rajčata hodně kyselá, přidejte ho klidně při vaření. Jinak stačí propasírovanou/rozmixovanou omáčku ochutnat a dochutit ji cukrem, případně i solí.

Jak se dělá sugo

Připravit si omáčku sugo je snadné. Rajčata oloupete, rozvaříte s několika málo dalšími ingrediencemi, propasírujete nebo rozmixujete, svaříte na potřebnou hustotu. Pak buď rovnou zpracujete, nebo lijete horké do sklenic. Sklenice můžete i zavařit a uskladnit.

Co patří do Suga

Klasická italská rajčatová omáčka tvoří základ nejen mnoha těstovinových pokrmů, ale i pizzy. Přestože se na základních přísadách suga většina Italů shodne (rajčata, cibule, česnek, bazalka, sůl a pepř), o způsobu správné přípravy salsa di pomodoro se zaručeně pohádají.

Jak udělat domácí sugo

Rajčata se spaří, oloupou a pak rozvaří doměkka na cibulce, orestované na troše olivového oleje. Do klasického receptu určitě patří ještě česnek, bazalka a špetka soli. Na závěr stačí propasírovat či rozmixovat na hladké pyré, svařit na potřebnou hustotu a horké plnit do sklenic.

Jak se jmenuje omáčka na pizzu

Sugo, jak říkají Italové rajčatové omáčce, je hlavním stavebním kamenem takřka každé pizzy.

Co je rajčatové sugo

Sugo je základní rajčatová omáčka, která má v kuchyni velké možnosti využití. Vychutnáte si jí na pizze, těstovinách i nocích, můžete s ní zapékat lasagně a hodí se jako základ omáček či polévek. Navíc si ho můžete udělat do zásoby a zavařit.

Co je to sugo na pizzu

Sugo je základní rajčatová omáčka, kterou si vychutnáte v těstovinách, na domácí pizze nebo jako základ omáček a polévek.

Kdy se dává bazalka na pizzu

Pizzy před pečením nechte asi 15 minut kynout, pokapejte olivovým olejem a ozdobte lístky bazalky. Pečte v předehřáté troubě na 200 °C asi 30 minut. Podávejte teplé ihned po upečení, kdy chutná nejlépe.

Jak dlouho vydrží bazalka

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Co potřebuje bazalka

Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení. Bazalka na zahradě: Semínka na předpěstování vysejeme v polovině dubna do skleníku nebo do květináče na okenní parapet.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Jak moc zalévat bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Jak zkratit bazalku

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.