Co je potřeba mít hotové ke kolaudaci?

Co musí být hotove pro kolaudaci

Dům musí být napojen na zdroje elektřiny, vody, kanalizace, musí být zajištěno vytápění. Ze stavebních prací by měl být dům dokončen alespoň v obytných prostorách, měly by být osazeny vnitřní dveře minimálně na WC, dokončeno schodiště, úpravy povrchů stěn, podlah, funkční kuchyň, koupelna, WC.
Archiv

Co je třeba ke kolaudaci 2023

Ke kolaudace domu budete potřebovat:

projektovou dokumentaci skutečného provedení stavby, zaměření skutečného osazení stavby, kopii stavebního deníku, revizní zprávy.
Archiv

Kdy lze zkolaudovat

Kolaudace stavby musí být vyřešená ještě dřív, než začne být stavba plně využívána. Načasování je tedy celkem jasné. Pokud máte nemovitost, která nemá kolaudaci, nemůžete v ní bydlet. Téměř všechny stavby totiž vyžadují buď oznámení stavebnímu úřadu, nebo kolaudační souhlas.
Archiv

Jak požádat o kolaudaci

O kolaudaci nejprve musíte zažádat, tedy vyplnit Žádost o vydání kolaudačního řízení. Pokud došlo k odchylkám od stavebního povolení, je nutné jejich seznam k žádosti přiložit, a to spolu s jejich odůvodněním. Formulář žádosti získáte u referentů na stavebním úřadě. Úřad by pak vaši žádost měl vyřídit do 30 dnů.

Jak probíhá kolaudace domu

Jak probíhá a jak dlouho trvá kolaudaceKolaudační souhlas vydá stavební úřad do 15 dnů od prohlídky domu. Buď stavbu povolí, nebo zahájí kolaudační řízení, pokud je nutná oprava.Kolaudační řízení obsahuje i několik kol kontrolních prohlídek, ve kterých se stavební úřad ujistí, že jste nedostatky na stavbě opravili.

Kdo chodí na kolaudaci

Kolaudaci provede stavební úřad formou závěrečné kontrolní prohlídky stavby (pokud je k žádosti připojen odborný posudek autorizovaného inspektora, lze od této prohlídky upustit), na jejímž základě vyhodnotí, zda existují závady bránící bezpečnému užívání stavby.

Jak dlouho trvá vyřízení kolaudace

500/2004 Sb. vám musí stavební úřad oznámit rozhodnutí o kolaudaci ve lhůtě do 30 dnů. V odůvodněných případech je možné lhůtu prodloužit až na 60 dnů. Odpočet začíná datem doručení kolaudačních dokumentů na úřad.

Co se nemusí kolaudovat

Bez kolaudace (kolaudačního souhlasu) se neobejdou např. stavby, které jsou kulturní památkou, či ve kterých je instalována technologie vyžadující odborné provedení zkušebního provozu. Ohlášení dokončené stavby se též využívá u staveb, které nevyžadují (nepotřebují) evidenční (popisné) číslo.

Kdo chodí na kolaudaci domu

Účastníky kolaudačního řízení je vždy stavebník, případně vlastník stavby, pokud není stavebníkem, a vlastník pozemku, na kterém je stavba provedena, pokud není stavebníkem a pokud může být jeho vlastnické právo kolaudačním rozhodnutím přímo dotčeno.

Kdy není třeba kolaudace

Běžný rodinný dům nepodléhá kolaudačnímu řízení, pokud je stavbou pro bydlení, ve které více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena. Kolaudace není třeba ani pro další stavby, tzv. ostatní, například garáže, altánky, bazény, zásobníky na vodu.

Jak dlouho se čeká na kolaudaci

Podle § 71 zákona č. 500/2004 Sb. vám musí stavební úřad oznámit rozhodnutí o kolaudaci ve lhůtě do 30 dnů. V odůvodněných případech je možné lhůtu prodloužit až na 60 dnů.

Kdo chodi na kolaudaci

Účastníky kolaudačního řízení je vždy stavebník, případně vlastník stavby, pokud není stavebníkem, a vlastník pozemku, na kterém je stavba provedena, pokud není stavebníkem a pokud může být jeho vlastnické právo kolaudačním rozhodnutím přímo dotčeno.

Jak probíhá kolaudace rodinného domu

Během kolaudace:je prováděna kontrola stavebních prací a instalací,jsou zjišťovány případné nedostatky a nesrovnalosti,ověřuje se, zda jsou všechny požadavky na bezpečnost, hygienu a ochranu životního prostředí splněny.

Co obnáší kolaudace

O kolaudaci žádejte na stavebním úřadě

Stavební úřad vyžaduje projektovou dokumentaci stavby, dále dokument o schválení a ozkoušení všech přípojek (plyn, elektřina), kopii stavebního deníku a geodetické zaměření stavby. Stavební úřad zahájí řízení, s jehož započetím seznámí všechny účastníky.

Jak dlouho trvá kolaudace bytu

Podle § 71 zákona č. 500/2004 Sb. vám musí stavební úřad oznámit rozhodnutí o kolaudaci ve lhůtě do 30 dnů. V odůvodněných případech je možné lhůtu prodloužit až na 60 dnů.

Co je potřeba ke změně užívání stavby

Změnu v užívání stavby, která není podmíněna změnou dokončené stavby, oznamuje stavebnímu úřadu osoba, která má ke stavbě vlastnické právo nebo prokáže právo změnit užívání stavby. Pokud jsou splněny zákonné podmínky, stavební úřad vydá souhlas se změnou v užívání stavby do 30 dnů od podání oznámení.

Jak získat číslo popisné bez kolaudace

Pro užívání stavby bez kolaudace je nezbytné podat žádost o přidělení evidenčního (popisného) čísla stavby. Na základě této žádosti může být vystaveno evidenční (popisné) číslo, pod kterým bude konkrétní stavba vedena v katastru nemovitostí.

Jak na ohlášení stavby

Je třeba vyplnit formulář pro ohlášení stavby, který je k dispozici na každém stavebním úřadě. Správně vyplněný formulář odevzdáme společně se všemi dalšími potřebnými písemnostmi. Do 30 dnů by měl místně příslušný stavební úřad vydat souhlas, načež se můžeme pustit do samotné stavby.

Kdy je třeba kolaudační souhlas

Nově je stanoveno jednoduché pravidlo, že kolaudaci podléhají všechny stavby, s výjimkou staveb drobných, jednoduchých s výjimkou staveb pro bydlení a rekreaci, a podzemních staveb technické infrastruktury s výjimkou kolektorů. Stavby, které nevyžadují kolaudační rozhodnutí, lze užívat ihned po jejich úplném dokončení.

Kdy můžu požádat o číslo popisné

Číslo popisné se obvykle přiděluje po kolaudaci stavby a je nutnou podmínkou pro zápis do katastru. Budova pak nese číslo popisné, které jí bylo přiděleno, trvale. Číslo se může měnit pouze při změně katastrálních hranic. Nová budova postavená na místě původní stavby však číslo popisné nedědí, nýbrž získává nové.

Co lze postavit na ohlášku

Jde o takzvané ohlášení stavby, na základě kterého je možné od roku 2018 stavět a rekonstruovat téměř všechny rodinné domy. S ohlášením si vystačíte při realizaci domu pro bydlení a rekreaci, které bude mít maximálně dvě nadzemní podlaží s podkrovím a jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů.

Kdy je třeba ohlášení stavby

Pokud budete stavět drobnou stavbu kolem domu, vyměňovat okna v bytě nebo domě, střešní krytinu za krytinu s podobnými vlastnostmi, nemusíte ohlašovat nic. Pokud stavíte nebo rekonstruujete běžně velký rodinný dům nebo chalupu v zástavbě podobných domů, pak stačí ohlášení.

Jaký je rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím

Kolaudační rozhodnutí je vydáváno pro stejný druh staveb jako u kolaudačního souhlasu, ale dochází k němu tehdy, kdy podaná žádost na vydání souhlasu není úplná nebo nejsou-li splněny podmínky k jeho vydání. Kolaudační rozhodnutí je vydáváno v procesu tzv. kolaudačního řízení.

Jak získat číslo popisné u novostavby

Čísla popisná nebo evidenční přiděluje obecní úřad buď na základě písemné výzvy stavebního úřadu, nebo na základě písemné žádosti vlastníka budovy. Neobdrží-li uvedenou výzvu, resp. žádost, nemůže obecní úřad z vlastní inici- ativy číslo přidělit, a to ani tehdy, pokud jinak budova splňuje podmínky pro přidělení čísla.

Jaké stavby nevyžadují stavební povolení

Stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení

Chystáte-li se provést rekonstrukci menšího rozsahu, nebo na zahradě realizovat menší stavbu, na úřad vůbec nemusíte. Týká se to především staveb u rodinných domů se zastavěnou plochou do 25 m2 s jedním nadzemním podlažím a výškou maximálně 5 metrů.