Co je potřeba k vyřízení pohřbu?

Co je třeba zařídit po úmrtí

Co zařídit po smrti blízkéhoVyřízení úmrtního listu.Příspěvek na péči.Odevzdání dokladů po zemřelém.Ukončení pracovní neschopnosti při úmrtíPřepis změny rodinného stavu v občanském průkazu.Žádost o vdovský/vdovecký důchod.Žádost o sirotčí důchod.Zablokování účtu.
Archiv

Kdo může zařídit pohřeb

Kdo vystavuje úmrtní list. Úmrtní list vždy vydává matriční úřad, v jehož obvodu osoba zemřela, byla nalezena, případně vyložena z dopravního prostředku (kde osoba zemřela). Tento matriční úřad nejprve obdrží od lékaře list o prohlídce zemřelého, případně rozhodnutí soudu o prohlášení za mrtvého.

Jak dlouho trvá vyřízení pohřbu

Urna bude k vyzvednutí v provozovně, kde byl pohřeb sjednán, za 10 pracovních dnů po konání obřadu nebo zpopelnění. K jejímu vyzvednutí nebudete vyzváni. Urnu může vyzvednout pouze objednavatel pohřbu. Pokud se nemůže dostavit, vystaví příslušné osobě plnou moc k vyzvednutí urny (plná moc nemusí být notářsky ověřena).

Jak zařídit vlastní pohřeb

Jak si to naplánujete…

Průběh je stejný jako při zařizování standardního pohřbu: výběr místa včetně detailů rozloučení, rakve včetně výbavy, květinových darů, rozhodnutí, zda má zaznít řeč či jiný vzkaz a forma pohřbení včetně uložení rakve či urny.

Jak se rozloučit se zemřelým

Nechme vynořit se vzpomínky na společná setkání. Bděme u opuštěného těla. Zemřelého můžeme ponechat ještě chvíli v bytě, abychom měli čas se rozloučit, nebo aby se mohli rozloučit i přátelé. Pro přátele, kteří bydlí daleko a nemohou přijet rozloučit se osobně, je mnohem hůře pochopitelné, že milovaný člověk zemřel.

Kam volat při úmrtí doma

Zaopatřením mrtvého lidského těla se rozumí jeho umytí, oblečení do šatů či rubáše, uložení do rakve a konečná úprava. Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení: Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.

Kdo platí náklady pohřbu

Náklady pohřbu se hradí z pozůstalosti; nestačí-li pozůstalost ke krytí nákladů pohřbu, uhradí je ten, kdo je ochoten náklady uhradit, popř. obec, není-li nikdo jiný ochoten uhradit náklady pohřbu dobrovolně.

Co dělat když umře blízký člověk

Zavolejte pohřební službu a zajistěte odvoz zesnulého. Než přijede pohřební služba, připravte zesnulému vhodné oblečení na pohřeb. Ohledací listy spolu s občanským průkazem a dalšími doklady se musí předat podle místa úmrtí na příslušnou matriku. S tím vám může pomoci pohřební služba.

Co se děje s tělem po pohřbu

Popel se poté předává ve speciální schránce — urně — příbuzným. Pokud si přejete uložení urny, je možné ji uložit v kolumbáriích, urnových sklípcích nebo hrobech. Urnu s ostatky vašeho blízkého můžete uložit i jinde, třeba také u vás doma. Popel zesnulého je možné rozprášit.

Jak dlouho po smrti je pohřeb

Optimální dobou pro vykonání pohřebního obřadu je zpravidla 5 až 6 dní po úmrtí. Pohřeb je možné zadat u kterékoli pohřební služby. Pohřební službu si vybírá rodina. Přivolaný lékař nesmí dělat žádné pohřební službě reklamu, tedy ani nějakou konkrétní doporučovat.

Kdy se platí pohřeb

Pokud zemře váš blízký příbuzný – placené volno na pohřeb rodičů, sourozenců, prarodičů, strýce, tety, tchána a tchýně, švagra a švagrové, snachy a zetě Zaměstnanci mají nárok na jeden placený den volna na pohřeb, a pokud pohřeb zařizujete, ještě den navíc.

Co se děje s tělem v rakvi

Poté, co rakev s tělem překročí práh krematoria, je odvezena do chladicího či mrazicího boxu – záleží na stupni rozkladu těla. V chladicí místnosti je 12° C, v menší mrazicí místnosti podstatně méně, až -20° C. Zde těla v rakvích, ve stabilní nízké teplotě, tráví naprostou většinu pobytu v krematoriu.

Co znamená pohřeb bez obřadu

Pohřeb bez obřadu, pouhá kremace bez účasti s následným vyzvednutím urny. Varianta obsahuje kompletní smuteční služby včetně kvalitnější celodřevěné rakve, základní urny, kremace, výroby parte s tiskem do 30 kusů a zadání dat k vyřízení úmrtního listu a další služby popsané níže.

Co když nemám peníze na pohřeb

Co když na pohřeb nemám peníze Není vaší povinností pohřeb zařizovat ani jej platit. Pokud do 96 hodin od úmrtí nesjednáte pohřeb, přechází tato povinnost na obec. Ta má ze zákona povinnost zajistit důstojný pohřeb a pietu.

Co dělat když nejsou peníze na pohřeb

Co když na pohřeb nemám peníze Není vaší povinností pohřeb zařizovat ani jej platit. Pokud do 96 hodin od úmrtí nesjednáte pohřeb, přechází tato povinnost na obec. Ta má ze zákona povinnost zajistit důstojný pohřeb a pietu.

Kdy je vhodné jít na pohřeb

První příležitost, kdy se kondoluje pozůstalým, je ve chvíli, kdy se dozvíte o úmrtí zemřelého. Pokud jste s pozůstalými v pravidelném osobním kontaktu, pak je vhodné přijít kondolencí ve chvíli, kdy se s nimi poprvé setkáte. Většina rodiny a známých se ale setká s pozůstalými až na pohřbu.

Co se děje s tělem při kremaci

Spalovací pece

Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve.

Co se děje s tělem při umírání

Smrt přichází velmi rychle poté, co srdce přestane bít, ustává přísun krve k životně důležitým orgánům včetně mozku. Poté, co se srdce zastaví, dostavují se během několika sekund všechny příznaky toho, že je člověk shledán mrtvým. Okamžik, kdy jsou přítomny všechny tři parametry, je definován jako čas smrti.

Proč se nedávají boty do rakve

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.

Jak to probíhá na pohřbu

Často bývá součástí církevního pohřbu. Začíná návštěvou kostela, smuteční síně nebo jiného prostoru události, což umožňuje rodině a přátelům rozloučit se a vzdát úctu zemřelému. Poté následuje formální pohřební obřad, který může zahrnovat modlitby, čtení, velebení a hudbu. Na konci obřadu je tělo převezeno na hřbitov.

Kdo vyplácí pohřebné

Dávku pohřebného vyplácí Úřad práce ČR jednorázově ale nevyplácí se do ciziny.

Jak vydržet pohřeb

Pokud vycítíte, že je to vhodné, sdílejte s nimi vzpomínky na zesnulého. V této těžké době může sdílení radosti ze života zesnulého pomoci vnést do nelehké situace uvolněnější atmosféru. Například: „Bylo mi to tak líto, když jsem slyšel o Michalově úmrtí. Vždy byl pro mě skvělým přítelem.

Kdo má nárok na příspěvek na pohřebné

PODMÍNKY NÁROKU NA POHŘEBNÉ

Nárok na pohřebné vzniká, jestliže osoba vypravila pohřeb dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo osobě, jež byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, měly trvalý pobyt na území České republiky.

Co si nebrat na pohřeb

Vždy na pohřeb zvolte tmavé a formální oblečení. Vhodný kabát nebo plášť vás bude hřát po celou dobu pohřbu. Kabát by měl být ve střízlivé barvě, například černý, tmavě šedý nebo tmavě modrý.

Kdo sedí v první řadě na pohřbu

Opět platí, že nejbližší rodina sedí v prvních lavicích před oltářem, ostatní usednou do lavic podle vlastního výběru. Pokud neznáte průběh a zvyklosti mše svaté, nevadí – kněz je připraven, že všichni účastníci pohřbu nemusí běžně chodit do kostela.