Co je potřeba k vyřízení vdovského důchodu?

Jak získat vdovský důchod

Pro vdovský důchod po manželovi nebo manželce je potřeba podat žádost o vdovský důchod. Formulář naleznete ke stažení na stránkách Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) i na jejích pobočkách. Žádost podáváte sami na příslušném OSSZ. Úřad má na vyřízení vdovského důchodu, respektive žádosti, 90 dní.
Archiv

Kdy požádat o vdovský důchod

Kdy službu řešit

Žádost o vdovský či vdovecký důchod můžete podat kdykoli po úmrtí manžela či manželky. Důchod vám bude přiznán ode dne vzniku nároku a případné nevyplacené splátky důchodu vám budou jednorázově doplaceny. Důchod však lze vyplatit maximálně pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi vdovský a vdovecký důchod

Vdovský důchod náleží manželce zemřelého a vdovecký důchod připadá manželovi zemřelé.

Kdy zaniká nárok na vdovský důchod

Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství nebo ode dne jeho přiznání nabytím právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu. To platí obdobně i pro nárok muže na vdovecký důchod.
Archiv

Jak dlouho se čeká na vdovský důchod

Výplata vdovského/vdoveckého důchodu náleží standardně po dobu jednoho roku od smrti manžela/manželky.

Jak je to s Duchodem po smrti

zákonnému zástupci, opatrovníkovi, zvláštnímu příjemci či členovi domácnosti, který důchodce zastupuje podle § 49 a 50 občanského zákoníku), je tento jiný příjemce povinen úmrtí poživatele důchodu písemně ohlásit plátci důchodu, a to do 8 dnů od úmrtí. Úmrtím poživatele důchodu zaniká nárok na důchod.

Jak dlouho se pobírá vdovský důchod po manželovi

Výplata vdovského/vdoveckého důchodu náleží standardně po dobu jednoho roku od smrti manžela/manželky.

Po jakou dobu se pobírá vdovský důchod

Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí jednoho roku od úmrtí manžela má vdova nárok na vdovský důchod v případech popsaných v článku o obnově vdovského důchodu. Za podmínek uvedených v tomto článku je také možné žádat i o opětovné přiznání (obnovu) vdovského důchodu.

Jak dlouho se platí vdovský důchod

Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela (manželky). Po registrovaném partnerovi či partnerce nárok na vdovský (vdovecký) důchod nevzniká. V případě, že vdova (vdovec) uzavře nové manželství, nárok na vdovský (vdovecký) důchod zaniká dnem uzavření nového manželství.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o důchod

Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů. Je to o více než jeden měsíc méně, než ukládá zákon.

Co dělat po smrti manžela

Co zařídit po smrti blízkéhoVyřízení úmrtního listu.Příspěvek na péči.Odevzdání dokladů po zemřelém.Ukončení pracovní neschopnosti při úmrtíPřepis změny rodinného stavu v občanském průkazu.Žádost o vdovský/vdovecký důchod.Žádost o sirotčí důchod.Zablokování účtu.

Jak postupovat při úmrtí manžela

Na první schůzku si s sebou vezměte občanský průkaz váš i zesnulého. Také rodný list zesnulého, pokud jej máte k dispozici. Pohřební služba za vás vyřídí komunikaci s matrikou a vyřízení úmrtního listu, který vám poté přijde poštou.

Jak funguje vdovský důchod

Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela (manželky). Po registrovaném partnerovi či partnerce nárok na vdovský (vdovecký) důchod nevzniká. V případě, že vdova (vdovec) uzavře nové manželství, nárok na vdovský (vdovecký) důchod zaniká dnem uzavření nového manželství.

Jak podat žádost o důchod

Podání žádosti

Žádost o důchod podává sám občan, a to na OSSZ podle místa trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti PSSZ. Žádost o důchod se podává osobně, případně je možné k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základě udělené plné moci (nevyžaduje se její úřední ověření).

Jak dokoupit roky do důchodu

Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.

Jak dlouho se čeká na úmrtní list

Matriky mají na vystavení úmrtního listu 30 dní od chvíle, kdy se o úmrtí dozví z Listu o prohlídce zemřelého, který jim zašle lékař. Je ale možné, že si ho budete moci vyzvednout dříve.

Kam volat při úmrtí doma

Zaopatřením mrtvého lidského těla se rozumí jeho umytí, oblečení do šatů či rubáše, uložení do rakve a konečná úprava. Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení: Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.

Co je potřeba udělat při úmrtí

Co zařídit po smrti blízkéhoVyřízení úmrtního listu.Příspěvek na péči.Odevzdání dokladů po zemřelém.Ukončení pracovní neschopnosti při úmrtíPřepis změny rodinného stavu v občanském průkazu.Žádost o vdovský/vdovecký důchod.Žádost o sirotčí důchod.Zablokování účtu.

Co si prinest k zadosti o důchod

Při podávání žádosti o starobní nebo invalidní důchod se předkládá:občanský průkaz, u cizinců pas či povolení k pobytu,doklady o studiu, popřípadě učení (i nedokončeném),muži předkládají doklady o výkonu vojenské služby,doklady prokazující výchovu dětí

Kam volat ohledně důchodu

Klientské centrum ústředí ČSSZ

Adresa Křížová 25, 225 08 Praha 5
Telefon 800 050 248

Co je potřeba k vystavení úmrtního listu

Co k tomu potřebujetesvůj doklad totožnosti s fotografií (např. občanský průkaz nebo cestovní pas),rodný list nebo oddací list, kterým se prokazuje váš příbuzenský vztah k zemřelému (na matrice vyžadují tyto dokumenty jen ve výjimečných případech).

Kam nahlásit úmrtí důchodce

Co nejdříve sami nahlaste úmrtí České správě sociálního zabezpečení na telefonním čísle 800 050 248, aby byla zastavena výplata důchodu a přeplatek na důchodu tak nevznikl.

Jak oznámit úmrtí

V současnosti existují různé způsoby, jak vyjádřit soustrast a souvisí to také s tím, jak se úmrtí oznamuje. Zatímco parte se dříve posílalo pouze poštou, dnes je možné poslat oznámení o úmrtí také prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Proto i vyjádření soustrasti a kondolence může proběhnout stejnou cestou.

Jak se doručuje důchod

Způsoby výplaty

První splátka důchodu – je vždy ve výplatní den doručována do místa bydliště příjemce a vyplacena jen do vlastních rukou příjemce. Nelze-li důchod v místě bydliště v tento den vyplatit, je uložen na příslušné ukládací poště, kde si ho lze následně vyzvednout.

Co je třeba k žádosti o důchod

Při sepisování žádosti o starobní důchod se předkládá zejména:občanský průkaz.doklady o studiu, popřípadě učení (v obojím případě i nedokončeném)doklady o výkonu vojenské služby.doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy,…)doklady prokazující zaměstnání v cizině